REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Światowy Dzień Zdrowia. Połowy zachorowań na nowotwory można uniknąć!

Badaj, by zapobiegać!
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

7 kwietnia przypada Światowy Dzień Zdrowia. To dobra okazja, aby przypomnieć sobie o profilaktyce nowotworów, które są drugą najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce. Ale nie musi tak być! Wprowadzając modyfikacje w stylu życia odpowiednio wcześnie, można uniknąć nawet połowy zachorowań na nowotwory! 

Zachorowań na raka będzie coraz więcej

REKLAMA

O profilaktyce nowotworów najwięcej słyszymy przy trzech okazjach w roku: Światowego Dnia Walki z Rakiem, Różowego Października poświęconemu nowotworom piersi oraz Movembera, czyli listopada poświęconego tematyce nowotworów męskich. Powinniśmy jednak pamiętać o niej przez cały rok, a Światowy Dzień Zdrowia przypadający 7 kwietnia jest dobra okazją, by przypomnieć Wam o kilku podstawowych zasadach. 

REKLAMA

Nowotwory są drugą – zaraz po chorobach układu krążenia – przyczyną zgonów w Polsce, a zachorowalność niestety wciąż rośnie. U kobiet dominuje rak piersi, zaś u panów rak prostaty. Wspólne u obu płci są rak płuca i rak jelita grubego – kolejno na drugim i trzecim miejscu. Przewidywania na przyszłość również nie brzmią optymistycznie - szacuje się, że do 2030 roku występowanie nowotworów na świecie wzrośnie o ponad 60%. 

Czy możemy coś zrobić, aby takiemu scenariuszowi zapobiec? Możemy, a wręcz powinniśmy! 

Jak można zapobiec

REKLAMA

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak duży wpływ na zachorowanie mają nasze codzienne nawyki i przyzwyczajenia. Jeśli weźmiemy pod uwagę czynniki ryzyka zachorowania na nowotworów ogółem zauważymy, że ok. 70% to czynniki związane ze stylem życia. Są to przede wszystkim palenie tytoniu, niewłaściwa dieta bogata w produkty wysoko przetworzone i tłuszcze nasycone, brak aktywności fizycznej, nadwaga i otyłość – które zazwyczaj są konsekwencją dwóch poprzednich czy spożycie alkoholu. Szacuje się, że wprowadzając modyfikacje w stylu życia odpowiednio wcześnie nawet połowy zachorowań na nowotwory można by uniknąć! 

Wielu z nas wszelkie zalecenia ingerujące w nasz dotychczasowy styl życia jawią się jako asceza, traktujemy w kategorii wyrzeczeń, odbierania nam przyjemności. Podczas gdy przykładowo zdrowa dieta wcale nie musi być niesmaczna, nudna i monotonna – wręcz przeciwnie! Żyjemy w czasach, w których wachlarz możliwości kulinarnych mamy ogromny. Warto wertować blogi w poszukiwaniu inspiracji, eksperymentować, bawić się smakami. W kuchni ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia, a zdrowe i smaczne jak najbardziej mogą iść ze sobą w parze! 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Druga istotna kwestia, o której warto pamiętać nie tylko „od święta”, to regularna kontrola swojego organizmu poprzez badania profilaktyczne, jednak nie dopiero wtedy, kiedy coś nas zaniepokoi, lecz zawczasu. 

Kalendarze badań profilaktycznych 

Pod linkiem znajdziecie kalendarze badań profilaktycznych z podziałem na grupy wiekowe z możliwością pobrania. Znajdziecie w nich informacje z jaką częstotliwością jakie badania powinno się wykonywać. Pod linkiem znajdziecie również filmiki instruktażowe pokazujące krok po kroku, jak prawidłowo wykonać samobadanie piersi i jąder, które powinno się wykonywać również regularnie, raz w miesiącu.

Kalendarze i materiały profilaktyczne

Pamiętajcie, badamy się nie po to by wykryć chorobę, lecz by upewnić się, że jej nie ma. Natomiast jeśli już choroba nam się przytrafi, to jej wczesne wykrycie znacząco zwiększa szanse na wyleczenie. 

 

Anna Żuchniewicz 

Fundacja Onkologiczna Rakiety

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń 2025 r. – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności - będą nowe zasady. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

MRPiPS ujawniło co dalej z przeliczeniem emerytur i rent rodzinnych dla osób, którym przyznano świadczenia w latach 2009-2019. Nie będzie wyrównania i odsetek

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA