REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co grozi za złamanie praw pacjenta?

Dziennikarka medyczno-prawna
Jak zgłosić naruszenie praw pacjenta?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Łamanie praw pacjenta. Co grozi za złamanie praw pacjenta? W przypadku uzasadnionej skargi pacjenta w temacie naruszenia praw pacjenta, podmiot leczniczy może zostać zobowiązany do bezwzględnego zaniechania stosowania takich zachowań. Ale to nie wszystko – konsekwencji jest o wiele więcej i o różnym stopniu dotkliwości.  

Prawa pacjenta i ich łamanie

Pacjent, którego prawa naruszono i doznał uchybień ze strony personelu medycznego, ma prawo do zgłoszenia się z roszczeniem o odszkodowanie do władz placówki. Pacjent może wnieść skargę m.in.

REKLAMA

  • odmowy przyjęcia do lekarza, 
  • niezachowania etyki lekarskiej, 
  • rozpowszechniania danych,  
  • nieposzanowania intymności oraz godności osobistej. 

Prywatne jak i publiczne placówki opieki zdrowotnej są zobowiązane takimi samymi przepisami, do przestrzegania praw pacjenta. 

REKLAMA

Prawa pacjenta są nierozerwalnie związane z prawami człowieka. W Polsce podstawowe źródło praw pacjenta stanowi Konstytucja Rzeczpospolitej. Aktem prawnym regulującym i porządkującym katalog powszechnych praw pacjenta jest ustawa z dnia 6 listopada 2008 roku o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.  

Ustawa ta wskazuje szeroki i ogólny koszyk praw, mających zastosowanie do pacjentów korzystających ze świadczeń zdrowotnych udzielanych przez publiczne i niepubliczne podmioty lecznicze, a także osoby świadczące usługi zdrowotne w ramach praktyk zawodowych. Najważniejsze zawarte w ustawie prawa to: 

  • prawo pacjenta do świadczeń zdrowotnych; 
  • prawo pacjenta do informacji; 
  • prawo pacjenta do wyrażania zgody na udzielanie świadczeń zdrowotnych; 
  • prawo pacjenta do dokumentacji medycznej.

Dochodzenie roszczeń 

Chcąc mieć pewność, że przy dochodzeniu swoich praw nic nie zostanie pominięte, poszkodowany pacjent powinien zgłosić się do specjalistycznego zespołu prawniczego, który kompleksowo i w sposób fachowy zajmie się sprawą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W przypadku, gdy prawa pacjenta naruszono w placówce, która ma podpisaną umowę z NFZ – swoich praw można dochodzić u rzecznika praw pacjenta bądź też zwrócić się do  Okręgowej Izby Lekarskiej (jeśli to lekarz dopuścił się przewinienia). 

Rekompensaty od władz placówki medycznej ma prawo żądać nie tylko poszkodowany pacjent, ale także jego najbliżsi. Postępowanie toczy się przed sądem cywilnym i można ubiegać się zarówno o odszkodowanie, jak i zadośćuczynienie za doznane krzywdy. Jeżeli któryś z pracowników medycznych dopuścił się przestępstwa na gruncie prawa karnego i poprzez swoje zachowanie doprowadził do szkody u pacjenta, wtedy zawiadamiana jest prokuratura i wszczęte zostaje postępowanie karne. W takim przypadku to sąd orzeka winę lekarza, a pacjent obowiązany jest do wykazania dowodów popierających jego oskarżenie. 

Rodzaje odpowiedzialności podmiotów leczniczych 

Naruszenie praw pacjenta skutkuje trzema rodzajami odpowiedzialności ponoszonej przez podmioty lecznicze:

Cywilna

Wspomniana wcześniej ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta w art. 4 ust. 1 przewiduje sankcję cywilną w przypadku zawinionego naruszenia prawa pacjenta. Oznacza to, że poszkodowany pacjent ma prawo wystąpić do sądu z roszczeniem o zasądzenie zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę na podstawie art. 448 k.c. Podmiot leczniczy ponosi odpowiedzialność jedynie w przypadku możliwości postawienia zarzutu winy. Nie brane jest pod uwagę to czy chodzi o winę umyślną, czy nieumyślną. Jednakże sam stopień zawinionego działania) może wpłynąć na wysokość zasądzonego zadośćuczynienia. 

Karna

Jak wskazują obowiązujące zasady – odpowiedzialności karnej podlega ten, kto popełnia czyn zabroniony pod groźbą kary przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia. Zatem w przypadku, gdy poszkodowany pacjent uważa, że zostały naruszone jego prawa w następstwie których zachodzi uzasadnione podejrzenie popełnienia czynu zabronionego - może złożyć zawiadomienie do prokuratury bądź też na Policję. Skutkiem odpowiedzialności karnej jest prawomocnie orzeczona kara pozbawienia wolności, ograniczenia wolności lub kara grzywny.

Zawodowa

Ten rodzaj odpowiedzialności z tytułu naruszenia praw pacjenta odnosi się do lekarzy i pielęgniarek, czyli osób wykonujących zawód medyczny. Zrzeszeni w izbach lekarskich podlegają odpowiedzialności zawodowej za naruszenie zasad etyki lekarskiej oraz przepisów związanych z wykonywaniem zawodu lekarza – mówi o tym art. 53 ustawy z dnia 2 grudnia 2009 roku o izbach lekarskich. 

Postępowanie w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej lekarzy rozpatrywane jest na wniosek złożony przez poszkodowanego pacjenta, bez względu na toczące się postępowanie dyscyplinarne czy też karne odnoszące się do tego samego czynu. Postępowanie składa się z czterech etapów: 

  • czynności sprawdzających; 
  • postępowania wyjaśniającego; 
  • postępowania przed sądem lekarskim; 
  • postępowania wykonawczego. 

Wskutek postępowania sąd lekarski orzec może karę: 

  • upomnienia,
  • nagany,
  • pieniężną,
  • zakaz pełnienia funkcji kierowniczych w jednostkach organizacyjnych ochrony zdrowia (1-5 lat), 
  • graniczenie zakresu czynności w wykonywaniu zawodu lekarza (6 miesięcy-2 lata), 
  • zawieszenie prawa wykonywania zawodu (1-5 lat), 
  • pozbawienie prawa wykonywania zawodu.

Członkowie samorządu zawodowego pielęgniarek i położnych także podlegają odpowiedzialności zawodowej za naruszenie zasad etyki zawodowej lub przepisów dotyczących wykonywania zawodu – art. 36 ustawy z dnia 1 lipca 2011 roku o samorządzie pielęgniarek i położnych. Z tytułu popełnienia przewinienia zawodowego sąd pielęgniarek i położnych może orzec tutaj karę: 

  • upomnienia,
  • nagany,
  • pieniężną,
  • zakaz pełnienia funkcji kierowniczych w podmiotach leczniczych (1-5 lat), 
  • zakaz pełnienia funkcji z wyboru w organach samorządu (1-5 lat), 
  • ograniczenie zakresu czynności w wykonywaniu zawodu (6 miesięcy-2 lata), 
  • zawieszenie prawa wykonywania zawodu na (1-5 lat) bądź pozbawienie prawa wykonywania zawodu.

Droga administracyjna

Poszkodowany pacjent może ponadto skorzystać z drogi administracyjnej przy dochodzeniu swoich praw i złożyć skargę do: 

  • dyrektora szpitala lub kierownika przychodni; 
  • Narodowego Funduszu Zdrowia; 
  • Rzecznika Praw Pacjenta.

Każdy z podmiotów, do którego wpłynie skarga jest zobowiązany przeprowadzić wnikliwe postępowanie wyjaśniające, aby ustalić zasadność skargi i wskazać winnych sytuacji naruszenia praw pacjenta. Kierujący podmiotem leczniczym wobec osób, które naruszyły prawa pacjenta może wyciągnąć konsekwencje dyscyplinarne. W przypadku  pracownika może to być kar porządkowa zastrzeżoną w kodeksie pracy. W stosunku do lekarzy lub pielęgniarek zatrudnionych na podstawie kontraktów można zastosować kary zastrzeżone w umowie o udzielanie świadczeń zdrowotnych, z rozwiązaniem umowy włącznie.

NFZ i Rzecznik Praw Pacjenta w przypadku potwierdzenia zasadności skargi poszkodowanego pacjenta w temacie naruszenia praw pacjenta – mogą zobowiązać podmiot leczniczy do bezwzględnego zaniechania stosowania takich zachowań.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
800 plus dla Ukraińców. Ale pod tym jednym warunkiem

800 plus dla Ukraińców powinno należeć wtedy, jeżeli Ukraińcy będą mieszkać w Polsce i płacić w Polsce podatki. Tak powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który spotkał się z mieszkańcami Puńska w województwie podlaskim.

Dziecko wyjeżdża na ferie zimowe tylko z jednym z rodziców, dziadkami czy ciocią? Nie zapomnij o tym dokumencie, którego brak może przysporzyć sporych problemów

W przypadku wyjazdu dziecka na ferie zimowe tylko z jednym z rodziców lub bez nich – np. z dziadkami, ciocią, wujkiem lub choćby przyjaciółmi rodziców, który będzie wiązał się z przekroczeniem granicy Polski – nie wystarczy tylko „wyposażenie” dziecka w dowód osobisty lub paszport (i ewentualnie – wizę). Jest jeszcze jeden istotny dokument, o którym należy pamiętać i bez którego – wyjazd może nawet nie dojść do skutku, ponieważ dziecko może nie zostać przepuszczone przez granicę lub wpuszczone na pokład samolotu.

Stanecki: maksymalne temperatury w pracy. Zalecenia Głównego Inspektora Pracy dla pracodawców

Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki o maksymalnych temperaturach pracy: „Te rozwiązania (…) mogą i powinny być wykorzystywane, w miarę możliwości, aby łagodzić skutki zmian klimatycznych”. Zalecenia Głównego Inspektora Pracy dla pracodawców

Waloryzacja 2025 r. Wyższe emerytury jeszcze w lutym dla emerytów i rencistów. Znamy terminy wszystkich wypłat, przekazów pocztowych i bankowych [TABELA]

Waloryzacja 2025 r. Wyższe emerytury jeszcze w lutym dla emerytów i rencistów. Znamy terminy wszystkich wypłat, przekazów pocztowych i bankowych. Emeryci i renciści nie muszą składać wniosku, by uzyskać zwaloryzowane świadczenia.

REKLAMA

Dzieci powinny uczyć się edukacji zdrowotnej w szkole, czy w domu? Kotowska: To nie jest kwestia zwykłego przedmiotu, to kwestia bezpieczeństwa, zdrowia psychicznego i fizycznego dzieci.

W czwartek, 16 stycznia 2025 r. ministra edukacji Barbara Nowacka poinformowała, że w 2025 r. edukacja zdrowotna będzie przedmiotem nieobowiązkowym. Zapytaliśmy wiceprzewodniczącą Państwowej Komisji ds. pedofilii Justynę Kotowską o komentarz w tej sprawie

Wybory prezydenckie 2025. Ważne terminy dla osób niepełnosprawnych i starszych

Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja 2025 r. Wyborcy niepełnosprawni oraz seniorzy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat powinni pamiętać o ważnych terminach, związanych z ich uprawnieniami.

Umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych – co powinna zawierać?

Umowy o przeniesienie autorskich praw majątkowych kojarzą nam się głównie z branżą kreatywną, na przykład z domami produkcyjnymi, studiami graficznymi czy też filmowymi. Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorcy zajmujący się np. handlem czy produkcją nigdy z takich umów nie skorzystają. Wręcz przeciwnie – planując rozwój swojej działalności, prędzej czy później staną oni przed koniecznością wdrożenia odpowiednich systemów informatycznych, zaprojektowania swojej marki czy stworzenia logo. We wszystkich tych sytuacjach może pojawić się właśnie umowa zawierająca elementy odnoszące się do przeniesienia autorskich praw majątkowych do utworów. Dlatego też w poniższym artykule przedstawione zostaną najważniejsze, z punktu widzenia nabywcy, elementy takiej umowy. Ich uwzględnienie pozwoli na możliwie jak najszersze korzystanie z zakupionych utworów, jednocześnie niwelując ryzyko wystąpienia roszczeń o naruszenie praw.

e-Doręczenia: Dla obywateli usługa jest dobrowolna i bezpłatna

Od 1 stycznia 2025 r. działają już e-Doręczenia. Osoby prywatne, które nie założyły skrzynki do e-Doręczeń, będą otrzymywać listy polecone z urzędu w formie papierowej. Dla obywateli usługa jest dobrowolna i bezpłatna.

REKLAMA

MOPS: Rząd może naprawić błąd w (starym) świadczeniu pielęgnacyjnym [3257 zł miesięcznie]

Sprawa jest skomplikowana. Od 2014 r. Sejm, kolejne rządy i MOPS na spółkę krzywdziły osoby niepełnosprawne i rodziny tych osób. Każda z tych instytucji dołożyła grosik do tego. Dlaczego mogę tak wprost w artykule oskarżać Sejm, rządy i MOPS? Bo sądy latami i seryjnie wzywały je w wyrokach do stosowania wyroku TK z 2014 r. (WSA i NSA). I robił to RPO (Adam Bodnar) oraz dziennikarze. Gmina przegrywała 3 sprawy przed WSA i wydawała czwartą wadliwą decyzję odmowną w sprawie świadczenia pielęgnacyjnego. Z premedytacją. Co się teraz zmienia? Rząd premiera D. Tuska (a ściślej Minister Finansów) podejmie do końca stycznia 2025 r. decyzję, czy i jak odkręcić błędy poprzedników, które jako pech odziedziczył wygrywając wybory.

Kupujesz używane rzeczy na Vinted, OLX i Allegro? Urząd skarbowy zapuka do Ciebie, jeśli nie zapłacisz podatku. Trwają kontrole

Sprzedaż i kupno rzeczy używanych na portalach typu Vinted, Allegro, czy OLX odbywa się pod czujnym okiem organów podatkowych. Jednak nie tylko sprzedawcy musza się martwić tym, czy dopełnili wymaganych obowiązków. Podatki muszą też płacić nabywcy.

REKLAMA