Kwarantanna – ważne zmiany od 3 listopada 2020 r.
REKLAMA
REKLAMA
Obowiązkowa kwarantanna dla osoby prowadzącej wspólne gospodarstwo domowe z zakażonym
W dzienniku Ustaw zostało opublikowane rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 2 listopada 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.
REKLAMA
Polecamy: Seria 5 książek. Poznaj swoje prawa!
Zgodnie z nowym rozporządzeniem od 3 listopada 2020 r. obowiązuje przepis dotyczący obowiązkowej kwarantanny dla domowników osoby zakażonej koronawirusem.
Oto jego brzmienie:
„Osoba prowadząca wspólne gospodarstwo domowe z osobą, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 lub z nią zamieszkująca, od dnia uzyskania przez osobę, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2, pozytywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, jest obowiązana poddać się kwarantannie trwającej do upływu 7 dni od dnia zakończenia izolacji osoby, z którą prowadzi wspólne gospodarstwo domowe lub zamieszkuje. Decyzji organu inspekcji sanitarnej nie wydaje się.”
Co to oznacza w praktyce?
Objęcie kwarantanną domownika zamieszkującego z osobą zakażoną następuje automatycznie, nawet przed przeprowadzeniem przez inspekcję sanitarną postępowania epidemicznego i umieszczeniem informacji w systemie EWP.
Objęcie kwarantanną następuje od dnia uzyskania przez chorego domownika testu potwierdzającego zakażenie koronawirusem i trwa do upływu 7 dni od dnia zakończenia przez niego izolacji.
Osoba objęta kwarantanną może zostać o tym poinformowana ustnie, za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności, w tym przez telefon.
Warto pamiętać, iż GIS uruchomił automatyczne powiadomienia o nałożeniu kwarantanny. Numer, z którego nadawany jest komunikat o objęciu kwarantanną osób, znajdujących się w bazie EWP, które mają nałożoną kwarantannę to +48 22 10 43 705.
Świadczenia w związku z kwarantanną
Zgodnie z nowym rozporządzeniem wynagrodzenie lub należne świadczenia w związku z kwarantanną przysługują na podstawie oświadczenia przedstawionemu pracodawcy lub innemu podmiotowi zobowiązanemu do ich wypłaty.
Co powinno zawierać oświadczenie?
Oświadczenie o konieczności odbycia kwarantanny zawiera:
- imię i nazwisko ubezpieczonego;
- numer PESEL ubezpieczonego, jeżeli go posiada;
- informację o dniu rozpoczęcia obowiązkowej kwarantanny i dniu jej zakończenia;
- dane dotyczące osoby zamieszkującej z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2;
- podpis ubezpieczonego.
Do oświadczenia nie trzeba dołączać decyzji sanepidu.
Wzór oświadczenia można znaleźć na stronach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych:
Co z zasiłkiem opiekuńczym?
Zawarty w rozporządzeniu nowy przepis dotyczący wypłaty zasiłków wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z mocą od dnia 24 października 2020 r.
Zgodnie z nowymi regulacjami podstawą wypłaty zasiłku opiekuńczego dla osoby opiekującej się objętym kwarantanną dzieckiem lub inną osobą bliską jest złożone przez ubezpieczonego oświadczenie o konieczności opieki nad dzieckiem lub członkiem rodziny, poddanych obowiązkowej kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych.
Czyta więcej: Kwarantanna dziecka a zasiłek opiekuńczy
Podstawa prawna:
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat