Pielęgniarka epidemiologiczna. Jak nią zostać? Ile zarabia?
REKLAMA
REKLAMA
- Pielęgniarka epidemiologiczna – predyspozycje zawodowe
- Jak zostać pielęgniarką epidemiologiczną
- Pielęgniarka epidemiologiczna - zakres obowiązków
- Samodzielnie czy razem z zespołem?
- Ile zarabia pielęgniarka epidemiologiczna
Pielęgniarka epidemiologiczna – predyspozycje zawodowe
Pielęgniarka epidemiologiczna, zwłaszcza w czasach epidemii, to specjalista niezbędny do sprawnego działania placówki medycznej. Chcąc być dobrym w tej profesji należy być zwyczajnie dobrą pielęgniarką, wykazywać się sumiennością, zaangażowaniem, poczuciem misji, empatii, jak i troski o dobro pacjentów. Praca pielęgniarki epidemiologicznej jest dla osób odważnych i odpornych psychicznie. Obowiązki wymagają dużej drobiazgowości, spostrzegawczości a także sumienności w dopilnowywaniu i przestrzegania procedur.
REKLAMA
Jak zostać pielęgniarką epidemiologiczną
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 lipca 2011 roku formalnie określa wymagania dotyczące pełnienia funkcji pielęgniarki epidemiologicznej. W dokumencie jest wskazane, że specjalista do spraw epidemiologii bądź higieny i epidemiologii powinien posiadać:
- tytuł magistra na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo oraz
tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa epidemiologicznego lub higieny i epidemiologii lub kurs kwalifikacyjny; - tytuł magistra w innym zawodzie, w którym może być uzyskiwany tytuł specjalisty w dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia i licencjat pielęgniarstwa lub położnictwa lub średnie wykształcenie medyczne w zawodzie pielęgniarka lub położna oraz tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa epidemiologicznego lub higieny i epidemiologii lub kurs kwalifikacyjny;
- licencjat pielęgniarstwa. lub położnictwa oraz tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa epidemiologicznego lub higieny i epidemiologii lub kurs kwalifikacyjny;
- średnie wykształcenie medyczne w zawodzie pielęgniarka lub położna oraz
tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa epidemiologicznego lub higieny i epidemiologii lub kurs kwalifikacyjny.
Specjalizacja epidemiologiczna możliwa jest na każdym etapie kształcenia, ale konieczne jest posiadanie minimum 3 lat stażu w zawodzie. Kandydaci na to stanowisko oprócz uzyskania dyplomu i prawa do wykonywania zawodu muszą odbyć także szkolenie praktyczne i teoretyczne z zakresu zagadnień z epidemiologii, mikrobiologii, statystyki medycznej, chorób zakaźnych oraz z obszaru administracji. W uzyskaniu niezbędnej wiedzy i odpowiednich uprawnień pomoże kurs kwalifikacyjny epidemiologiczny, dedykowany specjalnie pielęgniarkom i położnym – w szybki i przystępny sposób pozwoli nabyć kwalifikacje i umiejętności potrzebne do pracy w zespole kontroli zakażeń szpitalnych.
Pielęgniarka epidemiologiczna - zakres obowiązków
Stosując odpowiednie procedury, środki ochrony indywidualnej, jak i zalecenia dla podopiecznych, pielęgniarka epidemiologiczna dba o bezpieczeństwo własne i innych. Aby działania były skuteczne, pielęgniarką epidemiologiczną musi cechować wiedza związana z każdym aspektem pracy pielęgniarskiej; do tego dochodzi ponadto wiedza specjalistyczna: rozpoznawanie zakażeń, znajomość jednostek chorobowych, żywotności drobnoustrojów, polityki antybiotykowej, zasad dezynfekcji i sterylizacji – to jedynie wybrany fragment z zagadnień, z którymi pielęgniarka epidemiologiczna ma do czynienia w codziennej pracy. Do jej zadań w ramach bezpośredniego nadzoru nad występowaniem zakażeń szpitalnych, należą:
- kontrola stanu sanitarnego szpitala,
- opracowywanie procedur zapobiegania i zwalczania zakażeń szpitalnych,
- nadzór nad realizacją procedur związanych z kontrolą oraz zwalczaniem zakażeń,
- identyfikacja, rejestrowanie i monitorowanie zakażeń szpitalnych,
- współpraca z członkami Komitetu i Zespołu Kontroli Zakażeń Szpitalnych w zakresie realizacji programu profilaktyki i kontroli zakażeń,
- współpraca z instytucjami kontrolującymi,
- szkolenie personelu w zakresie kontroli zakażeń,
- prowadzenie kontroli wewnętrznych.
Pielęgniarka epidemiologiczna sprawuje ponadto bezpośredni nadzór nad kontrolą zakażeń szpitalnych i czynników alarmowych na każdym etapie, czyli od przyjęcia pacjenta na oddział, poprzez przygotowanie raportów z wynikami nadzoru i analizą sytuacji epidemiologicznej szpitala.
Samodzielnie czy razem z zespołem?
Pielęgniarka epidemiologiczna wykonuje swoje zadania samodzielne, jednakże ich realizacja zachodzi w ramach zespołu zajmującego się na bieżąco wszystkimi sprawami związanymi z higieną oraz zakażeniami. Schemat działań przeważnie wygląda tak:
- lekarz – jako prowadzący zespół,
- pielęgniarka epidemiologiczna – jako specjalista ds. epidemiologii lub higieny i epidemiologii,
- diagnosta laboratoryjny – jako specjalista ds. mikrobiologii.
Pielęgniarka epidemiologiczna nie zawsze podlega bezpośrednio pielęgniarce naczelnej. Jej przełożonym jest często dyrektor ds. medycznych bądź też dyrektor szpitala – to ułatwia proces wdrażania procedur z zakresu profilaktyki epidemiologicznej, bowiem ulega skróceniu droga formalna.
Ile zarabia pielęgniarka epidemiologiczna
Epidemiologia i pielęgniarstwo epidemiologiczne stały się obecnie dziedziną medycyny, którą Ministerstwo Zdrowia określa, jako priorytetową. Pielęgniarki epidemiologiczne mogą liczyć na średnie zarobki w okolicach 6050 zł brutto – wpływ na wynagrodzenie ma również staż pracy, rodzaj wykształcenia i miejsce zatrudnienia.
Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat