Epidemia koronawirusa - czy rodzic może przebywać z dzieckiem w szpitalu?
REKLAMA
REKLAMA
Stanowisko Rzecznika Praw Pacjenta
W swoim stanowisku z 26 marca 2020 r. Rzecznik Praw Pacjenta wskazuje na konieczność ograniczenia ryzyka kontaktu pacjentów z osobami z zewnątrz, co powinno być dzisiaj priorytetem.
REKLAMA
W związku z obecną sytuacją epidemiczną szpitale wprowadzają całkowity zakaz odwiedzin lub w przypadku rodziców małoletnich pacjentów, ograniczenia w przebywaniu na terenie szpitali.
Zgodnie z art. 5 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta w przypadku wystąpienia zagrożenia epidemicznego, a także ze względu na bezpieczeństwo pacjentów, korzystanie z praw pacjenta również może zostać ograniczone.
Polecamy: Uprawnienia rodziców w pracy
„W obliczu ograniczeń ze względu na epidemię, to wyjątkowo trudny czas dla małych pacjentów, ich rodziców oraz personelu szpitali” – podkreśla rzecznik.
REKLAMA
„Pracowników szpitali i oddziałów dziecięcych proszę o to, aby w swoich obowiązkach szczególny nacisk położyli na bieżące i wyczerpujące udzielanie informacji rodzicom o stanie zdrowia i samopoczuciu ich hospitalizowanych dzieci oraz indywidualnie oceniali, czy brak stałej obecności rodzica nie będzie przez dziecko dotkliwie odczuwany.
Proszę brać pod uwagę wiek i stopień dojrzałości dziecka. W przypadku pogorszenia się stanu emocjonalnego małego pacjenta rozważmy umożliwienie kontaktu z rodzicem (o ile sytuacja podmiotu leczniczego pozwala na zapewnienie odpowiedniej ochrony przed zakażeniem) albo umożliwmy stałe przebywanie rodzica z dzieckiem na oddziale, bez opuszczenia go przez rodzica aż do zakończenia hospitalizacji małoletniego pacjenta.
W przypadku, gdy względy epidemiczne wymagają znacznego ograniczenia kontaktu młodego pacjenta z rodzicem należy bezwzględnie umożliwić kontakt alternatywny np. telefonicznie lub za pośrednictwem internetu (wideorozmowy), dzięki czemu brak stałej obecności rodzica nie będzie przez dziecko dotkliwie odczuwany” - czytamy w stanowisku.
Rzecznik Praw Pacjenta przypomniał, iż decyzję o zakresie ograniczeń podejmuje kierownik placówki medycznej, mając na względzie możliwości organizacyjne, w szczególności dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa i środków ochrony ograniczających ryzyko transmisji zakażenia, a także potrzebę zapewnienia opieki rodzica konkretnego pacjenta lub grupy pacjentów (np. dzieci niepełnosprawne).
Obawy rodziców
Ograniczenie rodzicom możliwości towarzyszenia dzieciom podczas hospitalizacji wywołuje wiele obaw wśród rodziców.
REKLAMA
Apel do Ministra Zdrowia w sprawie zapewnienia dzieciom opieki rodziców podczas pobytu szpitalu także w stanie epidemii wystosowała Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Fundacja wskazuje na konieczność wydania wytycznych, dotyczących obecności i opieki rodzica nad dzieckiem przebywającym w szpitalu. Proponuje umożliwienie jednemu rodzicowi stałego pobytu przy łóżku dziecka, bez opuszczania w tym czasie szpitala.
„Liczne badania pokazują, że obecność rodzica przy dziecku podczas hospitalizacji redukuje poziom stresu u dziecka, zabezpiecza jego potrzeby emocjonalne, a co za tym idzie przyczynia się do procesu zdrowienia. Pozbawienie tej opieki wzmaga dystres dziecka, może wywołać uczucie porzucenia i zaburzyć więź między dzieckiem a opiekunem, powodując traumę i długotrwałe koszty psychiczne. Ogłoszenie zakazu przebywania rodziców na oddziałach może również wywołać wiele obaw w rodzicach i skutkować ich niechęcią do zgłaszania się z dzieckiem na hospitalizację, pomimo wskazań medycznych” – podkreśla fundacja.
Z apelem tym zgodził się Rzecznik Praw Obywatelskich. 25 marca 2020 r. wystąpił do Ministra Zdrowia o zajęcia stanowiska w tej sprawie. Jak wskazuje RPO, prawo pacjenta do obecności osoby bliskiej reguluje ustawa z 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Według niej w przypadku wystąpienia zagrożenia epidemicznego lub ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne innych osób odwiedziny w szpitalach mogą zostać ograniczone. Zdaniem rzecznika nie może to jednak stwarzać rzeczywistego zagrożenia dla więzi pacjentów i ich bliskich. „Przepisy o ochronie życia rodzinnego dotyczą każdego pacjenta, a zatem również dzieci. Brak w tym zakresie szczególnej ochrony dzieci to niewypełnienie art. 68 ust. 3 Konstytucji” – pisze RPO.
Pełna treść wystąpienia Rzecznika Praw Obywatelskich do Ministra Zdrowia >>>
Polecamy serwis: Dziecko i prawo
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat