REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Donanemab - nowa nadzieja dla pacjentów z chorobą Alzheimera

Lekarstwa
Nowy lek donanemab spowalnia postęp Alzheimera
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Eksperymentalna terapia donanemabem spowalnia spadek funkcji poznawczych u osób we wczesnym stadium choroby Alzheimera – poinformował producent leku w komunikacie dla mediów.

Donanemab - lek biologiczny na chorobę Alzheimera

Opracowany przez amerykańską firmę farmaceutyczną Lilly donanemab to lek biologiczny - humanizowane mysie przeciwciało monoklonalne (to już drugi tego rodzaju lek na chorobę Alzheimera). Jak wykazały badania, u osób we wczesnym stadium choroby Alzheimera lek ten spowalnia spadek zdolności poznawczych o 35 proc.

REKLAMA

Eksperci są podzieleni w kwestii tego, jaki rzeczywisty wpływ będzie miało takie spowolnienie postępu choroby na życie pacjenta; niektórych niepokoi także potencjalne ryzyko obrzęku mózgu i krwawień.

W mózgach osób z chorobą Alzheimera gromadzą się skupiska białek zwanych płytkami amyloidu białkowego. Donanemab to przeciwciała, które wiążą się z płytkami amyloidowymi.

W badaniu klinicznym wzięły udział 1182 osoby w wieku od 60 do 85 lat z wczesną chorobą Alzheimera – definiowaną jako łagodne upośledzenie funkcji poznawczych i otępienie.

Badania prowadzono w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Australii, Japonii i Europie, podając donanemab lub placebo co dwa tygodnie przez 18 miesięcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na początku i na końcu badania oceniano zdolności poznawcze uczestników oraz umiejętność omawiania bieżących wydarzeń, zarządzania finansami i wykonywania innych codziennych zadań.

Podsumowanie wyników opublikowane zostało 3 maja; w przypadku osób przyjmujących donanemab spadek ogólnych wyników był o 35 proc. wolniejszy niż u osób z grupy dostającej placebo.

Zdaniem niektórych ekspertów 35-proc. spadek jest co prawda efektem silnym statystycznie, ale może nie mieć znaczenia klinicznego. Pamięć nie powraca.

Jak napisała w oświadczeniu Susan Kohlhaas z Alzheimer's Research UK, „efekt leczenia jest skromny”, ale „jesteśmy u progu” nowych terapii dla tej choroby.

U 24 proc. osób, które otrzymały lek wystąpił obrzęk mózgu, podczas gdy w grupie placebo nie pojawił się taki efekt uboczny. Krwawienia do mózgu wystąpiły u 31 proc. osób przyjmujących donanemab, w porównaniu z 13 proc. w grupie placebo. W większości przypadków ustąpiły one po odpowiednim leczeniu, ale trzech uczestników zmarło.

Zdaniem specjalistów ze względu na ryzyko poważnych skutków ubocznych potrzebne są dalsze badania, zanim donanemab będzie mógł zostać wprowadzony na rynek.

REKLAMA

W listopadzie ubiegłego roku opublikowano wyniki badań klinicznych dotyczących innego eksperymentalnego przeciwciała usuwającego amyloid – lekanemabu japońskiej firmy Eisai. Japoński lek w ciągu 18 miesięcy spowalniał spadek zdolności poznawczych do 27 proc. u osób z wczesną chorobą Alzheimera. Obecnie oczekuje on na zatwierdzenie przez organy regulacyjne.

Jak dotąd wprowadzono na rynek jedno przeciwciało usuwające amyloid stosowane w chorobie Alzheimera: adukanumab. Firma Lilly zapowiedziała, że złoży wniosek o zatwierdzenie donanemabu przez FDA do końca czerwca.

Pełny tekst komunikatu jest dostępny na stronie internetowej producenta leku (https://investor.lilly.com/news-releases/news-release-details/lillys-donanemab-significantly-slowed-cognitive-and-functional).

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ bar/

Zobacz także: Nocebo

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń 2025 r. – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności - będą nowe zasady. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

MRPiPS ujawniło co dalej z przeliczeniem emerytur i rent rodzinnych dla osób, którym przyznano świadczenia w latach 2009-2019. Nie będzie wyrównania i odsetek

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA