REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy pielęgniarka może wypisać receptę?

Dziennikarka medyczno-prawna
Jakie leki może przepisać pielęgniarka?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy pielęgniarka może wypisać receptę? Nie tylko lekarz ma prawo do wypisywania recept. Od kilku lat istnieje możliwość ordynowania leków przez pielęgniarki i położne, i wypisywanie przez nie tzw. recept pielęgniarskich. W jakim przypadku pielęgniarka może wypisać receptę? Na jakie leki?   

Recepta pielęgniarska - co to jest

Mianem recepty pielęgniarskiej nazywamy receptę, która została wypisana przez pielęgniarkę lub położną. Osoby pracujące w tych zawodach, jako członkowie interdyscyplinarnego zespołu ochrony zdrowia, są władne do wypisywania tego typu recept. Zakres ich uprawnień określony został w odpowiednich ustawach i rozporządzeniach.

REKLAMA

REKLAMA

Wypisywanie recept pielęgniarskich i ordynowanie leków przez pielęgniarki obowiązuje od 2016 roku. Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się na taki krok, chcąc ułatwić pacjentom sprawne realizowanie świadczeń zdrowotnych. Prawo do wypisywania recept wpłynęło także korzystnie na pozycję pielęgniarek i położnych.  

Wizyta u lekarza to często konieczność długotrwałego oczekiwania w kolejce, co dla wielu pacjentów jest dużym problemem, szczególnie, gdy chodzi o osoby starsze – wiąże się to z uczuciem zniechęcenia, a nawet bezsilności – zwłaszcza jeżeli odwiedzają przychodnię jedynie w celu uzyskania recepty na kontynuację leczenia. Możliwość otrzymania recepty od pielęgniarki jest bez wątpienia dużą dogodnością. 

Recepty pielęgniarskie dzielimy na dwa rodzaje: recepty do ordynacji leków i recepty do ordynacji leków w ramach kontynuacji leczenia, czyli na zlecenie lekarskie. 

Które pielęgniarki mogą wypisywać recepty

Recepty na leki zlecone wcześniej przez lekarza specjalistę może wystawić pielęgniarka bądź położna, która posiada stosowne uprawnienia. Zgodnie z Ustawą z dnia 15 lipca 2011 roku o zawodach pielęgniarki i położnej wymaga to posiadania dyplomu ukończenia studiów drugiego stopnia na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo oraz tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ordynowanie leków przez pielęgniarkę odbywa się z wyłączeniem leków, które mają w swoim składzie substancje psychotropowe i odurzające, a także na leki zawierające składniki o wyjątkowo silnym działaniu. 

Które leki może przepisać pięlęgniarka

Informacje dotyczące leków, które może wypisać pielęgniarka i położna także zostały określone przez prawo – możliwość ta zależna jest od substancji czynnych w nich zawartych. Podzielono je na 16 kategorii, m.in. przeciwwymiotne, znieczulające, przeciwpasożytnicze, przeciwzakaźne itd. Do każdej z grup określono substancje czynne i drogę podania, jakie może wykorzystać pielęgniarka (np. wśród leków rozszerzających oskrzela wyodrębniono substancje: Salbutamolum i Ipratropii Bromidum, podawanych w postaci wziewów). 

Lista preparatów, na które pielęgniarki mogą przepisać receptę w ramach przedłużenia recept lekarskich jest długa i obejmuje: 

  • leki na choroby układu krążenia, 
  • leki na choroby układu pokarmowego,
  • leki na choroby układu nerwowego,
  • leki na choroby układu moczowo-płciowego,
  • leki na choroby układu kostno-mięśniowego,
  • leki na choroby układu endokrynnego.

To jednak nie wszystko, pielęgniarki i położne mają również możliwość wystawienia recepty na wyroby medyczne oraz środki spożywcze specjalnego przeznaczenia medycznego konieczne do kontynuowania danej terapii. 

Pielęgniarka zbada i przepisze antybiotyk 

Jak była mowa powyżej, pielęgniarka w ramach samodzielnego wykonywania świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych, może samodzielnie wypisać leki z niektórych grup. Samodzielnie może ordynować leki zawierające określone substancje czynne z grupy leków takich jak: 

  • antybiotyki, 
  • środki przeciwbólowe i uspokajające, 
  • leki przeciwwymiotne, 
  • leki rozszerzające oskrzela, 
  • leki stosowanie w niedokrwistości, witaminy i preparaty diety eliminacyjnej mlekozastępczej, 
  • leki miejscowo znieczulające, 
  • płyny infuzyjne. 

Pielęgniarka wystawi skierowanie na badanie diagnostyczne 

Jeśli zajdzie taka potrzeba, pielęgniarka lub położna może wystawić skierowanie na badania diagnostyczne. W skład takich badań wchodzą badania hematologiczne, układu krzepnięcia krwi czy też biochemiczne. Dodatkowo może wystawić skierowanie na EKG czy RTG płuc. 

Recepta pielęgniarska - ile jest ważna

E-recepty wystawiane przez pielęgniarki i położne są ważne tak samo długo, jak te wystawiane przez lekarza. Wyróżniamy cztery terminy ważności, po których recepty nie uda się zrealizować. Należy pamiętać, że okres, na jaki pielęgniarka bądź położna może zapisać lek na jednej e-recepcie wynosi 180 dni kuracji wyliczone na podstawie dawkowania i ilości zaordynowanego leku.

Po tym terminie recepta traci ważność: 

  • 30 dni jest ważna recepta na większość leków,
  • 7 dni jest ważna recepta na antybiotyki,
  • 120 dni jest ważna na preparaty immunologiczne, 
  • 365 dni ważności ma recepta dla osób cierpiących na choroby przewlekłe i które długo przyjmują konkretny lek.

W przypadku, gdy recepta jest ważna przez rok, pacjent powinien wykupić pierwsze opakowanie leku przed upływem 30 dni od daty jej wystawienia. Jednorazowo można wykupić zapas danego leku na 180 dni, jeśli się tego nie zrobi, farmaceuta wyda mniejszą ilość leku, proporcjonalnie do liczby dni, które upłynęły od daty wystawienia recepty.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń 2025 r. – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności - będą nowe zasady. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

MRPiPS ujawniło co dalej z przeliczeniem emerytur i rent rodzinnych dla osób, którym przyznano świadczenia w latach 2009-2019. Nie będzie wyrównania i odsetek

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA