REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prywatne pogotowie ratunkowe. Czy odciąży system państwowy?

Dziennikarka medyczno-prawna
karetka pogotowia
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Prywatne pogotowie ratunkowe. Czy to nowa jakość medycyny? Pierwsze takie pogotowie funkcjonuje na razie na terenie Warszawy i okolic. Dlaczego powstało prywatne pogotowie i czym różni się od państwowego? 
rozwiń >

Prywatne pogotowie ratunkowe - odpowiedź na potrzeby?

Pierwsze prywatne pogotowie powstało w maju 2022 roku i jest odpowiedzią na potrzebę bezpieczeństwa medycznego Polaków. To pierwsze tego rodzaju pogotowie nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Misją jest pomaganie tam, gdzie jest potrzebna szybka i fachowa pomoc. 

REKLAMA

Pogotowie dysponuje 5 karetkami 5G (koszt każdej z nich to niemal milion złotych, ponad dwa razy więcej niż koszt karetki systemowej), 45 ratownikami i 3 lekarzami. Działa w Warszawie i okolicach (do 30 km). System oparty jest na komunikacji za pośrednictwem infolinii. 

Pogotowie działa 24/7, także w niedzielę i święta. W planach jest rozwój, niewykluczone, że zostanie otwarty prywatny stacjonarny SOR i szpital.    

Jakie usługi świadczy prywatne pogotowie

REKLAMA

To, co ma do zaoferowania pogotowie, jest wynikiem doświadczeń zespołu z pacjentami, z uwzględnieniem ich zróżnicowanych potrzeb, dostępności pomocy medycznej na krajowym runku, a także ograniczeń oraz deficytów Państwowego Ratownictwa Medycznego. 

Funkcjonowanie startupu opiera się na sprawdzonych rozwiązaniach, które dają pacjentom poczucie bezpieczeństwa i świadomość, że gdy tylko zajdzie taka potrzeba – pomoc i opieka medyczna są na wyciągnięcie ręki. Jak podkreślają założyciele, zależy im, by móc docierać do pacjenta tam, gdzie on jest, zbadać go, zdiagnozować dolegliwości i zaopatrzyć na miejscu. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pogotowie państwowe a prywatne

Prywatną karetkę 5G wyróżnia jej niestandardowe wyposażenie – to nowa jakość medycyny mobilnej – rodzaj przychodni na kółkach. Rozwiązania stosowane zazwyczaj w placówkach szpitalnych zostały tutaj przeniesione do mobilnej karetki. Co to oznacza w praktyce? Pacjent może mieć przeprowadzone badanie usg i serca w swoim domu. Na wyposażeniu karetki znajduje się m.in: 

  • analizator kardiologiczny – urządzenie pozwala stwierdzić bądź wykluczyć zawał serca; 
  • analizator moczu – urządzenie umożliwia stwierdzenie zakażenia układu moczowego; 
  • analizator krwi – możliwe jest dzięki urządzeniu wykonanie screeningu pracy nerek, wątroby, układu oddechowego, jak i obrazu równowagi narządowej; 
  • mobilne USG; 
  • szybkie testy diagnostyczne (np. grypa, covid, paciorkowce); 
  • zdalny stetoskop. 

Karetka 5G bez wątpienia jest połączeniem technologii oraz wiedzy. 

Przebieg wizyty po przyjeździe do pacjenta 

Zespół karetki na miejscu wezwania przeprowadza badanie fizykalne i wywiad z pacjentem. Pacjent ma m.in. mierzony poziom cukru, ciśnienie, saturację. Wykonuje się oznaczenie CRP (u pacjenta z infekcją) oraz mierzy poziom troponiny (szybka diagnoza zawału). Jest konsultacja zespołu z lekarzem, diagnoza, zalecenia, wystawienie w razie potrzeby e-recepty czy e-skierowania. Gdy jest to konieczne, pacjent przewożony jest do szpitala, gdzie trafia na SOR bądź też izbę przyjęć – z kompletem badań i diagnozą przyspiesza się jego przyjęcie i rozpoczęcie leczenia.   

 

Karetka na abonament

Usługi skierowane są m.in. do osób, którym zależy na opiece dla starszych, schorowanych członków rodziny, zapewniając im dostęp do szybkiej pomocy, a także dla tych, którzy chcą mieć szybki dostęp do profesjonalnej pomocy.

Mimo ceny usługi cieszą się popularnością – z rozwiązania już korzysta 50 tysięcy osób. W większości przypadków pacjenci wykupują miesięczny abonament. Jest jednak możliwość wezwania karetki bez takiej umowy – koszt jednorazowego przyjazdu prywatnej karetki wynosi 400 zł. 

Prywatne karetka - odpowiedź na potrzeby rzeczywistości? 

REKLAMA

Stworzenie prywatnego pogotowia jest odpowiedzią biznesową na potrzeby rzeczywistości, a konkretnie niewydolność państwowego ratownictwa medycznego. W opinii założycieli, w przestarzałym państwowym systemie ratownictwa brak jest przepustowości i możliwości obsługi pacjenta. 

Jak podaje w raporcie Główny Urząd Statystyczny, w 2021 roku wzrosła liczba podstawowych zespołów ratownictwa medycznego, spadła zaś liczba zespołów specjalistycznych – tendencja ta utrzymuje się od kilku lat. 

Z danych GUS wynika, że w 2021 roku miało miejsce 3,1 mln interwencji w miejscu zdarzenia i było to o 11 proc. więcej niż rok wcześniej, a na SOR-ach i izbach przyjęć odbyło się 3,4 mln interwencji, na SOR leczono 1,6 mln pacjentów. 

Czy prywatne pogotowie odciąży system państwowy 

Prywatna własność w gospodarce ma wpływ na innowacyjność i organizacyjną elastyczność. To samo dzieje się w ochronie zdrowia pod względem modelu opieki nad pacjentem, a także środowiska pracy personelu medycznego. 

Należy pamiętać, że prywatne podmioty medyczne to istotny element całego systemu ochrony zdrowia, zwłaszcza w części ambulatoryjnej, w której stanowią ponad 90 proc. całkowitej liczby świadczeniodawców. Niewątpliwie prywatne pogotowie, podobnie jak w przypadku abonamentów na prywatne wizyty i opiekę lekarską – pomoże częściowo odciążyć system państwowy. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot?

Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot? Komisje sejmowe we wtorek rozpatrzą informacje nt. przygotowania podstawy programowej i harmonogramu prac.

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia. Trzy projekty w Sejmie

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia dotycząca podstawy wyliczania oraz opłacania składki zdrowotnej. Trzy projekty w Sejmie

Prawo budowlane do zmiany. Nowe garaże i piwnice muszą być miejscami doraźnego schronienia

Konieczne są zmiany w prawie budowlanym. Ponieważ od 2026 roku piwnice i garaże w nowo budowanych obiektach użyteczności publicznej i blokach mieszkalnych będą musiały być tak zaprojektowane, by móc stworzyć w nich miejsca doraźnego schronienia.

Nowe przedmioty w szkole. Edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska od roku szkolnego 2025/2026

Trwają prace nad projektem rozporządzeniem wprowadzającym do szkół nowe przedmioty: edukację zdrowotną i edukację obywatelską. Projekt trafił do konsultacji społecznych.

REKLAMA

QUIZ Szybka 10 z wiedzy ogólnej. Rozruszaj swój mózg
Jesienią nie zapominasz o aktywności fizycznej? Świetnie, ale pamiętaj też o gimnastyce umysłu. Szybka 10 pytań z wiedzy ogólnej to doskonałe ćwiczenie na rozruszanie mózgu.
B2B (samozatrudnienie) zamiast umowy o pracę. Wady i zalety. Komu się opłaca taka forma współpracy zarobkowej?

Przejście na model współpracy B2B (tzw. samozatrudnienie) to decyzja, która daje większą niezależność i możliwość rozwoju, ale wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Popularność tego rozwiązania wciąż rośnie szczególnie w branżach takich jak IT, consulting czy marketing. Dodatkowo - nie wszystkie firmy oferują dziś zatrudnienie na umowę o pracę. Często to właśnie nowe możliwości zawodowe i wyższe wynagrodzenie na B2B skłaniają do założenia własnej działalności gospodarczej. Jeśli stoisz przed takim wyborem zapoznaj się z korzyściami, jakie daje Ci współpraca w formie B2B, ale także jakie obowiązki Cię czekają jako przedsiębiorcę.

Cena prądu w 2025 roku. Gospodarstwa domowe nadal z gwarantowaną ceną maksymalną 500 zł netto za 1 MWh

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce przedłużenia na 2025 rok obowiązywania mechanizmu ceny maksymalnej za energię elektryczną dla odbiorców energii w gospodarstwach domowych, ustalonej na niższym poziomie niż cena, która wynika z zatwierdzonych taryf dla energii elektrycznej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. 18 listopada 2024 r. opublikowano założenia nowelizacji ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców (…).

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany. Kto podlega obowiązkowi szkolnemu? Do kiedy trwa obowiązek szkolny? Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad projektem.

REKLAMA

Vouchery Biedronki - reklamy nie wyjaśniają precyzyjnie zasad. Prezes UOKiK stawia zarzuty. Grozi kara do 10% obrotu

Na początku 2024 roku, 31 stycznia i 14 lutego, w sklepach Biedronka odbyły się jednodniowe akcje promocyjne – „Specjalna Środa” i „Walentynkowa Środa”. Klienci byli zachęcani do kupienia określonych produktów, za które mieli otrzymać „Zwrot 100% na voucher”. Okazało się jednak, że przedsiębiorca w przekazach reklamowych nie informował jasno o zasadach akcji. Prezes UOKiK postawił spółce Jeronimo Martins Polska zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów za co grozi kara do 10 proc. obrotu.

Wysyp mandatów. W tych miejscach kierowcy muszą się mieć na baczności. Inaczej wezwanie

System odcinkowego pomiaru prędkości prowadzi do znacznego wzrostu liczby mandatów. Szczególnie dotyczy to nowo wprowadzonych kamer na autostradzie A1, tworzących jeden z najdłuższych takich odcinków w kraju. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność po przekroczeniu znaku D-51a, gdyż ryzyko otrzymania mandatu jest bardzo wysokie. 

REKLAMA