Opiekun medyczny. Kto może nim zostać? Ile zarabia?
REKLAMA
REKLAMA
- Kim jest opiekun medyczny
- Czym zajmuje się opiekun medyczny
- Jak zostać opiekunem medycznym
- Gdzie może pracować opiekun medyczny
- Ile zarabia opiekun medyczny
Kim jest opiekun medyczny
Opiekun medyczny jest częścią systemu opieki zdrowotnej w Polsce – to zawód medyczny, wymagający posiadania odpowiednich kwalifikacji, aby móc go wykonywać. W 2008 roku miały miejsce pierwsze egzaminy z zawodu.
REKLAMA
REKLAMA
Szybkie starzenie się społeczeństwa powoduje, że coraz bardziej potrzebni są nie tylko lekarze geriatrzy i pielęgniarki, ale także opiekunowie medyczni. Bezpośrednią przyczyną powstania tego zawodu była zmniejszająca się z roku na roku liczba pielęgniarek. Opiekunowie medyczni poszukiwani są nie tylko na krajowym rynku pracy, ale także za granicą, głównie w Niemczech i Wielkiej Brytanii.
Opiekun medyczny jest zawodem zaufania publicznego, w związku z tym osoby wykonujące go muszą wyróżniać się specyficznymi cechami umożliwiającymi rzetelne oraz troskliwe wykonywanie swoich obowiązków. Mowa tutaj o: empatii, zdolności komunikacyjnej, cierpliwości, umiejętność pracy w zespole i pod presją czasu. Nie bez znaczenia jest też zwyczajna chęć pomocy osobom potrzebującym.
Czym zajmuje się opiekun medyczny
Podstawowym zadaniem opiekuna medycznego jest zapewnienie należytej opieki osobom, które jej potrzebują. Czynności opiekuńcze mają przede wszystkim zapewnić pacjentowi komfort, bezpieczeństwo, swobodę podczas wykonywania codziennych czynności czy aktywności życiowych. Rolą opiekunów medycznych jest ponadto przeprowadzanie niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych, zapewnianie wsparcia w czasie rehabilitacji, motywacja do aktywizacji. Opiekun zajmuje się także organizowaniem czasu wolnego swojego podopiecznego, rozmową, towarzyszeniem mu. Pomaga w adaptacji do nowej sytuacji i zmian związanych z chorobą czy starością. Co bardzo istotne, do jego obowiązków należy monitorowanie stanu pacjenta, pielęgnowanie odleżyn, codzienna higiena i pomoc przy toalecie czy posiłkach. Jest w stałym kontakcie z całym zespołem medycznym, dzięki czemu w razie potrzeby, może szybko i profesjonalnie zareagować.
Opiekun medyczny pracując z osobą chorą i niesamodzielną ponosi odpowiedzialność za skutki swoich działań. Swoją postawą zawodową popularyzuje zachowania prozdrowotne.
Bez wątpienia zawód opiekuna medycznego wymaga silnej psychiki – pomoc i towarzyszenie osobie chorej bywa wymagające. Na pewno jednak satysfakcja ze świadomości faktycznego pozytywnego oddziaływania na życie drugiego człowieka, rekompensuje wiele niedogodności.
Jak zostać opiekunem medycznym
Zgodnie z prawem, kształcenie w zawodzie opiekuna medycznego można przejść jedynie w dwusemestralnych szkołach policealnych. Na ten kierunek może zapisać się każdy, kto ukończył szkołę średnią. Roczna nauka zakończona jest egzaminem zawodowym, który przeprowadza Okręgowa Komisja Egzaminacyjna. Uzyskany dyplom upoważnia do wykonywania zawodu nie tylko Polsce, ale i we wszystkich krajach UE.
W programie nauczania znajdują się następujące zagadnienia:
- metody i techniki terapii zajęciowej (socjoterapii, ergoterapii, arteterapii);
- rozpoznawanie i rozwiązywanie problemów opiekuńczych osób chorych i niesamodzielnych w różnym wieku, pomoc podopiecznym w zaspokajaniu ich potrzeb biologicznych, psychologicznych i społecznych;
- pomoc i udzielanie wsparcia osobie chorej i niesamodzielnej;
- świadczenie usług opiekuńczych, pielęgnacyjnych i higienicznych wobec chorych;
- asystowanie personelowi medycznemu podczas przeprowadzania zabiegów pielęgnacyjnych;
- podejmowanie współpracy z zespołem opiekuńczym i terapeutycznym.
Gdzie może pracować opiekun medyczny
Opiekun medyczny może znaleźć zatrudnienie w każdej instytucji, której działalność mieści się w ramach pomocy medycznej, m.in.
- szpitale,
- zakłady opiekuńczo-lecznicze,
- niepubliczne zespoły opieki zdrowotnej,
- prywatne kliniki,
- ośrodki i domy pomocy społecznej,
- hospicja,
- sanatoria,
- fundacje i stowarzyszenia działające na rzecz osób chorych,
- ośrodki rehabilitacyjne osób starszych czy niesamodzielnych z innych powodów.
Posiadanie kwalifikacji w zawodzie opiekuna medycznego daje również możliwość indywidualnej praktyki w ramach własnego biznesu.
Ile zarabia opiekun medyczny
REKLAMA
Pomimo ogromnego zapotrzebowania na usługi opiekunów medycznych, w Polsce zawód ten nie należy do najlepiej opłacanych. Do tej pory opiekun medyczny zarabiał około 3519 tys. zł netto. Z szacunków Ministerstwa Zdrowia wynika, że od 1 lipca 2023 roku najniższe wynagrodzenie opiekunów medycznych zatrudnionych w podmiotach leczniczych będzie wynosiło około 4050 tys. zł netto.
Wiele osób decyduje się na wyjazd za granicę i pracę w tamtejszych placówkach medycznych bądź domach prywatnych. W Niemczech czy Anglii opiekunowie medyczni zarabiają nawet 2-4 tys. euro miesięcznie.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat