REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Do jakiego lekarza należy mieć skierowanie?

Dziennikarka medyczno-prawna
Skierowanie do lekarza specjalisty
Do jakiego lekarza należy mieć skierowanie?

REKLAMA

REKLAMA

Skierowanie do lekarza specjalisty. Lekarz pierwszego kontaktu w zależności od postawionej diagnozy bądź też poczynionych obserwacji może zadecydować o skierowaniu pacjenta na badania, zastosować leczenie lub wystawić skierowanie do lekarza specjalisty. Poniżej publikujemy, do jakiego lekarza należy mieć skierowanie.
rozwiń >

Skierowanie do lekarza specjalisty - jak otrzymać?

Do rozpoznania i leczenia wielu chorób wymagana jest konsultacja z lekarzem konkretnej specjalizacji. Aby umówić się m.in. na wizytę do endokrynologa czy kardiologa – potrzebne jest skierowanie. 

REKLAMA

Kto może wystawić skierowanie do lekarza specjalisty?

Leczenie specjalistyczne wymaga skierowania. Pacjent może otrzymać takie skierowanie od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, którym jest zarówno: internista, pediatra, lekarz medycyny rodzinnej, a także lekarze innych specjalizacji. Jeśli zajdzie taka konieczność to skierowanie do specjalisty może wypisać również lekarz innej specjalizacji. 

Skierowania do specjalistów są ponadto wystawiane pacjentom po wyjściu ze szpitala w ramach kontynuacji dotychczasowego leczenia.

Skierowanie tylko po wcześniejszych badaniach

Chcąc uzyskać skierowanie, pacjent musi mieć udowodnione istnienie odpowiednich wskazań do objęcia leczeniem specjalistycznym – nie ma możliwości, aby zażądać wystawienia skierowania do specjalisty bez wcześniejszych badań. Decyzję o wystawieniu skierowania zawsze podejmuje lekarz na podstawie zebranego wywiadu, przeprowadzonych badań i zleconych badań dodatkowych. Lekarz  powinien wystawić skierowanie w sytuacji, gdy zachodzi konieczność wykonania badań, których sam nie może zlecić bądź w przypadku, gdy diagnostyka wymaga specjalistycznej wiedzy. 

Dwa rodzaje skierowań

Skierowanie do lekarza specjalisty może być dwojakiego rodzaju: 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • do poradni specjalistycznej z prośbą o poradę konsultacyjną specjalisty, 
  • do poradni specjalistycznej z prośbą o objęcie leczeniem stałym. 

REKLAMA

Porada konsultacyjna specjalisty to wydanie przez specjalistę opinii o stanie zdrowia pacjenta i wskazanie dalszego toku leczenia na podstawie wykonanych badań diagnostycznych. W takim przypadku skierowanie wystawia się jednorazowo. Przy długotrwałym leczeniu lekarz rodzinny wystawia skierowanie z adnotacją o objęciu stałym leczeniem pacjenta – nie określając liczby porad. Oznacza to, że w trakcie pierwszej wizyty specjalista decyduje o tym, czy wystarczy jednorazowa konsultacja, czy też konieczne będzie przejęcie leczenia. 

Od momentu przejęcia leczenia, to lekarz specjalista kieruje pacjenta na potrzebne badania diagnostyczne, niezbędne w przebiegu dalszego leczenia. W przypadku, gdy ubezpieczony objęty jest leczeniem specjalistycznym i wymaga wykonania badań kontrolnych, skierowanie na te badania wydaje lekarz specjalista. Badania należy wykonywać w placówkach wskazanych przez lekarza kierującego. 

Obowiązkiem ambulatoryjnego lecznictwa specjalistycznego, które przejmuje pacjenta do stałego leczenia, jest wykonanie wszystkich zlecanych badań na swój koszt. Placówka POZ zaś, kierując pacjenta do leczenia specjalistycznego, ma obowiązek wykonać badania niezbędne w celu potwierdzenia wstępnego rozpoznania mieszczącego się w kompetencji lekarza POZ. 

Specjaliści - do których tylko ze skierowaniem?

Pacjent chcący skorzystać z pomocy lekarskiej przysługującej mu w ramach NFZ, musi mieć skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu do następujących specjalistów:

  • Alergolog, 
  • Chirurg, 
  • Dermatolog, 
  • Diabetolog, 
  • Endokrynolog, 
  • Gastrolog, 
  • Genetyk, 
  • Geriatra, 
  • Hematolog, 
  • Immunolog, 
  • Kardiolog, 
  • Laryngolog, 
  • Neurolog, 
  • Okulista, 
  • Ortopeda, 
  • Proktolog. 

Należy pamiętać, że w nagłym przypadku, który wymaga natychmiastowej interwencji – skierowanie nie jest wymagane. Pacjenci w trybie nagłym przyjmowani są do szpitala lub szpitalnego oddziału ratunkowego, gdzie kwalifikowani są do jednej z kategorii medycznych: 

  • stan nagły (niezwłoczne udzielenie świadczenia), 
  • przypadek pilny (konieczność pilnego udzielenia świadczenia ze względu na dynamikę procesu chorobowego oraz możliwość pogorszenia stanu zdrowia bądź znaczącego zmniejszenia szans na powrót do zdrowia), 
  • przypadek stabilny

Decyzję, do której kategorii zostanie zakwalifikowany pacjent, podejmuje lekarz.  

Dla kogo uzyskanie porady lekarskiej bez skierowania?

Jest grupa osób zwolnionych z konieczności posiadania skierowania do konkretnego specjalisty. W świetle obowiązujących przepisów prawa należą do nich: 

  • chorzy na gruźlicę, 
  • zakażeni wirusem HIV, 
  • inwalidzi wojenni i wojskowi, 
  • osoby represjonowane, 
  • kombatanci, 
  • niewidome ofiary działań wojennych, 
  • osoby uzależnione (wyłącznie w obszarze lecznictwa odwykowego), 
  • żołnierze i weterani (wyłącznie w obszarze urazów bądź chorób nabytych w trakcie wykonywania zadań poza granicami państwa). 

Ile trwa ważność skierowania?

Co do zasady, skierowania są ważne bezterminowo lub też do ustania przyczyny wystawienia. Wyjątek stanowią przypadki zabiegów fizjoterapeutycznych – tutaj skierowanie należy przedstawić w ciągu 30 dni od daty wystawienia.

Korzystanie z e-skierowania

Od 2021 roku skierowania wystawia się wyłącznie w formie elektronicznej. Zainteresowany, który ma zamiar zarejestrować się do specjalisty na podstawie e-skierowania musi podać 4-cyfrowy kod, a także numer PESEL. Poprzez takie działanie nie ma konieczności dostarczania oryginału skierowania do danej placówki medycznej. Elektroniczny dokument bardzo wiele upraszcza, przede wszystkim nie dochodzi do pomyłki wynikającej z nieczytelności ręcznie wypisanego dokumentu. Ponadto informacje o wystawieniu skierowania są przechowywane w Internetowym Koncie Pacjenta – proces ten pozwala uniknąć problemów z ewentualnym zgubieniem skierowania (można się bowiem w każdej chwili zalogować, po czym sprawdzić kod e-skierowania). 

Gdzie należy zapisać się do lekarza specjalisty?

W przypadku wizyt u lekarzy specjalistów nie obowiązuje rejonizacja. Pacjent może zarejestrować się osobiście bądź telefonicznie w placówce medycznej, którą wybierze. W przypadku e-skierowań nie trzeba dostarczać do przychodni żadnych dokumentów. 

Skierowanie do lekarza przyjmującego odpłatnie

Lekarze przyjmujący prywatnie nie wymagają posiadania skierowania. 

Sprawdzenie, jakie skierowanie zostało wystawione

Chcąc sprawdzić, jakie skierowanie zostało nam wystawione, należy wejść na serwis IKP (pacjent.gov.pl), tam znajduje się zakładka "skierowania", a w niej lista wystawionych skierowań wraz z ich statusem (wystawione, zarejestrowane, zrealizowane).

Zobacz także: Endokrynologia 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stanecki: maksymalne temperatury w pracy. Zalecenia Głównego Inspektora Pracy dla pracodawców

Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki o maksymalnych temperaturach pracy: „Te rozwiązania (…) mogą i powinny być wykorzystywane, w miarę możliwości, aby łagodzić skutki zmian klimatycznych”. Zalecenia Głównego Inspektora Pracy dla pracodawców

Waloryzacja 2025 r. Wyższe emerytury jeszcze w lutym dla emerytów i rencistów. Znamy terminy wszystkich wypłat, przekazów pocztowych i bankowych [TABELA]

Waloryzacja 2025 r. Wyższe emerytury jeszcze w lutym dla emerytów i rencistów. Znamy terminy wszystkich wypłat, przekazów pocztowych i bankowych. Emeryci i renciści nie muszą składać wniosku, by uzyskać zwaloryzowane świadczenia.

Czy dzieci powinny uczyć się edukacji zdrowotnej w szkole, czy w domu? Kotowska: To nie jest kwestia zwykłego przedmiotu, to kwestia bezpieczeństwa, zdrowia psychicznego i fizycznego dzieci.

W czwartek, 16 stycznia 2025 r. ministra edukacji Barbara Nowacka poinformowała, że w 2025 r. edukacja zdrowotna będzie przedmiotem nieobowiązkowym. Zapytaliśmy wiceprzewodniczącą Państwowej Komisji ds. pedofilii Justynę Kotowską o komentarz w tej sprawie

Wybory prezydenckie 2025. Ważne terminy dla osób niepełnosprawnych i starszych

Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja 2025 r. Wyborcy niepełnosprawni oraz seniorzy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat powinni pamiętać o ważnych terminach, związanych z ich uprawnieniami.

REKLAMA

Umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych – co powinna zawierać?

Umowy o przeniesienie autorskich praw majątkowych kojarzą nam się głównie z branżą kreatywną, na przykład z domami produkcyjnymi, studiami graficznymi czy też filmowymi. Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorcy zajmujący się np. handlem czy produkcją nigdy z takich umów nie skorzystają. Wręcz przeciwnie – planując rozwój swojej działalności, prędzej czy później staną oni przed koniecznością wdrożenia odpowiednich systemów informatycznych, zaprojektowania swojej marki czy stworzenia logo. We wszystkich tych sytuacjach może pojawić się właśnie umowa zawierająca elementy odnoszące się do przeniesienia autorskich praw majątkowych do utworów. Dlatego też w poniższym artykule przedstawione zostaną najważniejsze, z punktu widzenia nabywcy, elementy takiej umowy. Ich uwzględnienie pozwoli na możliwie jak najszersze korzystanie z zakupionych utworów, jednocześnie niwelując ryzyko wystąpienia roszczeń o naruszenie praw.

e-Doręczenia: Dla obywateli usługa jest dobrowolna i bezpłatna

Od 1 stycznia 2025 r. działają już e-Doręczenia. Osoby prywatne, które nie założyły skrzynki do e-Doręczeń, będą otrzymywać listy polecone z urzędu w formie papierowej. Dla obywateli usługa jest dobrowolna i bezpłatna.

MOPS: Rząd może naprawić błąd w (starym) świadczeniu pielęgnacyjnym [3257 zł miesięcznie]

Sprawa jest skomplikowana. Od 2014 r. Sejm, kolejne rządy i MOPS na spółkę krzywdziły osoby niepełnosprawne i rodziny tych osób. Każda z tych instytucji dołożyła grosik do tego. Dlaczego mogę tak wprost w artykule oskarżać Sejm, rządy i MOPS? Bo sądy latami i seryjnie wzywały je w wyrokach do stosowania wyroku TK z 2014 r. (WSA i NSA). Gmina przegrywała 3 sprawy przed WSA i wydawała czwartą wadliwą decyzję odmowną w sprawie świadczenia pielęgnacyjnego. Z premedytacją. Co się teraz zmienia? Rząd premiera D. Tuska (a ściślej Minister Finansów) podejmie do końca stycznia 2025 r. decyzję, czy i jak odkręcić błędy poprzedników, które jako pech odziedziczył wygrywając wybory.

Kupujesz używane rzeczy na Vinted, OLX i Allegro? Urząd skarbowy zapuka do Ciebie, jeśli nie zapłacisz podatku. Trwają kontrole

Sprzedaż i kupno rzeczy używanych na portalach typu Vinted, Allegro, czy OLX odbywa się pod czujnym okiem organów podatkowych. Jednak nie tylko sprzedawcy musza się martwić tym, czy dopełnili wymaganych obowiązków. Podatki muszą też płacić nabywcy.

REKLAMA

10.000 zł za zezłomowanie samochodu spalinowego. Jak je dostać? Środki pochodzą z KPO, a nabór wniosków wystartuje w lutym

Program Mój Elektryk ma na celu wsparcie i rozwój elektromobilności. Środki na jego sfinansowanie pochodzą z KPO. Można dostać m.in. 10.000 zł za zezłomowanie samochodu spalinowego. Jednak to nie koniec dopłat. Nabór wniosków niedługo wystartuje.

Jakie wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami? Trwają prace nad wprowadzeniem nowych usług

Asystencja osobista ma umożliwić precyzyjne kierowanie usług do osób z niepełnosprawnościami, tak aby były one adekwatnie do potrzeb. Prace nad projektem nie zostały jednak jeszcze ukończone. Część proponowanych założeń budzi wątpliwości.

REKLAMA