Zakład opiekuńczo-leczniczy. Jak się dostać? Ile kosztuje?
REKLAMA
REKLAMA
- Zakład opiekuńczo-leczniczy - jaka jest jego funkcja?
- Rodzaje zakładów opiekuńczo-leczniczych
- Zakład opiekuńczo-leczniczy - zasady przyjęcia
- Zakład opiekuńczo-leczniczy - wymagane dokumenty
- Zakład opiekuńczo-leczniczy - opłata za pobyt
- Zakład opiekuńczo-leczniczy - czas oczekiwania na decyzję
Zakład opiekuńczo-leczniczy - jaka jest jego funkcja?
Funkcją zakładu opiekuńczo-leczniczego jest objęcie całodobową opieką i leczeniem osób po przebytej ostrej fazie leczenia szpitalnego, które mają ukończony proces diagnozowania, leczenia operacyjnego bądź też intensywnego leczenia zachowawczego. Nie wymagają dalszej hospitalizacji, ale przez wzgląd na stan zdrowia, jak i stopień niepełnosprawności oraz brak możliwości samodzielnego funkcjonowania w środowisku domowym – wymagają stałego nadzoru poprzez:
REKLAMA
- opiekę lekarską,
- opiekę pielęgniarską,
- usprawnianie ruchowe i działania fizjoterapeutyczne,
- leczenie farmakologiczne,
- zapewnienie niezbędnych konsultacji specjalistycznych,
- zapewnienie niezbędnych badań diagnostycznych,
- ustalenie i stosowanie diety,
- stymulację metodami terapeutycznymi i psychoterapeutycznymi do aktywności życiowej,
- przygotowanie rekonwalescenta i jego rodziny (opiekuna) do samoopieki i samopielęgnacji w warunkach domowych,
- zapobieganie powikłaniom wynikającym z procesu chorobowego i unieruchomienia,
- zmniejszenie skutków upośledzenia ruchowego i przygotowanie do życia w społeczeństwie.
Zgodnie z wymogami NFZ pacjent ma prawo do korzystania z przepustek w wymiarze do 10 proc. czasu pobytu w zakładzie (3 dni w ciągu miesiąca).
Rodzaje zakładów opiekuńczo-leczniczych
Przez wzgląd na kondycję kierowanego do ZOL pacjenta, rozróżnia się następujące rodzaje placówek:
- o profilu ogólnym – dla przewlekle chorych i niepełnosprawnych;
- specjalistyczne – ukierunkowane na konkretne schorzenia (np. dla psychicznie chorych, osób z Alzheimerem, niepełnosprawnych intelektualnie);
- dla określonych odbiorców – dzieci i dorośli.
Zakład opiekuńczo-leczniczy - zasady przyjęcia
REKLAMA
Zasady przyjęcia do ZOL określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 25 czerwca 2012 roku w sprawie kierowania do zakładów opiekuńczo– leczniczych i pielęgnacyjno–opiekuńczych. W myśl art. 54 ust. 3 ustawy o pomocy społecznej „Osoba wymagająca wzmożonej opieki medycznej kierowana jest na podstawie art. 33a ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027, z późn. zm.) do zakładu opiekuńczo-leczniczego lub pielęgnacyjno-opiekuńczego.”
Jak już była mowa powyżej, do zakładu przyjmowany jest pacjent, który wymaga całodobowych świadczeń pielęgnacyjnych, w przebiegu choroby przewlekłej u którego zakończony został proces diagnostyczny, leczenie operacyjne – jednakże w ocenie kartą oceny pacjenta (w skali Barthel) kierowanego do ZOL, uzyskał 40 punktów lub mniej. NFZ finansuje pobyty pacjentów ocenionych wyłącznie do 40 punktów według skali Barthel, z pominięciem kosztów wyżywienia oraz zakwaterowania.
O skierowanie do zakładu opiekuńczo-leczniczego może wystąpić:
- osoba ubiegająca się o skierowanie,
- przedstawiciel ustawowy chorego,
- inna osoba,
- zakład opieki zdrowotnej.
Zakłady opiekuńczo-lecznicze mogą także świadczyć usługi w sposób komercyjny – zasady i tryb przyjęcia pacjentów ustala indywidualnie dana placówka.
Zakład opiekuńczo-leczniczy - wymagane dokumenty
Ubiegając się o miejsce w ZOL należy zebrać następujące dokumenty:
- Wniosek o wydanie skierowania do ZOL.
- Skierowanie do ZZOL wystawione przez lekarza.
- Wywiad pielęgniarski i Zaświadczenie Lekarskie osoby chcącej zostać przyjętą do ZOL ze względu na stan zdrowia (wymaga całodobowej opieki, pielęgnacji lub rehabilitacji, a nie wymaga hospitalizacji).
- Skala Barthel (uzyskanie maksymalnie 40 pkt.).
- Karta kwalifikacji pacjenta do udzielenia świadczeń w ZOL.
- Dokumenty medyczne osoby, która ma zostać przyjęta do ZOL.
- Dokumenty stwierdzające wysokość dochodu.
- Oświadczenia.
- Dokumenty (kserokopie dowodu osobistego, legitymacji rencisty czy emeryta).
W przypadku pacjentów, którzy nie są w stanie w pełni świadomie udzielić zgody na umieszczenie w placówce, konieczne jest uzyskanie postanowienia Sądu Rodzinnego o umieszczeniu bez zgody.
Wniosek o objęcie pacjenta opieką tego rodzaju wystawia lekarza rodzinny lub lekarz z oddziału szpitalnego po zakończonym leczeniu w warunkach szpitalnych. Wniosek formułowany jest w oparciu o dokładną ocenę i analizę stanu zdrowia chorego, sytuacji socjalnej, wydolności opiekuńczej rodziny i środowiska oraz zakresu niezbędnej pomocy i opieki. Następnie wniosek przekazywany jest lekarzowi wyznaczonemu przez organ kierujący, który zajmuje się dokonaniem kwalifikacji.
Zakład opiekuńczo-leczniczy - opłata za pobyt
Zgodnie z art. 18 pkt 1 Ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych: świadczeniobiorca przebywający w zakładzie opiekuńczo-leczniczym, pielęgnacyjno-opiekuńczym lub w zakładzie rehabilitacji leczniczej, który udziela świadczeń całodobowych, ponosi koszty wyżywienia i zakwaterowania. Miesięczną opłatę ustala się w wysokości odpowiadającej 250 proc. najniższej emerytury, z tym, że opłata nie może być wyższa niż kwota odpowiadająca 70 proc. miesięcznego dochodu świadczeniobiorcy w rozumieniu przepisów o pomocy społecznej.
Zakład opiekuńczo-leczniczy - czas oczekiwania na decyzję
Osoba ubiegająca się o przyjęcie do placówki powinna otrzymać decyzję o przyjęciu w ciągu 3 miesięcy bądź zostać umieszczona na liście oczekujących i w okresie 12 miesięcy przyjęta. W przypadku uzasadnionych stanem zdrowia lub zdarzeniem losowym – osoba ubiegająca się może być przyjęta poza kolejnością.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat