REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odszkodowanie za uraz kręgosłupa: Kiedy i jak dochodzić roszczeń

Dziennikarka medyczno-prawna
Odszkodowanie za uraz kręgosłupa
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Odszkodowanie za uraz kręgosłupa – kiedy można dochodzić roszczeń? Uraz kręgosłupa może spowodować poważne skutki zdrowotne. Poszkodowany może zostać zmuszony do rezygnacji z dotychczasowej aktywności zawodowej. Jak ubiegać się o odszkodowanie za uraz kręgosłupa? Kiedy należy podjąć kroki prawne? 
rozwiń >

Odszkodowanie za uraz kręgosłupa

Odszkodowanie za uraz kręgosłupa wypłaca ubezpieczyciel sprawcy zdarzenia – Zespół Ubezpieczeń Społecznych lub Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Pozyskane pieniądze mają m.in. pokryć koszty leczenia, związane z rehabilitacją w prywatnych zakładach opieki medycznej, adaptacją mieszkania do potrzeb poszkodowanego bądź też zakupem niezbędnych leków i opatrunków. 

REKLAMA

REKLAMA

Odczuwanie zdrowotnych skutków wypadków drogowych może pojawić się po upływie kilku miesięcy od zdarzenia. Poszkodowani, którzy nie ubiegali się o należne odszkodowanie, mają prawo dochodzić swoich roszczeń nawet 20 lat od chwili nieszczęśliwego zajścia. 

Do urazu kręgosłupa może dojść wskutek m.in. wypadku komunikacyjnego, upadku z wysokości, pobicia, kontuzji sportowej, podnoszenia zbyt dużych ciężarów. Na uraz kręgosłupa wskazywać będą takie objawy jak: ból pleców lub szyi, osłabienie siły mięśni, problem z wykonywaniem ruchów. 

Odszkodowanie, jak była mowa o tym powyżej, powinno pozwolić pokryć poszkodowanemu wszystkie koszty związane z przebiegiem leczenia i rehabilitacją. Dlatego też o zwrot pieniędzy należy ubiegać się po zakończonym etapie leczenia. Należy pamiętać, że osoba poszkodowana w wypadku nie ma obowiązku korzystania z państwowej opieki medycznej. W przypadku, gdy pobyt w placówce prywatnej znacząco przyspieszy powrót do zdrowia, ubezpieczyciel nie ma prawa odmówić zwrotu kosztów za takie usługi. 

Zadośćuczynienie za doznaną krzywdę

Zadośćuczynienie jest specjalną formą wynagrodzenia krzywdy, bólu i cierpienia. Ma na celu zrekompensować wszelkie straty moralne, jakich doznał poszkodowany na skutek wypadku. Dla większości osób określenie właściwej kwoty zadośćuczynienia nie jest proste. Ciężko jest bowiem wycenić doznane szkody niematerialne. Pomocne są w takiej sytuacji orzecznictwa sądowe w podobnych sprawach. Na przestrzeni kilkunastu lat, sądy wypracowały szereg kryteriów, na podstawie, których kalkulują wysokość zadośćuczynienia w konkretnych sprawach. Przy szacowaniu zadośćuczynienia należy wziąć pod uwagę takie czynniki jak: 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • wiek i płeć osoby poszkodowanej;
  • rozmiar uszczerbku na zdrowiu; 
  • rodzaj aktualnie wykonywanej pracy zarobkowej; 
  • ilość zabiegów medycznych, jakie przeszedł pokrzywdzony; 
  • wpływ urazu na codzienne funkcjonowanie; 
  • poczucie bezradności życiowej. 

Kwoty zadośćuczynień za poważne urazy kręgosłupa, wynoszą nawet kilkaset tysięcy złotych. Istotne jest, aby wnoszona kwota była adekwatna do poniesionych szkód osobowych. Zbyt wysoka sprawi, że ubezpieczyciel odmówi jej wypłaty, a zbyt niska nie zrekompensuje cierpienia i strat moralnych poszkodowanego. Warto skorzystać ze wsparcia kancelarii odszkodowawczej. Instytucje te mają styczność z wieloma przypadkami i doskonale wiedzą, o jakie kwoty można się ubiegać. 

Inne świadczenia 

Osobom poszkodowanym w wypadkach, oprócz odszkodowania i zadośćuczynienia, przysługują także inne świadczenia. Będzie to m.in. renta w przypadku długotrwałego bądź stałego uszczerbku na zdrowiu. Przyznaje się ją głównie, gdy: 

  • poszkodowany na skutek wypadku utracił zdolność do kontynuowania pracy zarobkowej; 
  • wzrosły jego potrzeby finansowe (np. wynikające z regularnych zabiegów medycznych lub rehabilitacyjnych); 
  • zmniejszyły się jego widoki powodzenia na przyszłość (np. ograniczony rozwój zawodowy). 

Odszkodowanie za uraz kręgosłupa w pracy 

W przypadku urazu kręgosłupa, który jest następstwem wypadku przy pracy, odszkodowanie wypłaca ZUS. Poszkodowany może rościć sobie prawo do wypłaty dodatkowych pieniędzy bezpośrednio od pracodawcy bądź jego ubezpieczyciela (jeżeli firma ma wykupioną polisę OC), gdy świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest niewystarczające i co za tym idzie – nie pokrywa całkowitych kosztów leczenia i rehabilitacji.

Polisa na wypadek uszkodzenia kręgosłupa

Nie ma czegoś takiego jak polisa chroniąca na wypadek uszkodzenia kręgosłupa. Jednakże dostępne są ubezpieczenia zapewniające ochronę z tego tytułu – mowa tutaj o rozszerzeniu do polisy na życie bądź zdrowotnej, a także polisy NNW (od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków). Wykupując je płatnik składek jest zabezpieczony na wypadek różnorodnych nieprzewidzianych sytuacji, w tym także uraz kręgosłupa. Po zajściu zdarzenia należy skontaktować się z ubezpieczycielem oraz skompletować wymaganą dokumentację. Jeżeli zgłoszenie roszczenia zostało wypełnione prawidłowo, pieniądze na konto ubezpieczonego powinny trafić w ciągu 30 dni od jego akceptacji. 

Gdy ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania

Odmowa wypłaty odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu pozwala złożyć odwołanie. Takie odwołanie poszkodowany może napisać samodzielnie lub skorzystać z pomocy specjalistów kancelarii odszkodowawczych, co jest o tyle rozsądniejsze, że jak pokazuje wiele przykładów – doświadczenie kancelarii odszkodowawczych pozwolą uzyskać wyższe stawki świadczeń finansowych.  

 Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń 2025 r. – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności - będą nowe zasady. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

MRPiPS ujawniło co dalej z przeliczeniem emerytur i rent rodzinnych dla osób, którym przyznano świadczenia w latach 2009-2019. Nie będzie wyrównania i odsetek

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA