REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwolnienie lekarskie wstecz - czy lekarz może je wystawić?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Dziennikarka medyczno-prawna
Zwolnienie lekarskie wstecz
Zwolnienie lekarskie L4 wstecz - czy lekarz może je wystawić?
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Zwolnienie lekarskie wstecz. Na jakich zasadach wystawia się tego typu zwolnienia? Na jak długi okres można wystawić L4 wstecz? Każdy ubezpieczony pracownik powinien znać odpowiedzi na te pytania. Pozwoli to w pełni korzystać z przysługujących mu praw, jak i odpowiednio przestrzegać wymaganych zasad i obowiązków.

Zwolnienie lekarskie wstecz. Podstawa prawna L4 z datą wsteczną 

Zwolnienie lekarskie wystawiane jest od dnia przeprowadzenia badania bądź też od dnia następującego bezpośrednio po tym dniu. W szczególnych jednak przypadkach możliwe jest wystawienie L4 z datą wsteczną. Główną podstawą prawną takiego rozwiązania są regulacje prawne, mowa tutaj o ustawie z dnia 25 czerwca 1999 roku o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa; rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 listopada 2015 roku w sprawie trybu i sposobu orzekania o czasowej niezdolności do pracy, wystawiania zaświadczenia lekarskiego oraz trybu i sposobu sprostowania błędu w zaświadczeniu lekarskim. 

REKLAMA

L4 - ile dni wstecz?

Zdarza się, że na początku choroby pacjent nie ma możliwości udać się do lekarza lub wezwać lekarza na domową wizytę. Jak zatem ma się w takiej sytuacji zachować, aby pracodawca przyjął jego nieobecność w pracy za zasadną, zaś on sam otrzymał należne za to świadczenie? Otóż prawo dopuszcza możliwość wystawiania zwolnienia lekarskiego wstecz – data takiego zwolnienia nie może przekroczyć trzech dni. (Zwolnienie na dłuższy okres może wystawić jedynie lekarz psychiatra). Chcąc uzyskać tego typu zwolnienie, chory pracownik powinien udać się do lekarza i następnie poddać odpowiednim badaniom, potwierdzającym fakt bycia chorym, a tym samym bycia nie zdolnym do pracy we wskazanym terminie. W przypadku chorych, nie chcących opuszczać domu – mogą oni skorzystać z dostępnych stron internetowych, które mają w swojej ofercie generowanie zwolnień. Następnie wypełnić odpowiedni formularz, po czym nastąpi przekierowanie do płatności. Gdy wpłata zostanie zaksięgowana, L4 zostanie wystawione i automatycznie przesłane do chorego. 

Jak uzyskać zwolnienie wstecz?

Chcąc uzyskać zwolnienie wstecz, należy postępować analogicznie jak w przypadku zwykłego zwolnienia lekarskiego. W sposób tradycyjny – udając się do lekarza i poddają się badaniu. Po przeprowadzeniu badania, lekarz zadecyduje o wystawieniu zwolnienia lekarskiego. Można także skorzystać z opcji, jaką jest konsultacja telefoniczna ze specjalistą bądź wideo-spotkanie. Podczas takiego kontaktu pacjent-lekarz, zostanie przeprowadzony wywiad lekarski, pozwalający lekarzowi podjąć decyzję o urlopie chorobowym, w tym formie dalszego leczenia. Chory pacjent może także skorzystać ze stron internetowych, oferujących wyżej wspomniane generowanie zaświadczeń tego typu. Strony są łatwe w obsłudze i pozwalają na szybkie uzyskanie zwolnienia – znajduje się na nich formularz dotyczący stanu zdrowia i zaobserwowanych dolegliwości. Po wypełnieniu ankiety, następuje przekierowanie do płatności, gdzie po zaksięgowaniu odpowiedniej wpłaty, zwolnienie zostaje natychmiast wygenerowane i przesłane na konto pacjenta.

L4 i obowiązujące w jego trakcie świadczenia

Chory pacjent bardzo często zastanawia, czy w trakcie przebywania na zwolnieniu lekarskim, zostanie mu wypłacone należne świadczenie pieniężne w postaci wynagrodzenia chorobowego bądź też zasiłku. I tutaj sytuacja przedstawia się tak samo jak w przypadku standardowego zwolnienia lekarskiego. Pracownik ma do wykorzystania okres 182 dni zwolnienia w ciągu roku. W przypadku kobiet w ciąży i osób chorujących na gruźlicę – okres ten wydłuża się do 270 dni. Bez względu na przedział czasowy w jakim trwa zwolnienie lekarskie – podczas jego obowiązywania będzie wypłacane wynagrodzenie, jak i zasiłek. Nie inaczej jest w temacie zwolnienia wstecz – jedno i drugie świadczenie zostaje wypłacone w wysokości 80 proc. podstawy wynagrodzenia, stanowiącej średnie wynagrodzenie otrzymane przez chorego pracownika w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Wyższy zasiłek otrzymają jedynie kobiety w ciąży i osoby, których zdrowie doznało uszczerbku w drodze do lub z pracy – tutaj świadczenie zostanie wypłacone w pełnym wymiarze wynagrodzenia, czyli w 100 proc. 

Utrata świadczenia chorobowego

Chory pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim, powinien się liczyć z możliwością specjalnej kontroli, do której uprzywilejowany jest zarówno Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jak i pracodawca. Przeprowadzona kontrola ma na celu potwierdzić zasadność urlopu chorobowego. Ponadto może także zostać powołana specjalna komisja lekarska. W przypadku, gdy okaże się, że w trakcie trwania zwolnienia chory pracownik nie przestrzega zaleceń lekarskich lub jego stan umożliwia podjęcie pracy – traci on przysługujące mu świadczenia. Ale to nie wszystko, zostaje  ponadto zobowiązany do oddania otrzymanych wcześniej rat zasiłku wraz z doliczonymi odsetkami. Świadczenia pieniężne mogą zostać odebrane również w sytuacji, gdy chory pracownik w trakcie trwania zwolnienia podejmuje się pracy bądź czynności mających na celu zarobek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Deregulacja Brzoski 2025: najważniejsze zmiany i korzyści dla Polaków [LISTA]

Deregulacja Rafała Brzoski nabiera tempa. To pierwsza na tak dużą skalę współpraca przedsiębiorców z rządem nastawiona na szybkie wprowadzenie zmian w przepisach prawa. Oto lista najważniejszych zmian i korzyści dla Polaków.

Żałoba narodowa a flaga państwowa. Jak ją prawidłowo wywiesić?

Jaka jest podstawa prawna wprowadzenia żałoby narodowej na terytorium kraju? Kto może ją wprowadzić? Jak prawidłowo wywiesić flagę państwową na czas żałoby narodowej? 26 kwietnia 2025 r. na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej będzie obowiązywała żałoba narodowa.

Brzoska: reguła 1 in 2 out. Deregulacja [SprawdzaMY]

Rafał Brzoska proponuje stałą regułę tworzenia nowego prawa: 1 in 2 out. Chodzi o to, że każdy nowy akt prawny ma powodować wyeliminowanie 2 innych. Ma to na celu pozbycie się najstarszych, nieobowiązujących lub nieprzystających od obecnych czasów przepisów. To byłby największy skok jakościowy w historii polskiej legislacji od 1989 roku.

Sejm na żywo 24 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa. Zbigniew Ziobro nie stawił się na przesłuchanie

Na dziś wezwano na przesłuchanie Zbigniewa Ziobrę, ministra sprawiedliwości w latach 2015-2023, prokuratora generalnego w latach 2016-2023. Został on wezwany w celu złożenia zeznań.

REKLAMA

Wyższe wynagrodzenie dla pracowników samorządowych. Wyrównanie od 1 marca 2025 r. Kiedy podwyżki?

Wyższe wynagrodzenie dla pracowników samorządowych. Wyrównanie od 1 marca 2025 r. Kiedy podwyżki? Co zakłada projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniający rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (RD172). Projekt jest po uzgodnieniach, opiniowaniu i konsultacjach publicznych. Projekt uwzględnia m.in. uwagi samorządowców w zakresie wyodrębnienia nowej podgrupy w ramach stanowiska marszałka województwa – marszałka województwa w województwie powyżej 3 mln mieszkańców.

Zasiłek okresowy i zasiłek celowy z MOPS 2025 [Przykład]

Zasiłek okresowy i celowy są ważnymi świadczeniami wypłacanymi przez ośrodki pomocy społecznej. Ile wynoszą i jakie kryteria trzeba spełnić? Co zmieniło się w 2025 roku? Czym różnią się te dwie formy pomocy? Oto aktualne zasady i kryteria!

MRPiPS wprowadzi zmiany w opiece nad dziećmi poniżej trzeciego roku życia

MRPiPS zamierza wprowadzić zmiany w zakresie opieki wczesnodziecięcej. Reforma będzie dotyczyć m.in. dostępu finansowego do opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech, głównie poprzez wsparcie finansowe realizowane ustawą Aktywny Rodzic. Ma to pomóc w zatrzymaniu negatywnych trendów demograficznych.

Trybunał Konstytucyjny jednogłośnie po stronie pijanych kierowców i prowadzących pod wpływem narkotyków. Koniec z obligatoryjnym, dożywotnim zakazem prowadzenia pojazdów

W dniu 23 kwietnia 2025 r., Trybunał Konstytucyjny ogłosił wyrok (sygn. akt P 3/17), w którym uznał art. 42 par. 4 kodeksu karnego – w zakresie, w jakim zobowiązuje on sąd do orzeczenia dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych – za niezgodny z Konstytucją. Ustawodawca nie może bowiem zastępować sądu w jego działalności orzeczniczej i wymierzaniu kary, biorąc pod uwagę wyłącznie fakt popełnienia danego czynu zabronionego, a już nie – cechy konkretnego sprawcy, okoliczności czynu oraz stopień zawinienia.

REKLAMA

Dziura Tuska coraz większa. Czy składka zdrowotna powiększy deficyt budżetowy?

Obniżka składki zdrowotnej dla przedsiębiorców od 2026 roku staje się faktem – Senat przyjął ustawę bez poprawek, a rząd Donalda Tuska zapowiada pokrycie 4,6 miliarda złotych ubytku z budżetu państwa. Tymczasem deficyt budżetowy rośnie w zastraszającym tempie, już po pierwszym kwartale 2025 roku sięgając 76,3 mld zł. Czy nowelizacja przepisów jeszcze bardziej pogłębi „dziurę Tuska” i zagrozi stabilności finansów publicznych?

Składka zdrowotna od 2026 r. Straty w kwocie ok. 4,6 mld zł pokryje budżet

Co dalej ze składką zdrowotną? Senat nie wniósł poprawek do ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla przedsiębiorców od 2026 r. Nowelizacja wiąże się z ubytkiem wpływów ze składki do NFZ w kwocie ok. 4,6 mld zł, co rząd deklaruje pokryć z budżetu państwa. Wiceszef MF Jarosław Neneman zapewnił, że zmiana uwzględniona jest w konstrukcji budżetu na kolejne lata.

REKLAMA