REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

2 mln kary z NFZ za przepisywanie leków przeciwcukrzycowych na odchudzanie

Dziennikarka medyczno-prawna
Gigantyczna kara od NFZ za przepisywanie leków przeciwcukrzycowych na odchudzanie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Narodowy Fundusz Zdrowia nałożył finansowe kary za przepisywanie pacjentom refundowanych leków dla cukrzyków niezgodnie ze wskazaniami. Preparaty Ozempic i Trulicity dostawali pacjenci z nadwagą, by móc łatwiej zmniejszyć masę ciała. 
rozwiń >

Kontrole NFZ w sprawie nadużyć wciąż są kontynuowane. Jak poinformowało RMF FM, nałożone kary w kwocie 2 mln zł dotyczą indywidualnych praktyk lekarskich i placówek medycznych – do tej pory nałożono dwie kary w Krakowie i Łodzi. 

REKLAMA

Leków dla chorych na cukrzycę brak 

REKLAMA

Od wielu miesięcy brakuje w polskich aptekach leków Ozempic i Trulicity przeznaczonych dla chorych na cukrzycę typu 2. W opinii NFZ, wzrost zainteresowania preparatami może być efektem tego, że lekarze nadużywają wystawiania recept na te leki osobom, którym refundacja formalnie nie przysługuje – w ten sposób stosują je poza wskazaniami. 

Przez wzgląd na powyższe problemy Ministerstwo Zdrowia zdecydowało o umieszczeniu obu preparatów na tzw. liście antywywozowej, czyli ich zapasów nie można wywozić poza granicę kraju.

Przepisywane niezgodnie z zaleceniem

Jak informuje Fundusz, od początku 2022 roku dostępność Ozempic i Trulicity zmniejszyła się w aptekach o kilkadziesiąt procent. Popularność leków nie jest wynikiem jedynie konieczności leczenia cukrzycy typu 2. Leki te przepisuje się często z refundacją NFZ także osobom bez wskazań do ich stosowania, które chcą tylko i wyłącznie schudnąć. 

REKLAMA

Leki Ozempic (semaglutidum) i Trulicity (dulaglutidum) stosują chorzy na cukrzycę typu 2. Preparaty z grupy analogów glukagonopodobnego peptydu 1 (GLP-1) są szansą na dłuższe i bardziej komfortowe życie mimo poważnej choroby. Dzięki stosowaniu Ozempic bądź Trulicity chorzy mogą odstawić insulinę bądź pod kontrolą redukować wagę. Pacjenci, którzy mają wskazania do terapii tymi lekami, kupują je z refundacją na NFZ. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak podkreśla Fundusz, w ciągu ostatnich 2 lat nastąpił wyraźny wzrost zainteresowania lekami z grupy analogów GLP-1. Ozempic wydawany jest sześć razy częściej, a Trulicity osiem razy częściej. 

Prywatne podmioty lecznicze obciążają budżet NFZ 

Jak czytamy w oświadczeniu NFZ: „Zdarza się, że prywatne podmioty lecznicze pobierają od pacjentów opłaty za konsultacje, a jednocześnie obciążają budżet NFZ niezasadnymi kosztami leków, które są przepisywane w trakcie wizyty. Pacjent płaci za prywatną wizytę, ale lek, za który powinien zapłacić 100% ceny, dostaje z nienależną zniżką, mimo braku wskazań refundacyjnych. W ten sposób pacjenci, którzy faktycznie potrzebują leczenia, mają do niego ograniczony dostęp. Właśnie, dlatego kontrole NFZ w tym obszarze są niezbędne z myślą o pacjentach z cukrzycą typu 2”. 

Czym są leki z grupy analogów GLP-1

Jak już była mowa powyżej, leki Ozempic i Trulicity stosuje się w terapii cukrzycy typu 2. Oba preparaty stabilizują poziom glukozy we krwi, jednocześnie nie zwiększając ryzyka spadku cukru. Zastosowanie leków Ozempic bądź Trulicity pozwala u chorych na cukrzycę typu 2, leczonych wcześniej insuliną, zmniejszyć dawki i uprościć insulinoterapię. Dzięki tym lekom możliwe jest nawet odstawienie insuliny, co znacznie ułatwia życie chorego bez uszczerbku na efektach leczenia.

Ozempic i Trulicity są refundowane. Pacjenci objęci refundacją płacą tylko 30 proc. ceny, resztę dopłaca NFZ. Jak zaznacza Fundusz: „Z publicznych środków refundujemy terapie w konkretnych wskazaniach. Wskazania są ustalane przez niezależne od NFZ instytucje i organy”.  

 

Poważne skutki uboczne 

Jak informuje Fundusz, nieuzasadnione klinicznie przyjmowanie Ozempicu i Trulicity przez pacjentów bez cukrzycy może być niebezpieczne. „Stosowanie obu leków przez osoby, które nie chorują na cukrzycę typu 2, może powodować poważne działania uboczne. Ich lista jest długa. To m.in. nudności, wymioty, biegunka” – można przeczytać w oświadczeniu.

Prof. Zozulińska-Ziółkiewicz, którą cytuje NFZ, podkreśla, że nieznane są długofalowe skutki stosowania obu preparatów poza wskazaniami rejestracyjnymi, czyli u osób bez cukrzycy i bez otyłości. „Przyjmowanie tych leków tylko po to, aby zgubić nadmierne kilogramy przez osoby z nadwagą, jest niewłaściwe i niebezpieczne, ponieważ nie znamy wszystkich skutków zdrowotnych, które te leki mogą wywołać w przyszłości” – podkreśla specjalistka. 

Jak chudnąć zdrowo

– „Chęć pozbycia się nadmiernych kilogramów bez motywacji do zmiany stylu życia, szczególnie zwiększenia aktywności ruchowej, często staje się powodem poszukiwania łatwiejszego rozwiązania i sięgania po Ozempic czy Trulicity. Oba leki pozwalają na spadek masy ciała. Niestety, duże zainteresowanie lekami jest także u młodych i zdrowych osób, które chcą zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Stosowanie przez nich tych leków często nie ma uzasadnienia” – podsumowuje prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz, prezes zarządu Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. 

Najzdrowsze metody na pozbycie się zbędnych kilogramów to zrównoważona dieta, ruch i unikanie stresu. Każdy, kto chce schudnąć powinien zgłosić się do dietetyka bądź lekarza pierwszego kontaktu – po przeprowadzeniu badań dotyczących stanu zdrowia, opierając się na wynikach – specjaliści opracują indywidualny plan na odchudzanie.

 Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Profesor z SGH: równy wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn w Polsce to absolutna konieczność; minimum 65 lat. Większość państw Europy to już rozumie

Jaki wpływ zmiany demograficzne wywrą na życie Polaków, tłumaczy w rozmowie z PAP dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak. Jej zdaniem zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, rozwój sztucznej inteligencji i praca cudzoziemców mogą pomóc w utrzymaniu stabilnego rynku pracy.

Nie będzie Centralnej Informacji Emerytalnej

Nie będzie Centralnej Informacji Emerytalnej (CIE). Zdaniem resortu cyfryzacji, CIE nie przyniesie oczekiwanych korzyści. Jest projekt ustawy. Czy brak CIE zmieni stan bieżący w zakresie informacji emerytalnej?

Renta wdowia – ile wynosi [obliczenia]. Różne przykłady świadczeń w zbiegu

W dniu 1 stycznia 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które dadzą prawo do tzw. renty wdowiej.  Chodzi o możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej (nie tylko tej wypłacanej przez ZUS) z innym świadczeniem wypłacanym przez ZUS, np. emeryturą, rentą. Od tego dnia będzie można składać wnioski o to świadczenie ale wypłata nastąpi najwcześniej od 1 lipca przyszłego roku. Ile wyniesie renta wdowia i jak oblicza to świadczenie ZUS?

Renta wdowia od A do Z: limit, wysokość, warunki, wniosek, terminy, przepisy, zasady

Z początkiem 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które dadzą prawo do tzw. renty wdowiej. Chodzi o możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej (nie tylko tej wypłacanej przez ZUS) z innym świadczeniem wypłacanym przez ZUS, np. emeryturą, rentą. Ile wyniesie renta wdowia i jak oblicza to świadczenie ZUS?

REKLAMA

Szokuje liczba rannych. 200 osób w tym 40 z zagrożeniem życia. Magdeburg o ofiarach ataku na jarmarku bożonarodzeniowym

Do zamachu doszło kilka minut po godzinie 19. Napastnik wjechał w tłum ludzi, którzy przyszli na jarmark bożonarodzeniowy. Według lokalnej policji funkcjonariuszom udało się zatrzymać napastnika. Na miejsce tragedii udał się premier rządu Saksonii-Anhalt, Reiner Haseloff. W nocy były sprzeczne informacje o liczbie zabitych - od 2 do 11. Po weryfikacji nocnych informacji są już dostępne informacje bliższe rzeczywistości.

Więcej podatników skorzysta ze zwolnienia od VAT ze względu na wysokość obrotów. Już od 1 stycznia 2025 roku. W życie wchodzą nowe przepisy

Od 1 stycznia 2025 r. większa grupa podatników będzie mogła skorzystać ze zwolnienia od VAT z uwagi na wysokość obrotów. Aby z niego skorzystać, nie trzeba będzie składać formularza rejestracyjnego. Wystarczy odpowiedni numer identyfikacyjny.

10 dni płatnego urlopu za staż pracy. Naprzemiennie. 36 dni urlopu. Potem 26 dni. I znów 36 dni urlopu. Za 10 lat pracy. Będzie nowelizacja?

To propozycja przywileju, ale tylko dla jednej grupy zawodowej. Dla asystentów rodziny. Oprócz bonusu urlopowego jest jeszcze dodatek terenowy i korzystny ryczałt. Propozycja tych przywilejów – w trybie petycji (patrz koniec artykułu) – trafiła do rządu. Powinna być załatwiona pozytywnie albo negatywnie do połowy lutego 2025 r. W przypadku "Tak" nowe przepisy powinny stać się obowiązującym prawem w 2026 r. Wtedy po raz pierwszy asystenci mieliby 36 dni urlopu wypoczynkowego.

Granice swobody umów. Przepisy, orzecznictwo

Jest wiele różnych rodzajów umów w polskim prawie. To strony zawierające umowę decydują o jej treści. Niemniej jednak kształtując konkretną treść postanowień umownych muszą one przestrzegać pewnych zasad ich tworzenia. Nie mogą także przekroczyć określonych granic.

REKLAMA

Zniesławienie i zniewaga. Gdzie kończy się krytyka, a zaczyna przestępstwo?

Obraźliwe słowa wypowiedziane z pełną premedytacją, ale i te rzucone w skrajnych emocjach czy pomówienia szeptane za plecami lub publikowane w komentarzach w sieci – to wszystko może nieść za sobą poważne konsekwencje prawne. Zniewaga i zniesławienie dotykają obecnie coraz więcej osób, zarówno w codziennych relacjach, jak i w wirtualnym świecie. Internet dodatkowo podsyca te zjawiska, zamieniając wymianę poglądów w lawinę hejtu, a pozorna anonimowość użytkowników dodatkowo wzmacnia poczucie bezkarności. Zniewaga i zniesławienie, choć przez wielu używane zamienienie, to w rzeczywistość dwa różne zjawiska. Czym się różnią i jakie kary grożą za obraźliwe słowa? Wyjaśnia to adwokat Dawid Jakubiec z Kancelarii Kupilas&Krupa w Bielsku-Białej, który tłumaczy także, gdzie kończy się wolność słowa, a zaczyna odpowiedzialność karna.

Od 3 stycznia 2025 r. inne terminy na złożenie wniosku "Aktywnie w żłobku". ZUS wypłacił ponad 151,2 tys. świadczeń "Aktywnie w żłobku" na 214,4 mln zł

Od 3 stycznia 2025 r. inne terminy na złożenie wniosku "Aktywnie w żłobku". ZUS wypłacił ponad 151,2 tys. świadczeń "Aktywnie w żłobku" na 214,4 mln zł. Kolejne wypłaty z programu "Aktywny Rodzic" jeszcze w grudniu.

REKLAMA