REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co trzeci pacjent w szpitalu jest niedożywiony. MZ ma plan na poprawę

Dziennikarka medyczno-prawna
Co trzeci pacjent w szpitalu jest niedożywiony
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Polski pacjent w szpitalu jest niedożywiony – czy jest konieczność zmian diet szpitalnych i poprawy jakości jedzenia? Jak pokazują dane, niedożywienie szpitalne dotyka, co trzeciego pacjenta. Ministerstwo Zdrowia postanowiło wznowić prace nad polepszeniem posiłków – jedzenie w szpitalach ma być elementem leczenia. 
rozwiń >

Co trzeci pacjent w szpitalu jest niedożywiony

REKLAMA

Polskie Towarzystwo Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu (POLSPEN) podaje, że niedożywienie szpitalne dotyka ponad 30 proc. chorych w Polsce. Jednocześnie 80 proc. pacjentów nie otrzymuje zalecanej terapii żywieniowej. Jak informuje Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej, liczne badania stanu odżywienia pacjentów szpitalnych wykazywały niedobry niektórych witamin i składników mineralnych. Dane są alarmujące – niewłaściwie dobrana dieta, jak i niedożywienie mogą wpływać negatywnie na przebieg choroby i rekonwalescencję, ponadto wydłużać pobyt chorego w szpitalu, a co za tym idzie – w konsekwencji zwiększać koszty jego leczenia. 

REKLAMA

Ministerstwo Zdrowia zaniepokojone napływającymi informacjami o stanie szpitalnego jedzenia, postanowiło wznowić prace nad obowiązującymi wymaganiami przy prowadzeniu żywienia w szpitalach, który został przygotowany w 2022 roku. 

Nowe standardy żywienia w szpitalach

Standardy żywienia w szpitalach mają ulec zmianie. Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, prace nad rozporządzeniem dotyczącym wymagań obowiązujących przy prowadzeniu żywienia w szpitalach zostaną wznowione po uwzględnieniu koniecznych zmian. 

REKLAMA

Kilka dni temu pojawiły się w mediach informacje, że resort zdrowia wycofał się z obietnic. Ministerstwo Zdrowia jednak uspokaja i zapewnia, że prace nad projektem rozporządzeniem zostaną wznowione po uwzględnieniu koniecznych zmian. Przedstawiciele MZ poinformowali PAP, że w toku konsultacji projektu Rządowe Centrum Legislacji zgłosiło uwagę „dotyczącą konieczności modyfikacji upoważnienia ustawowego do wydania aktu wykonawczego zawartego w art. 72 ust. 6 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia". Aktualnie trwa proces legislacyjny, który uwzględnia tę zmianę.

Projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie wymagań obowiązujących przy prowadzeniu żywienia w szpitalach został przygotowany w 2022 roku. Resort pracował nad wymaganiami obowiązującymi przy prowadzeniu żywienia w szpitalach. Dokument określa m.in. rodzaje diet – zakłada wprowadzenie 15 diet oraz 9 ich modyfikacji, rekomendowane, jak i przeciwwskazane środki spożywcze wykorzystywane w poszczególnych rodzajach diet, a także wartość odżywczą i energetyczną stosowanych diet szpitalnych. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Szansa na lepsze jedzenie w szpitalach 

Ministerstwo Zdrowia zauważa, że od lipca 2022 roku trwają prace nad wymaganiami obowiązującymi przy prowadzeniu żywienia szpitalnego dzieci i młodzieży, kobiet w okresie ciąży oraz laktacji. Zadanie to jest realizowane we współpracy z Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego PZH-Państwowym Instytutem Badawczym, Instytutem "Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka" oraz Instytutem Matki i Dziecka. Opracowane wymagania zostaną włączone do projektu rozporządzenia w sprawie wymagań obowiązujących przy prowadzeniu żywienia w szpitalach.

Kto jest odpowiedzialny za szpitalne jedzenie

W uzasadnieniu wspomnianego powyżej projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wymagań obowiązujących przy prowadzeniu żywienia w szpitalach, odpowiedzialność za bezpieczeństwo żywności na wszystkich etapach produkcji, przetwarzania, jak i dystrybucji ponosi podmiot działający na rynku spożywczym. Zatem w przypadku szpitala odpowiedzialność ta spada na dyrektora placówki, będącego w świetle przepisów prawa żywnościowego podmiotem działającym na rynku spożywczym i decydujący o tym, jak jest zorganizowane żywienie – czy w obiekcie jest blok żywienia/kuchnia, czy posiłki dla pacjentów dostarcza firma cateringowa. 

W przypadku prowadzenia żywienia we własnym zakresie, dyrektor szpitala jest zobowiązany do przestrzegania przepisów prawa żywnościowego, w tym także do prowadzenia kontroli wewnętrznej dotyczącej m.in. jakości posiłków dla pacjentów.

W sytuacji, gdy szpital korzysta z usług firm cateringowych, wymagania odnoszące się do m.in. jakości posiłków powinny być uwzględnione w umowach z tymi firmami. Jakość dostarczanej żywności, jak i warunki transportu powinny być sprawdzane przez osoby wyznaczone i upoważnione przez dyrektorów szpitali. Ponadto personel medyczny odpowiedzialny za leczenie pacjentów, powinien dostosowywać diety do stanu zdrowia pacjentów oraz mieć na uwadze interakcje pomiędzy stosowanymi przez pacjentów lekami a żywnością. 

Jak wyglądają posiłki w polskich szpitalach 

Pacjenci w wielu przypadkach otrzymują posiłki nieuwzgledniające ich sytuacji zdrowotnej. W szpitalnej diecie bardzo często brak jest warzyw, owoców (bądź jest ich zbyt mało) oraz produktów bogatych w białko, którego pacjenci potrzebują do odbudowania swoich komórek. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że posiłki są mało smaczne, ponieważ nie używa się przypraw, a jeżeli już, to są to tzw. gotowce zawierające w swoim składzie glutaminian sodu. Eksperci zwracają uwagę, że często w szpitalnej kuchni pracują osoby bez odpowiednich kwalifikacji, dzięki którym mogłyby przygotować posiłek odpowiedni dla chorego. 

Jaki powinien wyglądać szpitalny posiłek

Nie wolno zapominać, że to właśnie zdrowa dieta powinna być filarem szybkiego powrotu do zdrowia i pełni sił. Jak wskazują dietetycy, szpitalne jedzenie nie powinno w zasadniczy sposób odbiegać od żywienia osób zdrowych – powinno stanowić modyfikację prawidłowego żywienia. Bardzo ważnym elementem szybkiego powrotu do zdrowia osób chorych jest to, aby żywność była wysokiej jakości. Powinna opierać się na piramidzie żywienia, gdzie podstawą są warzywa i owoce, dostarczające organizmowi witamin i składników odżywczych. Bardzo ważne jest też białko. 

 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń 2025 r. – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności - będą nowe zasady. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

MRPiPS ujawniło co dalej z przeliczeniem emerytur i rent rodzinnych dla osób, którym przyznano świadczenia w latach 2009-2019. Nie będzie wyrównania i odsetek

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA