REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwolnienie lekarskie wstecz - czy lekarz może je wystawić?

Dziennikarka medyczno-prawna
Zwolnienie lekarskie wstecz
Zwolnienie lekarskie L4 wstecz - czy lekarz może je wystawić?
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Zwolnienie lekarskie wstecz. Na jakich zasadach wystawia się tego typu zwolnienia? Na jak długi okres można wystawić L4 wstecz? Każdy ubezpieczony pracownik powinien znać odpowiedzi na te pytania. Pozwoli to w pełni korzystać z przysługujących mu praw, jak i odpowiednio przestrzegać wymaganych zasad i obowiązków.

Zwolnienie lekarskie wstecz. Podstawa prawna L4 z datą wsteczną 

Zwolnienie lekarskie wystawiane jest od dnia przeprowadzenia badania bądź też od dnia następującego bezpośrednio po tym dniu. W szczególnych jednak przypadkach możliwe jest wystawienie L4 z datą wsteczną. Główną podstawą prawną takiego rozwiązania są regulacje prawne, mowa tutaj o ustawie z dnia 25 czerwca 1999 roku o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa; rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 listopada 2015 roku w sprawie trybu i sposobu orzekania o czasowej niezdolności do pracy, wystawiania zaświadczenia lekarskiego oraz trybu i sposobu sprostowania błędu w zaświadczeniu lekarskim. 

REKLAMA

L4 - ile dni wstecz?

Zdarza się, że na początku choroby pacjent nie ma możliwości udać się do lekarza lub wezwać lekarza na domową wizytę. Jak zatem ma się w takiej sytuacji zachować, aby pracodawca przyjął jego nieobecność w pracy za zasadną, zaś on sam otrzymał należne za to świadczenie? Otóż prawo dopuszcza możliwość wystawiania zwolnienia lekarskiego wstecz – data takiego zwolnienia nie może przekroczyć trzech dni. (Zwolnienie na dłuższy okres może wystawić jedynie lekarz psychiatra). Chcąc uzyskać tego typu zwolnienie, chory pracownik powinien udać się do lekarza i następnie poddać odpowiednim badaniom, potwierdzającym fakt bycia chorym, a tym samym bycia nie zdolnym do pracy we wskazanym terminie. W przypadku chorych, nie chcących opuszczać domu – mogą oni skorzystać z dostępnych stron internetowych, które mają w swojej ofercie generowanie zwolnień. Następnie wypełnić odpowiedni formularz, po czym nastąpi przekierowanie do płatności. Gdy wpłata zostanie zaksięgowana, L4 zostanie wystawione i automatycznie przesłane do chorego. 

Jak uzyskać zwolnienie wstecz?

Chcąc uzyskać zwolnienie wstecz, należy postępować analogicznie jak w przypadku zwykłego zwolnienia lekarskiego. W sposób tradycyjny – udając się do lekarza i poddają się badaniu. Po przeprowadzeniu badania, lekarz zadecyduje o wystawieniu zwolnienia lekarskiego. Można także skorzystać z opcji, jaką jest konsultacja telefoniczna ze specjalistą bądź wideo-spotkanie. Podczas takiego kontaktu pacjent-lekarz, zostanie przeprowadzony wywiad lekarski, pozwalający lekarzowi podjąć decyzję o urlopie chorobowym, w tym formie dalszego leczenia. Chory pacjent może także skorzystać ze stron internetowych, oferujących wyżej wspomniane generowanie zaświadczeń tego typu. Strony są łatwe w obsłudze i pozwalają na szybkie uzyskanie zwolnienia – znajduje się na nich formularz dotyczący stanu zdrowia i zaobserwowanych dolegliwości. Po wypełnieniu ankiety, następuje przekierowanie do płatności, gdzie po zaksięgowaniu odpowiedniej wpłaty, zwolnienie zostaje natychmiast wygenerowane i przesłane na konto pacjenta.

L4 i obowiązujące w jego trakcie świadczenia

Chory pacjent bardzo często zastanawia, czy w trakcie przebywania na zwolnieniu lekarskim, zostanie mu wypłacone należne świadczenie pieniężne w postaci wynagrodzenia chorobowego bądź też zasiłku. I tutaj sytuacja przedstawia się tak samo jak w przypadku standardowego zwolnienia lekarskiego. Pracownik ma do wykorzystania okres 182 dni zwolnienia w ciągu roku. W przypadku kobiet w ciąży i osób chorujących na gruźlicę – okres ten wydłuża się do 270 dni. Bez względu na przedział czasowy w jakim trwa zwolnienie lekarskie – podczas jego obowiązywania będzie wypłacane wynagrodzenie, jak i zasiłek. Nie inaczej jest w temacie zwolnienia wstecz – jedno i drugie świadczenie zostaje wypłacone w wysokości 80 proc. podstawy wynagrodzenia, stanowiącej średnie wynagrodzenie otrzymane przez chorego pracownika w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Wyższy zasiłek otrzymają jedynie kobiety w ciąży i osoby, których zdrowie doznało uszczerbku w drodze do lub z pracy – tutaj świadczenie zostanie wypłacone w pełnym wymiarze wynagrodzenia, czyli w 100 proc. 

Utrata świadczenia chorobowego

Chory pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim, powinien się liczyć z możliwością specjalnej kontroli, do której uprzywilejowany jest zarówno Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jak i pracodawca. Przeprowadzona kontrola ma na celu potwierdzić zasadność urlopu chorobowego. Ponadto może także zostać powołana specjalna komisja lekarska. W przypadku, gdy okaże się, że w trakcie trwania zwolnienia chory pracownik nie przestrzega zaleceń lekarskich lub jego stan umożliwia podjęcie pracy – traci on przysługujące mu świadczenia. Ale to nie wszystko, zostaje  ponadto zobowiązany do oddania otrzymanych wcześniej rat zasiłku wraz z doliczonymi odsetkami. Świadczenia pieniężne mogą zostać odebrane również w sytuacji, gdy chory pracownik w trakcie trwania zwolnienia podejmuje się pracy bądź czynności mających na celu zarobek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nie będzie Centralnej Informacji Emerytalnej

Nie będzie Centralnej Informacji Emerytalnej (CIE). Zdaniem resortu cyfryzacji, CIE nie przyniesie oczekiwanych korzyści. Jest projekt ustawy. Czy brak CIE zmieni stan bieżący w zakresie informacji emerytalnej?

Renta wdowia – ile wynosi [obliczenia]. Różne przykłady świadczeń w zbiegu

W dniu 1 stycznia 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które dadzą prawo do tzw. renty wdowiej.  Chodzi o możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej (nie tylko tej wypłacanej przez ZUS) z innym świadczeniem wypłacanym przez ZUS, np. emeryturą, rentą. Od tego dnia będzie można składać wnioski o to świadczenie ale wypłata nastąpi najwcześniej od 1 lipca przyszłego roku. Ile wyniesie renta wdowia i jak oblicza to świadczenie ZUS?

Renta wdowia od A do Z: limit, kwota, przepisy, terminy, uprawnieni, warunki, wniosek, zasady

Z początkiem 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które dadzą prawo do tzw. renty wdowiej. Chodzi o możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej (nie tylko tej wypłacanej przez ZUS) z innym świadczeniem wypłacanym przez ZUS, np. emeryturą, rentą. Ile wyniesie renta wdowia i jak oblicza to świadczenie ZUS?

Szokuje liczba rannych. 200 osób w tym 40 z zagrożeniem życia. Magdeburg podał liczbę ofiar ataku na jarmarku bożonarodzeniowym

Do zamachu doszło kilka minut po godzinie 19. Napastnik wjechał w tłum ludzi, którzy przyszli na jarmark bożonarodzeniowy. Według lokalnej policji funkcjonariuszom udało się zatrzymać napastnika. Na miejsce tragedii udał się premier rządu Saksonii-Anhalt, Reiner Haseloff. W nocy były sprzeczne informacje o liczbie zabitych - od 2 do 11. Po weryfikacji nocnych informacji są już dostępne informacje bliższe rzeczywistości.

REKLAMA

Więcej podatników skorzysta ze zwolnienia od VAT ze względu na wysokość obrotów. Już od 1 stycznia 2025 roku. W życie wchodzą nowe przepisy

Od 1 stycznia 2025 r. większa grupa podatników będzie mogła skorzystać ze zwolnienia od VAT z uwagi na wysokość obrotów. Aby z niego skorzystać, nie trzeba będzie składać formularza rejestracyjnego. Wystarczy odpowiedni numer identyfikacyjny.

10 dni płatnego urlopu za staż pracy. Naprzemiennie. 36 dni urlopu. Potem 26 dni. I znów 36 dni urlopu. Za 10 lat pracy. Będzie nowelizacja?

To propozycja przywileju, ale tylko dla jednej grupy zawodowej. Dla asystentów rodziny. Oprócz bonusu urlopowego jest jeszcze dodatek terenowy i korzystny ryczałt. Propozycja tych przywilejów – w trybie petycji (patrz koniec artykułu) – trafiła do rządu. Powinna być załatwiona pozytywnie albo negatywnie do połowy lutego 2025 r. W przypadku "Tak" nowe przepisy powinny stać się obowiązującym prawem w 2026 r. Wtedy po raz pierwszy asystenci mieliby 36 dni urlopu wypoczynkowego.

Granice swobody umów. Przepisy, orzecznictwo

Jest wiele różnych rodzajów umów w polskim prawie. To strony zawierające umowę decydują o jej treści. Niemniej jednak kształtując konkretną treść postanowień umownych muszą one przestrzegać pewnych zasad ich tworzenia. Nie mogą także przekroczyć określonych granic.

Zniesławienie i zniewaga. Gdzie kończy się krytyka, a zaczyna przestępstwo?

Obraźliwe słowa wypowiedziane z pełną premedytacją, ale i te rzucone w skrajnych emocjach czy pomówienia szeptane za plecami lub publikowane w komentarzach w sieci – to wszystko może nieść za sobą poważne konsekwencje prawne. Zniewaga i zniesławienie dotykają obecnie coraz więcej osób, zarówno w codziennych relacjach, jak i w wirtualnym świecie. Internet dodatkowo podsyca te zjawiska, zamieniając wymianę poglądów w lawinę hejtu, a pozorna anonimowość użytkowników dodatkowo wzmacnia poczucie bezkarności. Zniewaga i zniesławienie, choć przez wielu używane zamienienie, to w rzeczywistość dwa różne zjawiska. Czym się różnią i jakie kary grożą za obraźliwe słowa? Wyjaśnia to adwokat Dawid Jakubiec z Kancelarii Kupilas&Krupa w Bielsku-Białej, który tłumaczy także, gdzie kończy się wolność słowa, a zaczyna odpowiedzialność karna.

REKLAMA

Od 3 stycznia 2025 r. inne terminy na złożenie wniosku "Aktywnie w żłobku". ZUS wypłacił ponad 151,2 tys. świadczeń "Aktywnie w żłobku" na 214,4 mln zł

Od 3 stycznia 2025 r. inne terminy na złożenie wniosku "Aktywnie w żłobku". ZUS wypłacił ponad 151,2 tys. świadczeń "Aktywnie w żłobku" na 214,4 mln zł. Kolejne wypłaty z programu "Aktywny Rodzic" jeszcze w grudniu.

Komu MOPS wypłaca zasiłek na święta?

Zasiłek celowy jest jedną z najważniejszych form pomocy przyznawanej przez gminy. Czy można go otrzymać też na świąteczne wydatki? Jakie są aktualne kryteria?

REKLAMA