REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakład opiekuńczo-leczniczy. Jak się dostać? Ile kosztuje?

Dziennikarka medyczno-prawna
Komu przysługuje pobyt w ZOL?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zakład opiekuńczo-leczniczy - jak się dostać? Zakłady opiekuńczo-lecznicze (ZOL) to wszelkie placówki, które w swojej nazwie mają określenie „zakład opiekuńczo-leczniczy". Celem ośrodków jest objęcie całodobową opieką osób, które nie wymagają hospitalizacji, jednakże ze względu na zły stan zdrowia oraz trudną sytuację rodzinną nie mogą pozostawać w swoim środowisku domowym – wymagają kontynuacji leczenia i całodobowej specjalistycznej opieki, pielęgnacji, a także rehabilitacji. Jakie są zasady przejęcia i koszty pobytu w ZOL? 
rozwiń >

Zakład opiekuńczo-leczniczy - jaka jest jego funkcja?

Funkcją zakładu opiekuńczo-leczniczego jest objęcie całodobową opieką i leczeniem osób po przebytej ostrej fazie leczenia szpitalnego, które mają ukończony proces diagnozowania, leczenia operacyjnego bądź też intensywnego leczenia zachowawczego. Nie wymagają dalszej hospitalizacji, ale przez wzgląd na stan zdrowia, jak i stopień niepełnosprawności oraz brak możliwości samodzielnego funkcjonowania w środowisku domowym – wymagają stałego nadzoru poprzez: 

REKLAMA

  • opiekę lekarską, 
  • opiekę pielęgniarską, 
  • usprawnianie ruchowe i działania fizjoterapeutyczne, 
  • leczenie farmakologiczne,
  • zapewnienie niezbędnych konsultacji specjalistycznych,
  • zapewnienie niezbędnych badań diagnostycznych,
  • ustalenie i stosowanie diety, 
  • stymulację metodami terapeutycznymi i psychoterapeutycznymi do aktywności życiowej, 
  • przygotowanie rekonwalescenta i jego rodziny (opiekuna) do samoopieki i samopielęgnacji w warunkach domowych, 
  • zapobieganie powikłaniom wynikającym z procesu chorobowego i unieruchomienia, 
  • zmniejszenie skutków upośledzenia ruchowego i przygotowanie do życia w społeczeństwie. 

Zgodnie z wymogami NFZ pacjent ma prawo do korzystania z przepustek w wymiarze do 10 proc. czasu pobytu w zakładzie (3 dni w ciągu miesiąca).  

Rodzaje zakładów opiekuńczo-leczniczych 

Przez wzgląd na kondycję kierowanego do ZOL pacjenta, rozróżnia się następujące rodzaje placówek: 

  • o profilu ogólnym – dla przewlekle chorych i niepełnosprawnych; 
  • specjalistyczne – ukierunkowane na konkretne schorzenia (np. dla psychicznie chorych, osób z Alzheimerem, niepełnosprawnych intelektualnie); 
  • dla określonych odbiorców – dzieci i dorośli. 

Zakład opiekuńczo-leczniczy - zasady przyjęcia

REKLAMA

Zasady przyjęcia do ZOL określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 25 czerwca 2012 roku w sprawie kierowania do zakładów opiekuńczo– leczniczych i pielęgnacyjno–opiekuńczych. W myśl art. 54 ust. 3 ustawy o pomocy społecznej „Osoba wymagająca wzmożonej opieki medycznej kierowana jest na podstawie art. 33a ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027, z późn. zm.) do zakładu opiekuńczo-leczniczego lub pielęgnacyjno-opiekuńczego.”

Jak już była mowa powyżej, do zakładu przyjmowany jest pacjent, który wymaga całodobowych świadczeń pielęgnacyjnych, w przebiegu choroby przewlekłej u którego zakończony został proces diagnostyczny, leczenie operacyjne – jednakże w ocenie kartą oceny pacjenta (w skali Barthel) kierowanego do ZOL, uzyskał 40 punktów lub mniej. NFZ finansuje pobyty pacjentów ocenionych wyłącznie do 40 punktów według skali Barthel, z pominięciem kosztów wyżywienia oraz zakwaterowania. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

O skierowanie do zakładu opiekuńczo-leczniczego może wystąpić: 

  • osoba ubiegająca się o skierowanie, 
  • przedstawiciel ustawowy chorego, 
  • inna osoba, 
  • zakład opieki zdrowotnej. 

Zakłady opiekuńczo-lecznicze mogą także świadczyć usługi w sposób komercyjny – zasady i tryb przyjęcia pacjentów ustala indywidualnie dana placówka.  

Zakład opiekuńczo-leczniczy - wymagane dokumenty

Ubiegając się o miejsce w ZOL należy zebrać następujące dokumenty: 

  • Wniosek o wydanie skierowania do ZOL. 
  • Skierowanie do ZZOL wystawione przez lekarza. 
  • Wywiad pielęgniarski i Zaświadczenie Lekarskie osoby chcącej zostać przyjętą do ZOL ze względu na stan zdrowia (wymaga całodobowej opieki, pielęgnacji lub rehabilitacji, a nie wymaga hospitalizacji). 
  • Skala Barthel (uzyskanie maksymalnie 40 pkt.). 
  • Karta kwalifikacji pacjenta do udzielenia świadczeń w ZOL.
  • Dokumenty medyczne osoby, która ma zostać przyjęta do ZOL. 
  • Dokumenty stwierdzające wysokość dochodu. 
  • Oświadczenia. 
  • Dokumenty (kserokopie dowodu osobistego, legitymacji rencisty czy emeryta). 

W przypadku pacjentów, którzy nie są w stanie w pełni świadomie udzielić zgody na umieszczenie w placówce, konieczne jest uzyskanie postanowienia Sądu Rodzinnego o umieszczeniu bez zgody.

Wniosek o objęcie pacjenta opieką tego rodzaju wystawia lekarza rodzinny lub lekarz z oddziału szpitalnego po zakończonym leczeniu w warunkach szpitalnych. Wniosek formułowany jest w oparciu o dokładną ocenę i analizę stanu zdrowia chorego, sytuacji socjalnej, wydolności opiekuńczej rodziny i środowiska oraz zakresu niezbędnej pomocy i opieki. Następnie wniosek przekazywany jest lekarzowi wyznaczonemu przez organ kierujący, który zajmuje się dokonaniem kwalifikacji. 

Zakład opiekuńczo-leczniczy - opłata za pobyt

Zgodnie z art. 18 pkt 1 Ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych: świadczeniobiorca przebywający w zakładzie opiekuńczo-leczniczym, pielęgnacyjno-opiekuńczym lub w zakładzie rehabilitacji leczniczej, który udziela świadczeń całodobowych, ponosi koszty wyżywienia i zakwaterowania. Miesięczną opłatę ustala się w wysokości odpowiadającej 250 proc. najniższej emerytury, z tym, że opłata nie może być wyższa niż kwota odpowiadająca 70 proc. miesięcznego dochodu świadczeniobiorcy w rozumieniu przepisów o pomocy społecznej. 

Zakład opiekuńczo-leczniczy - czas oczekiwania na decyzję

Osoba ubiegająca się o przyjęcie do placówki powinna otrzymać decyzję o przyjęciu w ciągu 3 miesięcy bądź zostać umieszczona na liście oczekujących i w okresie 12 miesięcy przyjęta. W przypadku uzasadnionych stanem zdrowia lub zdarzeniem losowym – osoba ubiegająca się może być przyjęta poza kolejnością.  

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
800 plus dla Ukraińców. Ale pod tym jednym warunkiem

800 plus dla Ukraińców powinno należeć wtedy, jeżeli Ukraińcy będą mieszkać w Polsce i płacić w Polsce podatki. Tak powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który spotkał się z mieszkańcami Puńska w województwie podlaskim.

Dziecko wyjeżdża na ferie zimowe tylko z jednym z rodziców, dziadkami czy ciocią? Nie zapomnij o tym dokumencie, którego brak może przysporzyć sporych problemów

W przypadku wyjazdu dziecka na ferie zimowe tylko z jednym z rodziców lub bez nich – np. z dziadkami, ciocią, wujkiem lub choćby przyjaciółmi rodziców, który będzie wiązał się z przekroczeniem granicy Polski – nie wystarczy tylko „wyposażenie” dziecka w dowód osobisty lub paszport (i ewentualnie – wizę). Jest jeszcze jeden istotny dokument, o którym należy pamiętać i bez którego – wyjazd może nawet nie dojść do skutku, ponieważ dziecko może nie zostać przepuszczone przez granicę lub wpuszczone na pokład samolotu.

Stanecki: maksymalne temperatury w pracy. Zalecenia Głównego Inspektora Pracy dla pracodawców

Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki o maksymalnych temperaturach pracy: „Te rozwiązania (…) mogą i powinny być wykorzystywane, w miarę możliwości, aby łagodzić skutki zmian klimatycznych”. Zalecenia Głównego Inspektora Pracy dla pracodawców

Waloryzacja 2025 r. Wyższe emerytury jeszcze w lutym dla emerytów i rencistów. Znamy terminy wszystkich wypłat, przekazów pocztowych i bankowych [TABELA]

Waloryzacja 2025 r. Wyższe emerytury jeszcze w lutym dla emerytów i rencistów. Znamy terminy wszystkich wypłat, przekazów pocztowych i bankowych. Emeryci i renciści nie muszą składać wniosku, by uzyskać zwaloryzowane świadczenia.

REKLAMA

Dzieci powinny uczyć się edukacji zdrowotnej w szkole, czy w domu? Kotowska: To nie jest kwestia zwykłego przedmiotu, to kwestia bezpieczeństwa, zdrowia psychicznego i fizycznego dzieci.

W czwartek, 16 stycznia 2025 r. ministra edukacji Barbara Nowacka poinformowała, że w 2025 r. edukacja zdrowotna będzie przedmiotem nieobowiązkowym. Zapytaliśmy wiceprzewodniczącą Państwowej Komisji ds. pedofilii Justynę Kotowską o komentarz w tej sprawie

Wybory prezydenckie 2025. Ważne terminy dla osób niepełnosprawnych i starszych

Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja 2025 r. Wyborcy niepełnosprawni oraz seniorzy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat powinni pamiętać o ważnych terminach, związanych z ich uprawnieniami.

Umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych – co powinna zawierać?

Umowy o przeniesienie autorskich praw majątkowych kojarzą nam się głównie z branżą kreatywną, na przykład z domami produkcyjnymi, studiami graficznymi czy też filmowymi. Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorcy zajmujący się np. handlem czy produkcją nigdy z takich umów nie skorzystają. Wręcz przeciwnie – planując rozwój swojej działalności, prędzej czy później staną oni przed koniecznością wdrożenia odpowiednich systemów informatycznych, zaprojektowania swojej marki czy stworzenia logo. We wszystkich tych sytuacjach może pojawić się właśnie umowa zawierająca elementy odnoszące się do przeniesienia autorskich praw majątkowych do utworów. Dlatego też w poniższym artykule przedstawione zostaną najważniejsze, z punktu widzenia nabywcy, elementy takiej umowy. Ich uwzględnienie pozwoli na możliwie jak najszersze korzystanie z zakupionych utworów, jednocześnie niwelując ryzyko wystąpienia roszczeń o naruszenie praw.

e-Doręczenia: Dla obywateli usługa jest dobrowolna i bezpłatna

Od 1 stycznia 2025 r. działają już e-Doręczenia. Osoby prywatne, które nie założyły skrzynki do e-Doręczeń, będą otrzymywać listy polecone z urzędu w formie papierowej. Dla obywateli usługa jest dobrowolna i bezpłatna.

REKLAMA

MOPS: Rząd może naprawić błąd w (starym) świadczeniu pielęgnacyjnym [3257 zł miesięcznie]

Sprawa jest skomplikowana. Od 2014 r. Sejm, kolejne rządy i MOPS na spółkę krzywdziły osoby niepełnosprawne i rodziny tych osób. Każda z tych instytucji dołożyła grosik do tego. Dlaczego mogę tak wprost w artykule oskarżać Sejm, rządy i MOPS? Bo sądy latami i seryjnie wzywały je w wyrokach do stosowania wyroku TK z 2014 r. (WSA i NSA). I robił to RPO (Adam Bodnar) oraz dziennikarze. Gmina przegrywała 3 sprawy przed WSA i wydawała czwartą wadliwą decyzję odmowną w sprawie świadczenia pielęgnacyjnego. Z premedytacją. Co się teraz zmienia? Rząd premiera D. Tuska (a ściślej Minister Finansów) podejmie do końca stycznia 2025 r. decyzję, czy i jak odkręcić błędy poprzedników, które jako pech odziedziczył wygrywając wybory.

Kupujesz używane rzeczy na Vinted, OLX i Allegro? Urząd skarbowy zapuka do Ciebie, jeśli nie zapłacisz podatku. Trwają kontrole

Sprzedaż i kupno rzeczy używanych na portalach typu Vinted, Allegro, czy OLX odbywa się pod czujnym okiem organów podatkowych. Jednak nie tylko sprzedawcy musza się martwić tym, czy dopełnili wymaganych obowiązków. Podatki muszą też płacić nabywcy.

REKLAMA