REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy pielęgniarka może wypisać receptę?

Dziennikarka medyczno-prawna
Jakie leki może przepisać pielęgniarka?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy pielęgniarka może wypisać receptę? Nie tylko lekarz ma prawo do wypisywania recept. Od kilku lat istnieje możliwość ordynowania leków przez pielęgniarki i położne, i wypisywanie przez nie tzw. recept pielęgniarskich. W jakim przypadku pielęgniarka może wypisać receptę? Na jakie leki?   

Recepta pielęgniarska - co to jest

Mianem recepty pielęgniarskiej nazywamy receptę, która została wypisana przez pielęgniarkę lub położną. Osoby pracujące w tych zawodach, jako członkowie interdyscyplinarnego zespołu ochrony zdrowia, są władne do wypisywania tego typu recept. Zakres ich uprawnień określony został w odpowiednich ustawach i rozporządzeniach.

REKLAMA

REKLAMA

Wypisywanie recept pielęgniarskich i ordynowanie leków przez pielęgniarki obowiązuje od 2016 roku. Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się na taki krok, chcąc ułatwić pacjentom sprawne realizowanie świadczeń zdrowotnych. Prawo do wypisywania recept wpłynęło także korzystnie na pozycję pielęgniarek i położnych.  

Wizyta u lekarza to często konieczność długotrwałego oczekiwania w kolejce, co dla wielu pacjentów jest dużym problemem, szczególnie, gdy chodzi o osoby starsze – wiąże się to z uczuciem zniechęcenia, a nawet bezsilności – zwłaszcza jeżeli odwiedzają przychodnię jedynie w celu uzyskania recepty na kontynuację leczenia. Możliwość otrzymania recepty od pielęgniarki jest bez wątpienia dużą dogodnością. 

Recepty pielęgniarskie dzielimy na dwa rodzaje: recepty do ordynacji leków i recepty do ordynacji leków w ramach kontynuacji leczenia, czyli na zlecenie lekarskie. 

Które pielęgniarki mogą wypisywać recepty

Recepty na leki zlecone wcześniej przez lekarza specjalistę może wystawić pielęgniarka bądź położna, która posiada stosowne uprawnienia. Zgodnie z Ustawą z dnia 15 lipca 2011 roku o zawodach pielęgniarki i położnej wymaga to posiadania dyplomu ukończenia studiów drugiego stopnia na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo oraz tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ordynowanie leków przez pielęgniarkę odbywa się z wyłączeniem leków, które mają w swoim składzie substancje psychotropowe i odurzające, a także na leki zawierające składniki o wyjątkowo silnym działaniu. 

Które leki może przepisać pięlęgniarka

Informacje dotyczące leków, które może wypisać pielęgniarka i położna także zostały określone przez prawo – możliwość ta zależna jest od substancji czynnych w nich zawartych. Podzielono je na 16 kategorii, m.in. przeciwwymiotne, znieczulające, przeciwpasożytnicze, przeciwzakaźne itd. Do każdej z grup określono substancje czynne i drogę podania, jakie może wykorzystać pielęgniarka (np. wśród leków rozszerzających oskrzela wyodrębniono substancje: Salbutamolum i Ipratropii Bromidum, podawanych w postaci wziewów). 

Lista preparatów, na które pielęgniarki mogą przepisać receptę w ramach przedłużenia recept lekarskich jest długa i obejmuje: 

  • leki na choroby układu krążenia, 
  • leki na choroby układu pokarmowego,
  • leki na choroby układu nerwowego,
  • leki na choroby układu moczowo-płciowego,
  • leki na choroby układu kostno-mięśniowego,
  • leki na choroby układu endokrynnego.

To jednak nie wszystko, pielęgniarki i położne mają również możliwość wystawienia recepty na wyroby medyczne oraz środki spożywcze specjalnego przeznaczenia medycznego konieczne do kontynuowania danej terapii. 

Pielęgniarka zbada i przepisze antybiotyk 

Jak była mowa powyżej, pielęgniarka w ramach samodzielnego wykonywania świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych, może samodzielnie wypisać leki z niektórych grup. Samodzielnie może ordynować leki zawierające określone substancje czynne z grupy leków takich jak: 

  • antybiotyki, 
  • środki przeciwbólowe i uspokajające, 
  • leki przeciwwymiotne, 
  • leki rozszerzające oskrzela, 
  • leki stosowanie w niedokrwistości, witaminy i preparaty diety eliminacyjnej mlekozastępczej, 
  • leki miejscowo znieczulające, 
  • płyny infuzyjne. 

Pielęgniarka wystawi skierowanie na badanie diagnostyczne 

Jeśli zajdzie taka potrzeba, pielęgniarka lub położna może wystawić skierowanie na badania diagnostyczne. W skład takich badań wchodzą badania hematologiczne, układu krzepnięcia krwi czy też biochemiczne. Dodatkowo może wystawić skierowanie na EKG czy RTG płuc. 

Recepta pielęgniarska - ile jest ważna

E-recepty wystawiane przez pielęgniarki i położne są ważne tak samo długo, jak te wystawiane przez lekarza. Wyróżniamy cztery terminy ważności, po których recepty nie uda się zrealizować. Należy pamiętać, że okres, na jaki pielęgniarka bądź położna może zapisać lek na jednej e-recepcie wynosi 180 dni kuracji wyliczone na podstawie dawkowania i ilości zaordynowanego leku.

Po tym terminie recepta traci ważność: 

  • 30 dni jest ważna recepta na większość leków,
  • 7 dni jest ważna recepta na antybiotyki,
  • 120 dni jest ważna na preparaty immunologiczne, 
  • 365 dni ważności ma recepta dla osób cierpiących na choroby przewlekłe i które długo przyjmują konkretny lek.

W przypadku, gdy recepta jest ważna przez rok, pacjent powinien wykupić pierwsze opakowanie leku przed upływem 30 dni od daty jej wystawienia. Jednorazowo można wykupić zapas danego leku na 180 dni, jeśli się tego nie zrobi, farmaceuta wyda mniejszą ilość leku, proporcjonalnie do liczby dni, które upłynęły od daty wystawienia recepty.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
800 plus dla Ukraińców. Ale pod tym jednym warunkiem

800 plus dla Ukraińców powinno należeć wtedy, jeżeli Ukraińcy będą mieszkać w Polsce i płacić w Polsce podatki. Tak powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który spotkał się z mieszkańcami Puńska w województwie podlaskim.

Dziecko wyjeżdża na ferie zimowe tylko z jednym z rodziców, dziadkami czy ciocią? Nie zapomnij o tym dokumencie, którego brak może przysporzyć sporych problemów

W przypadku wyjazdu dziecka na ferie zimowe tylko z jednym z rodziców lub bez nich – np. z dziadkami, ciocią, wujkiem lub choćby przyjaciółmi rodziców, który będzie wiązał się z przekroczeniem granicy Polski – nie wystarczy tylko „wyposażenie” dziecka w dowód osobisty lub paszport (i ewentualnie – wizę). Jest jeszcze jeden istotny dokument, o którym należy pamiętać i bez którego – wyjazd może nawet nie dojść do skutku, ponieważ dziecko może nie zostać przepuszczone przez granicę lub wpuszczone na pokład samolotu.

Stanecki: maksymalne temperatury w pracy. Zalecenia Głównego Inspektora Pracy dla pracodawców

Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki o maksymalnych temperaturach pracy: „Te rozwiązania (…) mogą i powinny być wykorzystywane, w miarę możliwości, aby łagodzić skutki zmian klimatycznych”. Zalecenia Głównego Inspektora Pracy dla pracodawców

Waloryzacja 2025 r. Wyższe emerytury jeszcze w lutym dla emerytów i rencistów. Znamy terminy wszystkich wypłat, przekazów pocztowych i bankowych [TABELA]

Waloryzacja 2025 r. Wyższe emerytury jeszcze w lutym dla emerytów i rencistów. Znamy terminy wszystkich wypłat, przekazów pocztowych i bankowych. Emeryci i renciści nie muszą składać wniosku, by uzyskać zwaloryzowane świadczenia.

REKLAMA

Dzieci powinny uczyć się edukacji zdrowotnej w szkole, czy w domu? Kotowska: To nie jest kwestia zwykłego przedmiotu, to kwestia bezpieczeństwa, zdrowia psychicznego i fizycznego dzieci.

W czwartek, 16 stycznia 2025 r. ministra edukacji Barbara Nowacka poinformowała, że w 2025 r. edukacja zdrowotna będzie przedmiotem nieobowiązkowym. Zapytaliśmy wiceprzewodniczącą Państwowej Komisji ds. pedofilii Justynę Kotowską o komentarz w tej sprawie

Wybory prezydenckie 2025. Ważne terminy dla osób niepełnosprawnych i starszych

Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja 2025 r. Wyborcy niepełnosprawni oraz seniorzy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat powinni pamiętać o ważnych terminach, związanych z ich uprawnieniami.

Umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych – co powinna zawierać?

Umowy o przeniesienie autorskich praw majątkowych kojarzą nam się głównie z branżą kreatywną, na przykład z domami produkcyjnymi, studiami graficznymi czy też filmowymi. Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorcy zajmujący się np. handlem czy produkcją nigdy z takich umów nie skorzystają. Wręcz przeciwnie – planując rozwój swojej działalności, prędzej czy później staną oni przed koniecznością wdrożenia odpowiednich systemów informatycznych, zaprojektowania swojej marki czy stworzenia logo. We wszystkich tych sytuacjach może pojawić się właśnie umowa zawierająca elementy odnoszące się do przeniesienia autorskich praw majątkowych do utworów. Dlatego też w poniższym artykule przedstawione zostaną najważniejsze, z punktu widzenia nabywcy, elementy takiej umowy. Ich uwzględnienie pozwoli na możliwie jak najszersze korzystanie z zakupionych utworów, jednocześnie niwelując ryzyko wystąpienia roszczeń o naruszenie praw.

e-Doręczenia: Dla obywateli usługa jest dobrowolna i bezpłatna

Od 1 stycznia 2025 r. działają już e-Doręczenia. Osoby prywatne, które nie założyły skrzynki do e-Doręczeń, będą otrzymywać listy polecone z urzędu w formie papierowej. Dla obywateli usługa jest dobrowolna i bezpłatna.

REKLAMA

MOPS: Rząd może naprawić błąd w (starym) świadczeniu pielęgnacyjnym [3257 zł miesięcznie]

Sprawa jest skomplikowana. Od 2014 r. Sejm, kolejne rządy i MOPS na spółkę krzywdziły osoby niepełnosprawne i rodziny tych osób. Każda z tych instytucji dołożyła grosik do tego. Dlaczego mogę tak wprost w artykule oskarżać Sejm, rządy i MOPS? Bo sądy latami i seryjnie wzywały je w wyrokach do stosowania wyroku TK z 2014 r. (WSA i NSA). I robił to RPO (Adam Bodnar) oraz dziennikarze. Gmina przegrywała 3 sprawy przed WSA i wydawała czwartą wadliwą decyzję odmowną w sprawie świadczenia pielęgnacyjnego. Z premedytacją. Co się teraz zmienia? Rząd premiera D. Tuska (a ściślej Minister Finansów) podejmie do końca stycznia 2025 r. decyzję, czy i jak odkręcić błędy poprzedników, które jako pech odziedziczył wygrywając wybory.

Kupujesz używane rzeczy na Vinted, OLX i Allegro? Urząd skarbowy zapuka do Ciebie, jeśli nie zapłacisz podatku. Trwają kontrole

Sprzedaż i kupno rzeczy używanych na portalach typu Vinted, Allegro, czy OLX odbywa się pod czujnym okiem organów podatkowych. Jednak nie tylko sprzedawcy musza się martwić tym, czy dopełnili wymaganych obowiązków. Podatki muszą też płacić nabywcy.

REKLAMA