REKLAMA

REKLAMA

Kategorie

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

2 mln kary z NFZ za przepisywanie leków przeciwcukrzycowych na odchudzanie

Dziennikarka medyczno-prawna
Gigantyczna kara od NFZ za przepisywanie leków przeciwcukrzycowych na odchudzanie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Narodowy Fundusz Zdrowia nałożył finansowe kary za przepisywanie pacjentom refundowanych leków dla cukrzyków niezgodnie ze wskazaniami. Preparaty Ozempic i Trulicity dostawali pacjenci z nadwagą, by móc łatwiej zmniejszyć masę ciała. 
rozwiń >

Kontrole NFZ w sprawie nadużyć wciąż są kontynuowane. Jak poinformowało RMF FM, nałożone kary w kwocie 2 mln zł dotyczą indywidualnych praktyk lekarskich i placówek medycznych – do tej pory nałożono dwie kary w Krakowie i Łodzi. 

REKLAMA

Leków dla chorych na cukrzycę brak 

REKLAMA

Od wielu miesięcy brakuje w polskich aptekach leków Ozempic i Trulicity przeznaczonych dla chorych na cukrzycę typu 2. W opinii NFZ, wzrost zainteresowania preparatami może być efektem tego, że lekarze nadużywają wystawiania recept na te leki osobom, którym refundacja formalnie nie przysługuje – w ten sposób stosują je poza wskazaniami. 

Przez wzgląd na powyższe problemy Ministerstwo Zdrowia zdecydowało o umieszczeniu obu preparatów na tzw. liście antywywozowej, czyli ich zapasów nie można wywozić poza granicę kraju.

Przepisywane niezgodnie z zaleceniem

Jak informuje Fundusz, od początku 2022 roku dostępność Ozempic i Trulicity zmniejszyła się w aptekach o kilkadziesiąt procent. Popularność leków nie jest wynikiem jedynie konieczności leczenia cukrzycy typu 2. Leki te przepisuje się często z refundacją NFZ także osobom bez wskazań do ich stosowania, które chcą tylko i wyłącznie schudnąć. 

REKLAMA

Leki Ozempic (semaglutidum) i Trulicity (dulaglutidum) stosują chorzy na cukrzycę typu 2. Preparaty z grupy analogów glukagonopodobnego peptydu 1 (GLP-1) są szansą na dłuższe i bardziej komfortowe życie mimo poważnej choroby. Dzięki stosowaniu Ozempic bądź Trulicity chorzy mogą odstawić insulinę bądź pod kontrolą redukować wagę. Pacjenci, którzy mają wskazania do terapii tymi lekami, kupują je z refundacją na NFZ. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak podkreśla Fundusz, w ciągu ostatnich 2 lat nastąpił wyraźny wzrost zainteresowania lekami z grupy analogów GLP-1. Ozempic wydawany jest sześć razy częściej, a Trulicity osiem razy częściej. 

Prywatne podmioty lecznicze obciążają budżet NFZ 

Jak czytamy w oświadczeniu NFZ: „Zdarza się, że prywatne podmioty lecznicze pobierają od pacjentów opłaty za konsultacje, a jednocześnie obciążają budżet NFZ niezasadnymi kosztami leków, które są przepisywane w trakcie wizyty. Pacjent płaci za prywatną wizytę, ale lek, za który powinien zapłacić 100% ceny, dostaje z nienależną zniżką, mimo braku wskazań refundacyjnych. W ten sposób pacjenci, którzy faktycznie potrzebują leczenia, mają do niego ograniczony dostęp. Właśnie, dlatego kontrole NFZ w tym obszarze są niezbędne z myślą o pacjentach z cukrzycą typu 2”. 

Czym są leki z grupy analogów GLP-1

Jak już była mowa powyżej, leki Ozempic i Trulicity stosuje się w terapii cukrzycy typu 2. Oba preparaty stabilizują poziom glukozy we krwi, jednocześnie nie zwiększając ryzyka spadku cukru. Zastosowanie leków Ozempic bądź Trulicity pozwala u chorych na cukrzycę typu 2, leczonych wcześniej insuliną, zmniejszyć dawki i uprościć insulinoterapię. Dzięki tym lekom możliwe jest nawet odstawienie insuliny, co znacznie ułatwia życie chorego bez uszczerbku na efektach leczenia.

Ozempic i Trulicity są refundowane. Pacjenci objęci refundacją płacą tylko 30 proc. ceny, resztę dopłaca NFZ. Jak zaznacza Fundusz: „Z publicznych środków refundujemy terapie w konkretnych wskazaniach. Wskazania są ustalane przez niezależne od NFZ instytucje i organy”.  

 

Poważne skutki uboczne 

Jak informuje Fundusz, nieuzasadnione klinicznie przyjmowanie Ozempicu i Trulicity przez pacjentów bez cukrzycy może być niebezpieczne. „Stosowanie obu leków przez osoby, które nie chorują na cukrzycę typu 2, może powodować poważne działania uboczne. Ich lista jest długa. To m.in. nudności, wymioty, biegunka” – można przeczytać w oświadczeniu.

Prof. Zozulińska-Ziółkiewicz, którą cytuje NFZ, podkreśla, że nieznane są długofalowe skutki stosowania obu preparatów poza wskazaniami rejestracyjnymi, czyli u osób bez cukrzycy i bez otyłości. „Przyjmowanie tych leków tylko po to, aby zgubić nadmierne kilogramy przez osoby z nadwagą, jest niewłaściwe i niebezpieczne, ponieważ nie znamy wszystkich skutków zdrowotnych, które te leki mogą wywołać w przyszłości” – podkreśla specjalistka. 

Jak chudnąć zdrowo

– „Chęć pozbycia się nadmiernych kilogramów bez motywacji do zmiany stylu życia, szczególnie zwiększenia aktywności ruchowej, często staje się powodem poszukiwania łatwiejszego rozwiązania i sięgania po Ozempic czy Trulicity. Oba leki pozwalają na spadek masy ciała. Niestety, duże zainteresowanie lekami jest także u młodych i zdrowych osób, które chcą zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Stosowanie przez nich tych leków często nie ma uzasadnienia” – podsumowuje prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz, prezes zarządu Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. 

Najzdrowsze metody na pozbycie się zbędnych kilogramów to zrównoważona dieta, ruch i unikanie stresu. Każdy, kto chce schudnąć powinien zgłosić się do dietetyka bądź lekarza pierwszego kontaktu – po przeprowadzeniu badań dotyczących stanu zdrowia, opierając się na wynikach – specjaliści opracują indywidualny plan na odchudzanie.

 Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak często dziadkowie mogą widywać wnuki?

Przepisy wprost nie odpowiadają na tak zadane pytanie. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji. Decydujące znaczenie w tego typu sprawach powinno mieć dobro dziecka.

Renta wdowia z KRUS: co koniecznie trzeba wiedzieć. Warunki, limity, terminy, wniosek (wydrukuj, wypełnij i złóż)

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego udzieliła licznych wyjaśnień odnośnie zasad przyznawania i wypłaty tzw. renty wdowiej. Czym jest renta wdowia? Kto może ją otrzymać? Gdzie złożyć wniosek? Ile wyniesie renta wdowia? Odpowiedzi na te i inne pytania poniżej w naszym opracowaniu przygotowanym na podstawie informacji z KRUS.

Jakie będą konsekwencje wagarów? Kolejne zmiany w szkołach. MEN analizuje frekwencję uczniów i zasady usprawiedliwiania nieobecności

Zasady usprawiedliwiania nieobecności uczniów w szkole budzą kontrowersje i już od dłuższego czasu są przedmiotem uwagi nauczycieli i MEN. Okazuje się, że prowadzone są w tym zakresie prace nad zmianami. Czego powinni spodziewać się uczniowie?

Renta wdowia dla rolnika. KRUS uruchomiła infolinię dotyczącą świadczenia

Renta wdowia dla rolników to temat nowej infolinii uruchomionej przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS). Szczegółowe informacje o nowym świadczeniu można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00–14:00.

REKLAMA

Mobbing, dyskryminacja i molestowanie – będą zmiany w kodeksie pracy. MRPiPS przygotowało nowe przepisy

W dniu 20 stycznia 2025 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji kodeksu pracy, który ma na celu wprowadzenie zmian w przepisach dot. mobbingu, dyskryminacji, molestowania i molestowania seksualnego w pracy. Projekt przygotowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Zobaczmy jakie zmiany mają wejść w życie - być może jeszcze w 2025 roku.

Przywileje: Nie tylko osoby niepełnosprawne. Ale i rodziny z dziećmi [Petycja]

Do Ministerstwa Infrastruktury trafił obywatelski postulat wprowadzenia miejsc postojowych przed urzędami i w innych miejscach publicznych (dla czasowego postoju na czas załatwienia sprawy np. w sklepie) wzorowanych na tych dla osób niepełnosprawnych, ale przeznaczonych dla rodzin z dziećmi. Takie rozwiązanie widziane było np. na parkingach przed sklepami sieci Lidl.

Ograniczenie programu 800 plus. Jest projekt ustawy

800 plus: Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło w Sejmie projekt nowelizacji ustawy, który ogranicza dostęp do programu dla obywateli Ukrainy. Zgodnie z propozycją, świadczenie mają otrzymywać jedynie ci, którzy pracują i płacą podatki w Polsce – poinformował szef klubu PiS, Mariusz Błaszczak.

Czas tylko do 31 stycznia. Kto musi zgłosić się do ulgi Mały ZUS plus i jak powinien to zrobić

31 stycznia 2025 r. mija termin zgłoszenia się do ulgi „Mały ZUS plus”. Przedsiębiorcy, którzy w bieżącym roku chcą z niej zacząć korzystać i płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne, powinni zgłosić się do ulgi. Przedsiębiorcy, którzy korzystali z tej ulgi w zeszłym roku i nadal spełniają warunki, nie muszą zgłaszać się ponownie.

REKLAMA

Ta grupa pracowników znowu straci. Choć eksperci uprzedzali, że tak będzie, to jednak po zakończeniu roku pracownicy są rozczarowani

Choć specjaliści uprzedzali o tym już dawno, to jednak początek roku przyniósł tej grupie pracowników rozczarowanie. Dlaczego mają poczucie, że tracą, skoro dostali pieniądze? Bo przyznano im je w takiej, a nie innej formie.

Jak określić wysokość alimentów na dziecko krok po kroku?

Rodzice często zastanawiają się jak ustalić wysokość alimentów na dziecko. Określenie odpowiedniej wysokości alimentów jest kluczowe dla zapewnienia mu właściwych warunków do życia i rozwoju. W artykule przedstawiamy, jak krok po kroku oszacować tę kwotę, uwzględniając zarówno potrzeby dziecka, jak i możliwości finansowe rodziców.

REKLAMA