Skierowanie do psychologa - czy potrzebne?
REKLAMA
REKLAMA
Skierowanie do psychologa NFZ
W ramach ubezpieczenia w NFZ pacjent potrzebuje skierowania do większości lekarzy specjalistów, także do psychologa. Skierowanie wystawia lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Podstawą do skierowania do specjalisty nie jest żądanie pacjenta, a wskazania medyczne.
REKLAMA
Zgodnie z obowiązującymi przepisami skierowanie nie jest potrzebne do pięciu specjalistów: ginekologa i położnika, onkologa, psychiatry, wenerologa, dentysty. Ponadto skierowania nie muszą przedstawiać niektóre grupy pacjentów, takie jak przykładowo osoby uzależnione od alkoholu czy chorzy na gruźlicę.
Psycholog NFZ bez skierowania w czasie pandemii
"Eksperci z obszaru psychiatrii podkreślają, że pandemia wzmaga poczucie lęku i niepokoju i konieczny jest łatwiejszy dostęp do wsparcia psychologicznego. Dlatego wprowadzono jeszcze jeden wyjątek od zasad leczenia specjalistycznego. Podczas stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii osoby dorosłe mogą korzystać z wizyt u psychologa bez skierowania. Nie jest ono potrzebne także wtedy, jeśli termin wizyty zostanie wyznaczony po terminie odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii" - czytamy na stronie pacjent.gov.pl.
Skierowanie do psychologa znów będzie obowiązywać, jeśli stan zagrożenia epidemicznego lub stan epidemii zostanie odwołany.
Podstawa prawna:
- Art. 30 ustawy z dnia 14 sierpnia 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zapewnienia funkcjonowania ochrony zdrowia w związku z epidemią COVID-19 oraz po jej ustaniu (Dz.U. z 2020 r. poz. 1493)
- Art. 57 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2020 r. poz. 1398 z późn zm.)
Źródło: pacjent.gov.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat