REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

CMKP: minister zdrowia zatwierdził kolejne 32 programy specjalizacji

Oprac. Paulina Karpińska
CMKP: minister zdrowia zatwierdził kolejne 32 programy specjalizacji
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Minister zdrowia zatwierdził 32 zaktualizowane programy specjalizacji, które będą obowiązywały lekarzy rozpoczynających szkolenie specjalizacyjne od wiosny 2023 r. “Programy przygotowują eksperci. Naszym zadaniem jest dbanie o to, by proces przebiegał zgodnie z przepisami" – powiedział dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego prof. Ryszard Gellert.

Minister zdrowia zatwierdził kolejne 32 programy specjalizacji

"To kolejne programy, które zostały przygotowane przez zespoły ds. programów specjalizacyjnych kierowane przez konsultantów krajowych w danej dziedzinie” - powiedział PAP dyrektor CMKP prof. dr hab. n. med. Ryszard Gellert. „Za każdym razem po przedstawieniu programu przez zespół, my jako CMKP, redagujemy go i przekazujemy niezwłocznie go do Ministerstwa Zdrowia" - dodał.

REKLAMA

Prof. Gellert zaznaczył, że ostateczna decyzja w sprawie akceptacji programów specjalizacji należy zawsze do ministra zdrowia. Dopiero zatwierdzony przez ministra program staje się obowiązujący i jest publikowany na stronie CMKP.

REKLAMA

W sumie minister zdrowia zaakceptował 73 programy specjalizacji. Pozostałe są na końcowym etapie opracowywania w zespołach ekspertów. Lekarzy, którzy rozpoczną szkolenie specjalizacyjne w wyniku wiosennego postępowania kwalifikacyjnego, będą obowiązywać wyłącznie nowe programy szkolenia.

Odnosząc się do zastrzeżeń części środowiska lekarskiego dotyczących treści niektórych programów, które zostały opublikowane na początku lutego, prof. Gellert podkreślił, że CMKP nie ingeruje w merytoryczną zawartość programów.

"Dbamy o to, żeby wszystko było zgodne z przepisami krajowymi oraz o to, by czas realizacji programów specjalizacji nie był krótszy niż minimum wymagane przez Unię Europejską " – podkreślił.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odniósł się też do wątpliwości Naczelnej Rady Lekarskiej, która – po opublikowaniu pierwszej transzy programów – zaapelowała do ministra zdrowia o wstrzymanie wprowadzenia ich w życie "do czasu merytorycznych uzgodnień ze środowiskiem lekarskim i towarzystwami naukowymi".

REKLAMA

"Zgodnie z ustawą o zawodach lekarza i lekarza dentysty program ma przygotować zespół, którym kieruje konsultant krajowy powołany przez Ministerstwo Zdrowia" – przypomniał prof. Gellert. - W skład zespołu w każdej specjalizacji wchodzą przedstawiciele: Naczelnej Rady Lekarskiej, konsultanta krajowego, towarzystw naukowych z danej dziedziny i CMKP, zatem wszystkie zmiany są konsultowane w gronie ekspertów, reprezentujących te organizacje”.

Zgodnie z ustawą o zawodach lekarza i lekarza dentysty programy muszą być dostosowywane do aktualnej wiedzy medycznej co najmniej raz na 5 lat. W sumie zaktualizowanych ma zostać 86 programów specjalizacji lekarskich i lekarsko-dentystycznych. Wszystkie zatwierdzone programy muszą być wprowadzone do Systemu Monitorowania Kształcenia do końca pierwszego kwartału br. Lekarz/lekarza dentysta kierowany przez wojewodę do jednostki akredytowanej od wiosny 2023 będzie miał załączony do Elektronicznej Karty Specjalizacji (EKS) obowiązujący go nowy program szkolenia specjalizacyjnego.

Prof. Gellert przypomniał, że jednostki posiadające akredytację do prowadzenia szkoleń specjalizacyjnych, mają obowiązek weryfikacji akredytacji w ciągu 12 miesięcy od dnia ogłoszenia nowych programów. Obowiązek uzyskania nowej akredytacji dotyczy wyłącznie jednostek zamierzających prowadzić szkolenie specjalizacyjne na podstawie nowych programów. Jednostki akredytowane, które już szkolą lekarzy według starych programów, zachowają akredytację tylko do momentu zakończenia tych szkoleń. Dyrektor CMKP dodał, że w nowych programach specjalizacji warunki akredytacji są precyzyjnie opisane.

 

Treść programów można znaleźć na stronie CMKP w zakładce Lekarze i lekarze dentyści https://www.cmkp.edu.pl/ksztalcenie/podyplomowe/lekarze-i-lekarze-dentysci.

 

Autorka: Agata Zbieg

agz/ mhr/

 

 

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń 2025 r. – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności - będą nowe zasady. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

MRPiPS ujawniło co dalej z przeliczeniem emerytur i rent rodzinnych dla osób, którym przyznano świadczenia w latach 2009-2019. Nie będzie wyrównania i odsetek

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA