REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pielęgniarka epidemiologiczna. Jak nią zostać? Ile zarabia?

Dziennikarka medyczno-prawna
Jak zostać pielęgniarką epidemiologiczną?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pielęgniarka epidemiologiczna – jakie są wymagania zawodowe? Wymagania do pracy, jako pielęgniarka epidemiologiczna są nieco większe niż wobec regularnej pielęgniarki. Aby stać się czynną specjalistką od spraw higieny i epidemiologii należy spełnić kilka warunków. Jaki jest jej zakres obowiązków pielęgniarki epidemiologicznej? Kto może wykonywać ten zawód? 

Pielęgniarka epidemiologiczna – predyspozycje zawodowe

Pielęgniarka epidemiologiczna, zwłaszcza w czasach epidemii, to specjalista niezbędny do sprawnego działania placówki medycznej. Chcąc być dobrym w tej profesji należy być zwyczajnie dobrą pielęgniarką, wykazywać się sumiennością, zaangażowaniem, poczuciem misji, empatii, jak i troski o dobro pacjentów. Praca pielęgniarki epidemiologicznej jest dla osób odważnych i odpornych psychicznie. Obowiązki wymagają dużej drobiazgowości, spostrzegawczości a także sumienności w dopilnowywaniu i przestrzegania procedur.

REKLAMA

Jak zostać pielęgniarką epidemiologiczną

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 lipca 2011 roku formalnie określa wymagania dotyczące pełnienia funkcji pielęgniarki epidemiologicznej. W dokumencie jest wskazane, że specjalista do spraw epidemiologii bądź higieny i epidemiologii powinien posiadać: 

  • tytuł magistra na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo oraz
    tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa epidemiologicznego lub higieny i epidemiologii lub kurs kwalifikacyjny;
  • tytuł magistra w innym zawodzie, w którym może być uzyskiwany tytuł specjalisty w dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia i licencjat pielęgniarstwa lub położnictwa lub średnie wykształcenie medyczne w zawodzie pielęgniarka lub położna oraz tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa epidemiologicznego lub higieny i epidemiologii lub kurs kwalifikacyjny; 
  • licencjat pielęgniarstwa. lub położnictwa oraz tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa epidemiologicznego lub higieny i epidemiologii lub kurs kwalifikacyjny; 
  • średnie wykształcenie medyczne w zawodzie pielęgniarka lub położna oraz
    tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa epidemiologicznego lub higieny i epidemiologii lub kurs kwalifikacyjny.

Specjalizacja epidemiologiczna możliwa jest na każdym etapie kształcenia, ale konieczne jest posiadanie minimum 3 lat stażu w zawodzie. Kandydaci na to stanowisko oprócz uzyskania dyplomu i prawa do wykonywania zawodu muszą odbyć także szkolenie praktyczne i teoretyczne z zakresu zagadnień z epidemiologii, mikrobiologii, statystyki medycznej, chorób zakaźnych oraz z obszaru administracji. W uzyskaniu niezbędnej wiedzy i odpowiednich uprawnień pomoże kurs kwalifikacyjny epidemiologiczny, dedykowany specjalnie pielęgniarkom i położnym – w szybki i przystępny sposób pozwoli nabyć kwalifikacje i umiejętności potrzebne do pracy w zespole kontroli zakażeń szpitalnych. 

Pielęgniarka epidemiologiczna - zakres obowiązków

Stosując odpowiednie procedury, środki ochrony indywidualnej, jak i zalecenia dla podopiecznych, pielęgniarka epidemiologiczna dba o bezpieczeństwo własne i innych. Aby działania były skuteczne, pielęgniarką epidemiologiczną musi cechować wiedza związana z każdym aspektem pracy pielęgniarskiej; do tego dochodzi ponadto wiedza specjalistyczna: rozpoznawanie zakażeń, znajomość jednostek chorobowych, żywotności drobnoustrojów, polityki antybiotykowej, zasad dezynfekcji i sterylizacji – to jedynie wybrany fragment z zagadnień, z którymi pielęgniarka epidemiologiczna ma do czynienia w codziennej pracy. Do jej zadań w ramach bezpośredniego nadzoru nad występowaniem zakażeń szpitalnych, należą:

  • kontrola stanu sanitarnego szpitala,
  • opracowywanie procedur zapobiegania i zwalczania zakażeń szpitalnych,
  • nadzór nad realizacją procedur związanych z kontrolą oraz zwalczaniem zakażeń,
  • identyfikacja, rejestrowanie i monitorowanie zakażeń szpitalnych,
  • współpraca z członkami Komitetu i Zespołu Kontroli Zakażeń Szpitalnych w zakresie realizacji programu profilaktyki i kontroli zakażeń,
  • współpraca z instytucjami kontrolującymi,
  • szkolenie personelu w zakresie kontroli zakażeń,
  • prowadzenie kontroli wewnętrznych. 

Pielęgniarka epidemiologiczna sprawuje ponadto bezpośredni nadzór nad kontrolą zakażeń szpitalnych i czynników alarmowych na każdym etapie, czyli od przyjęcia pacjenta na oddział, poprzez przygotowanie raportów z wynikami nadzoru i analizą sytuacji epidemiologicznej szpitala.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Samodzielnie czy razem z zespołem?

Pielęgniarka epidemiologiczna wykonuje swoje zadania samodzielne, jednakże ich realizacja zachodzi w ramach zespołu zajmującego się na bieżąco wszystkimi sprawami związanymi z higieną oraz zakażeniami. Schemat działań przeważnie wygląda tak: 

  • lekarz – jako prowadzący zespół,
  • pielęgniarka epidemiologiczna – jako specjalista ds. epidemiologii lub higieny i epidemiologii,
  • diagnosta laboratoryjny – jako specjalista ds. mikrobiologii.

Pielęgniarka epidemiologiczna nie zawsze podlega bezpośrednio pielęgniarce naczelnej. Jej przełożonym jest często dyrektor ds. medycznych bądź też dyrektor szpitala – to ułatwia proces wdrażania procedur z zakresu profilaktyki epidemiologicznej, bowiem ulega skróceniu droga formalna.

Ile zarabia pielęgniarka epidemiologiczna 

Epidemiologia i pielęgniarstwo epidemiologiczne stały się obecnie dziedziną medycyny, którą Ministerstwo Zdrowia określa, jako priorytetową. Pielęgniarki epidemiologiczne mogą liczyć na średnie zarobki w okolicach 6050 zł brutto – wpływ na wynagrodzenie ma również staż pracy, rodzaj wykształcenia i miejsce zatrudnienia. 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister edukacji: To już pewne – nowy przedmiot w szkołach jeszcze w 2025 r. O edukacji seksualnej będą uczyli m.in. katecheci, a rodzice będą musieli zdecydować

Zapadła decyzja i edukacja zdrowotna ma stać się nowym przedmiotem w szkołach jeszcze w 2025 r., bo począwszy od roku szkolnego 2025/2026. Będą mogli jej nauczać również katecheci i etycy – potwierdziła w rozmowie z RMF FM, minister Barbara Nowacka. Początkowo, nowy przedmiot zostanie wprowadzony do podstawy programowej jako nieobowiązkowy, a w kolejnym roku szkolnym – o zdanie na jego temat (co będzie miało wpływ na jego dalsze „losy”) – zostaną zapytani m.in. rodzice i uczniowie.

Rząd o świadczeniu pielęgnacyjnym. Niepełnosprawność przed 18 rokiem życia, czy także później [MOPS]

Decydował będzie Minister Finansów rozstrzygając spór o zasady wypłaty świadczenia pielęgnacyjnego. Sopot przyznawał świadczenie pielęgnacyjne osobom niepełnosprawnym kierując się wskazówkami Trybunału Konstytucyjnego z 2014 r. Wojewoda pomorski w 2018 r. uznał, że tak nie można i nakazał miastu zwrot prawie 2,5 mln zł (zwrot dotacji na świadczenie pielęgnacyjnie zdaniem wojewody wypłacone niesłusznie osobom niepełnosprawnym).

800 plus dla Ukraińców. Ale pod tym jednym warunkiem

800 plus dla Ukraińców powinno należeć wtedy, jeżeli Ukraińcy będą mieszkać w Polsce i płacić w Polsce podatki. Tak powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który spotkał się z mieszkańcami Puńska w województwie podlaskim.

Dziecko wyjeżdża na ferie zimowe tylko z jednym z rodziców, dziadkami czy ciocią? Nie zapomnij o tym dokumencie, którego brak może przysporzyć sporych problemów

W przypadku wyjazdu dziecka na ferie zimowe tylko z jednym z rodziców lub bez nich – np. z dziadkami, ciocią, wujkiem lub choćby przyjaciółmi rodziców, który będzie wiązał się z przekroczeniem granicy Polski – nie wystarczy tylko „wyposażenie” dziecka w dowód osobisty lub paszport (i ewentualnie – wizę). Jest jeszcze jeden istotny dokument, o którym należy pamiętać i bez którego – wyjazd może nawet nie dojść do skutku, ponieważ dziecko może nie zostać przepuszczone przez granicę lub wpuszczone na pokład samolotu.

REKLAMA

Stanecki: maksymalne temperatury w pracy. Zalecenia Głównego Inspektora Pracy dla pracodawców

Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki o maksymalnych temperaturach pracy: „Te rozwiązania (…) mogą i powinny być wykorzystywane, w miarę możliwości, aby łagodzić skutki zmian klimatycznych”. Zalecenia Głównego Inspektora Pracy dla pracodawców

Waloryzacja 2025 r. Wyższe emerytury jeszcze w lutym dla emerytów i rencistów. Znamy terminy wszystkich wypłat, przekazów pocztowych i bankowych [TABELA]

Waloryzacja 2025 r. Wyższe emerytury jeszcze w lutym dla emerytów i rencistów. Znamy terminy wszystkich wypłat, przekazów pocztowych i bankowych. Emeryci i renciści nie muszą składać wniosku, by uzyskać zwaloryzowane świadczenia.

Dzieci powinny uczyć się edukacji zdrowotnej w szkole, czy w domu? Kotowska: To nie jest kwestia zwykłego przedmiotu, to kwestia bezpieczeństwa, zdrowia psychicznego i fizycznego dzieci.

W czwartek, 16 stycznia 2025 r. ministra edukacji Barbara Nowacka poinformowała, że w 2025 r. edukacja zdrowotna będzie przedmiotem nieobowiązkowym. Zapytaliśmy wiceprzewodniczącą Państwowej Komisji ds. pedofilii Justynę Kotowską o komentarz w tej sprawie

Wybory prezydenckie 2025. Ważne terminy dla osób niepełnosprawnych i starszych

Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja 2025 r. Wyborcy niepełnosprawni oraz seniorzy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat powinni pamiętać o ważnych terminach, związanych z ich uprawnieniami.

REKLAMA

Umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych – co powinna zawierać?

Umowy o przeniesienie autorskich praw majątkowych kojarzą nam się głównie z branżą kreatywną, na przykład z domami produkcyjnymi, studiami graficznymi czy też filmowymi. Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorcy zajmujący się np. handlem czy produkcją nigdy z takich umów nie skorzystają. Wręcz przeciwnie – planując rozwój swojej działalności, prędzej czy później staną oni przed koniecznością wdrożenia odpowiednich systemów informatycznych, zaprojektowania swojej marki czy stworzenia logo. We wszystkich tych sytuacjach może pojawić się właśnie umowa zawierająca elementy odnoszące się do przeniesienia autorskich praw majątkowych do utworów. Dlatego też w poniższym artykule przedstawione zostaną najważniejsze, z punktu widzenia nabywcy, elementy takiej umowy. Ich uwzględnienie pozwoli na możliwie jak najszersze korzystanie z zakupionych utworów, jednocześnie niwelując ryzyko wystąpienia roszczeń o naruszenie praw.

e-Doręczenia: Dla obywateli usługa jest dobrowolna i bezpłatna

Od 1 stycznia 2025 r. działają już e-Doręczenia. Osoby prywatne, które nie założyły skrzynki do e-Doręczeń, będą otrzymywać listy polecone z urzędu w formie papierowej. Dla obywateli usługa jest dobrowolna i bezpłatna.

REKLAMA