Prywatne pogotowie ratunkowe. Czy odciąży system państwowy?
REKLAMA
REKLAMA
- Prywatne pogotowie ratunkowe - odpowiedź na potrzeby?
- Jakie usługi świadczy prywatne pogotowie
- Pogotowie państwowe a prywatne
- Karetka na abonament
- Prywatne karetka - odpowiedź na potrzeby rzeczywistości?
- Czy prywatne pogotowie odciąży system państwowy
Prywatne pogotowie ratunkowe - odpowiedź na potrzeby?
Pierwsze prywatne pogotowie powstało w maju 2022 roku i jest odpowiedzią na potrzebę bezpieczeństwa medycznego Polaków. To pierwsze tego rodzaju pogotowie nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Misją jest pomaganie tam, gdzie jest potrzebna szybka i fachowa pomoc.
REKLAMA
Pogotowie dysponuje 5 karetkami 5G (koszt każdej z nich to niemal milion złotych, ponad dwa razy więcej niż koszt karetki systemowej), 45 ratownikami i 3 lekarzami. Działa w Warszawie i okolicach (do 30 km). System oparty jest na komunikacji za pośrednictwem infolinii.
Pogotowie działa 24/7, także w niedzielę i święta. W planach jest rozwój, niewykluczone, że zostanie otwarty prywatny stacjonarny SOR i szpital.
Jakie usługi świadczy prywatne pogotowie
REKLAMA
To, co ma do zaoferowania pogotowie, jest wynikiem doświadczeń zespołu z pacjentami, z uwzględnieniem ich zróżnicowanych potrzeb, dostępności pomocy medycznej na krajowym runku, a także ograniczeń oraz deficytów Państwowego Ratownictwa Medycznego.
Funkcjonowanie startupu opiera się na sprawdzonych rozwiązaniach, które dają pacjentom poczucie bezpieczeństwa i świadomość, że gdy tylko zajdzie taka potrzeba – pomoc i opieka medyczna są na wyciągnięcie ręki. Jak podkreślają założyciele, zależy im, by móc docierać do pacjenta tam, gdzie on jest, zbadać go, zdiagnozować dolegliwości i zaopatrzyć na miejscu.
Pogotowie państwowe a prywatne
Prywatną karetkę 5G wyróżnia jej niestandardowe wyposażenie – to nowa jakość medycyny mobilnej – rodzaj przychodni na kółkach. Rozwiązania stosowane zazwyczaj w placówkach szpitalnych zostały tutaj przeniesione do mobilnej karetki. Co to oznacza w praktyce? Pacjent może mieć przeprowadzone badanie usg i serca w swoim domu. Na wyposażeniu karetki znajduje się m.in:
- analizator kardiologiczny – urządzenie pozwala stwierdzić bądź wykluczyć zawał serca;
- analizator moczu – urządzenie umożliwia stwierdzenie zakażenia układu moczowego;
- analizator krwi – możliwe jest dzięki urządzeniu wykonanie screeningu pracy nerek, wątroby, układu oddechowego, jak i obrazu równowagi narządowej;
- mobilne USG;
- szybkie testy diagnostyczne (np. grypa, covid, paciorkowce);
- zdalny stetoskop.
Karetka 5G bez wątpienia jest połączeniem technologii oraz wiedzy.
Przebieg wizyty po przyjeździe do pacjenta
Zespół karetki na miejscu wezwania przeprowadza badanie fizykalne i wywiad z pacjentem. Pacjent ma m.in. mierzony poziom cukru, ciśnienie, saturację. Wykonuje się oznaczenie CRP (u pacjenta z infekcją) oraz mierzy poziom troponiny (szybka diagnoza zawału). Jest konsultacja zespołu z lekarzem, diagnoza, zalecenia, wystawienie w razie potrzeby e-recepty czy e-skierowania. Gdy jest to konieczne, pacjent przewożony jest do szpitala, gdzie trafia na SOR bądź też izbę przyjęć – z kompletem badań i diagnozą przyspiesza się jego przyjęcie i rozpoczęcie leczenia.
Karetka na abonament
Usługi skierowane są m.in. do osób, którym zależy na opiece dla starszych, schorowanych członków rodziny, zapewniając im dostęp do szybkiej pomocy, a także dla tych, którzy chcą mieć szybki dostęp do profesjonalnej pomocy.
Mimo ceny usługi cieszą się popularnością – z rozwiązania już korzysta 50 tysięcy osób. W większości przypadków pacjenci wykupują miesięczny abonament. Jest jednak możliwość wezwania karetki bez takiej umowy – koszt jednorazowego przyjazdu prywatnej karetki wynosi 400 zł.
Prywatne karetka - odpowiedź na potrzeby rzeczywistości?
REKLAMA
Stworzenie prywatnego pogotowia jest odpowiedzią biznesową na potrzeby rzeczywistości, a konkretnie niewydolność państwowego ratownictwa medycznego. W opinii założycieli, w przestarzałym państwowym systemie ratownictwa brak jest przepustowości i możliwości obsługi pacjenta.
Jak podaje w raporcie Główny Urząd Statystyczny, w 2021 roku wzrosła liczba podstawowych zespołów ratownictwa medycznego, spadła zaś liczba zespołów specjalistycznych – tendencja ta utrzymuje się od kilku lat.
Z danych GUS wynika, że w 2021 roku miało miejsce 3,1 mln interwencji w miejscu zdarzenia i było to o 11 proc. więcej niż rok wcześniej, a na SOR-ach i izbach przyjęć odbyło się 3,4 mln interwencji, na SOR leczono 1,6 mln pacjentów.
Czy prywatne pogotowie odciąży system państwowy
Prywatna własność w gospodarce ma wpływ na innowacyjność i organizacyjną elastyczność. To samo dzieje się w ochronie zdrowia pod względem modelu opieki nad pacjentem, a także środowiska pracy personelu medycznego.
Należy pamiętać, że prywatne podmioty medyczne to istotny element całego systemu ochrony zdrowia, zwłaszcza w części ambulatoryjnej, w której stanowią ponad 90 proc. całkowitej liczby świadczeniodawców. Niewątpliwie prywatne pogotowie, podobnie jak w przypadku abonamentów na prywatne wizyty i opiekę lekarską – pomoże częściowo odciążyć system państwowy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat