Pomoc medyczna dla obywateli Ukrainy - jak i kiedy?
REKLAMA
REKLAMA
Pomoc medyczna dla obywateli Ukrainy - będą nowe przepisy
Rząd przygotowuje rozwiązania prawne, które umożliwią bezpłatne leczenie uchodźców z Ukrainy w Polsce w placówkach medycznych, które mają podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.
REKLAMA
Zmiany w prawie mają obowiązywać wstecz, czyli 24 lutego 2022 r.
Jak informuje NFZ rozwiązanie to dotyczy obywatela Ukrainy, który posiada zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną RP lub odcisk stempla Straży Granicznej RP w dokumencie podróży, potwierdzające legalny pobyt na terytorium RP, po przekroczeniu granicy od 24 lutego 2022 r., w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy.
Obywatele Ukrainy mają otrzymać dodatkowy tytuł uprawniający do świadczeń zdrowotnych w Polsce.
NFZ zapłaci za świadczenia ze środków z budżetu państwa.
Z jakich form pomocy medycznej mogą skorzystać uchodźcy z Ukrainy?
Narodowy Fundusz Zdrowia podkreśla, iż obywatele Ukrainy mogą skorzystać z pomocy medycznej u lekarza rodzinnego, w poradni specjalistycznej i szpitalu. Zasady udzielania świadczeń medycznych obywatelom Ukrainy oraz ich rozliczania będą zaś takie same jak w przypadku polskich pacjentów.
Jak powinna zachować się placówka medyczna?
REKLAMA
Jak podkreśla NFZ trwa przygotowanie specjalnych rozwiązań prawnych, ale już teraz świadczeniodawcy nie powinni odmawiać pomocy, gdy trafi do nich pacjent z Ukrainy. Nie powinni domagać się od niego zapłaty za udzielone świadczenia i nie powinni wystawiać za nie faktur.
„Sprawozdawanie i rozliczanie z OW NFZ świadczeń zdrowotnych udzielonych obywatelom Ukrainy w ramach umów z NFZ, będzie możliwe niezwłocznie po uchwaleniu specjalnej ustawy i określeniu szczegółowych rozwiązań rozliczeniowych” – informuje NFZ na swojej stronie internetowej.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat