Domowa opieka paliatywna nad dzieckiem. Czym jest? Kto może ją wykonywać?

Katarzyna Redmerska
Dziennikarka medyczno-prawna
rozwiń więcej
Domowa opieka paliatywna / Shutterstock

Domowa opieka paliatywna nad dzieckiem – co to jest? Opieka paliatywna ma na celu poprawić jakość życia nieuleczalnie chorego pacjenta, a nawet je przedłużyć. Czym jest stan paliatywny? Kiedy mały pacjent może skorzystać z takiego leczenia w domu? 

Opieka paliatywna – co to jest?  

Opieka paliatywna to dział medycyny, zajmujący się leczeniem i opieką nad osobami nieuleczalnie chorymi. Celem leczenia paliatywnego jest poprawienie jakości życia pacjenta, między innymi łagodząc objawy jego choroby. Pacjentem opiekuje się wyszkolony zespół, w którego skład wchodzą: lekarze, pielęgniarki, psychiatrzy, fizjoterapeuci, przeszkoleni wolontariusze, a także osoby niezwiązane z medycyną (m.in. psycholog, osoba duchowna). 

Opieka paliatywna jest trudnym i wyczerpującym zajęciem, szczególnie, gdy dotyczy dzieci. Oprócz szczególnych cech charakteru, wymaga ponadto odpowiedniego podejścia i wiedzy. Dla pielęgniarek chcących wspierać małych pacjentów są specjalistyczne szkolenia, które uczą profesjonalnej opieki nad potrzebującymi dziećmi i ich rodzinami.

Domowe wsparcie dla małych pacjentów 

Opieka paliatywna nad małym pacjentem może odbywać się w warunkach domowych. Może z niej skorzystać pacjent, którego stan zdrowia, warunki zamieszkania oraz zaangażowanie bliskich pozwalają wdrożyć tego rodzaju leczenie w domu. Proces pielęgnowania opieki paliatywnej domowej zakłada wykonanie niezbędnych badań, leczenie farmakologiczne (bólu oraz innych objawów pogarszających jakość życia), zapobieganie powikłaniom posiadanej choroby, w tym bezpłatne wypożyczenie sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego. Częstość wizyt ustala się indywidualnie i uwarunkowana jest ona potrzebami pacjenta – w ramach opieki paliatywnej w domu przysługującej z NFZ bądź prywatnej, pacjent ma zapewniony dostęp do pomocy całodobowo, przez 7 dni w tygodniu, włącznie z weekendami. 

Rodziny chorych dzieci, których stan wymaga opieki paliatywnej, często decydują się na jej zapewnienie w warunkach domowych – jeżeli tylko stan dziecka na to pozwala. W hospicjach stacjonarnych o pacjentów dba zatrudniony na miejscu personel; a jak to wygląda w temacie opieki domowej? Opieka paliatywna w domu – hospicjum domowe, jest zorganizowaną formą działania zapewniającą opiekę paliatywną w miejscu zamieszkania pacjenta. W takim przypadku niezmiernie ważne jest odpowiednie przygotowanie należytych warunków oraz wsparcie zespołu medycznego – w tym pielęgniarki, do której należy bezpośrednia opieka nad chorym dzieckiem i jego rodziną. Personel medyczny i niemedyczny musi posiadać odpowiednie przeszkolenie, a także kwalifikacje niezbędne do prowadzenia tej formy terapii. 

Jak wygląda domowa opieka paliatywna

Rolą pediatrycznej domowej opieki paliatywnej (PDOP) jest zapewnienie dziecku z nieuleczalnymi, prowadzącymi do przedwczesnej śmierci chorobami – czynnej i całościowej opieki w miejscu jego zamieszkania. Celem tego typu działań jest nie tylko poprawienie jakości życia małego pacjenta, ale także wsparcie emocjonalne, psychologiczne i socjalne – to leczenie uciążliwych objawów, zwiększenie jakości życia i zapewnienie godnego odejścia. 

Domową opieką paliatywną obejmowane są dzieci ze schorzeniami ograniczającymi życie. Mowa tutaj o schorzeniach, których nie da się wyleczyć i w ostateczności prowadzą do śmierci. Wiele z tych schorzeń powoduje systematyczne pogorszenie stanu zdrowia, sprawiając, że chorujące dziecko staje się coraz bardziej zależne od rodziców i opiekunów medycznych. Choroby te dzielimy na: 

  • choroby zagrażające życiu, w których możliwa jest terapia, ale może okazać się ona nieskuteczna. W takich przypadkach objęcie opieką paliatywną może okazać się niezbędne (m.in. choroba nowotworowa, wątroby, nerek); 
  • choroby, w których mogą pojawić się długie okresy intensywnego leczenia, którego celem jest przedłużenie życia i okresy, gdy mały pacjent jest zdolny do normalnej aktywności – nadal istnieje jednak zagrożenie przedwczesną śmiercią (m.in. mukowiscydoza); 
  • postępujące niewyleczalne choroby, w których terapia ma wyłącznie paliatywny charakter i zazwyczaj trwa przez wiele lat (m.in. mukopolisacharydoza);
  • stan poważnego upośledzenia neurologicznego, którego efektem może być pogorszenie zdrowia, ale nie jest zwykle uważany za schorzenie postępujące (m.in. inwalidztwo po uszkodzeniu mózgu). 

Opieką paliatywna w domu - zasady

Świadczenia w hospicjum domowym realizowane są we współpracy z lekarzem, pielęgniarką i położną podstawowej opieki zdrowotnej. Obejmują: 

  • leczenie farmakologiczne, 
  • leczenie objawów somatycznych i leczenie bólu, 
  • opiekę psychologiczną nad pacjentem i jego rodziną, 
  • rehabilitację, 
  • bezpłatne wypożyczanie przez hospicja domowe sprzętu medycznego i pomocniczego. 

W ramach opieki paliatywnej i hospicyjnej udzielanej w warunkach domowych, pacjent ma całodobowy dostęp do świadczeń udzielanych przez lekarza i pielęgniarkę przez 7 dni w tygodniu. Porady lekarskie odbywają się (nie rzadziej niż 2 razy w miesiącu), wizyty pielęgniarskie (nie rzadziej niż 2 razy w tygodniu).

W świadczeniach gwarantowanych refundowanych z NFZ, dotyczących opieki paliatywnej w domu znajdują się przede wszystkim wizyty specjalistów i wolontariuszy. Chcąc z nich skorzystać należy: 

  • przedstawić skierowanie od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, 
  • posiadać wskazania medyczne – wyszczególnioną jednostkę chorobową, która jest wykazana w załączniku do rozporządzenia, jako jednostka chorobowa nie rokująca nadziei wyleczenia. 

Ostateczną decyzję o objęciu małego pacjenta opieką paliatywną i hospicyjną podejmuje lekarz hospicjum. 

Zobacz także: Medycyna paliatywna 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

Prawo
Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia. Spłaszczenie wynagrodzeń to duży problem
27 lip 2024

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS
26 lip 2024

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz
26 lip 2024

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?
26 lip 2024

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów
26 lip 2024

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem
26 lip 2024

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich
26 lip 2024

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?
26 lip 2024

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej
25 lip 2024

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku
25 lip 2024

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

pokaż więcej
Proszę czekać...