Stan zagrożenia epidemicznego – czym jest i kiedy może być wprowadzony?
REKLAMA
REKLAMA
Stan zagrożenia epidemicznego
Stan zagrożenia epidemicznego jest sytuacją prawną wprowadzoną na danym obszarze w związku z ryzykiem wystąpienia epidemii w celu podjęcia określonych w ustawie działań zapobiegawczych.
REKLAMA
Polecamy: Uprawnienia rodziców w pracy
Wojewoda ogłasza stan zagrożenia epidemicznego na obszarze województwa lub jego części. Następuje to w drodze rozporządzenia na wniosek państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego.
Jeżeli zagrożenie epidemiczne występuje na obszarze więcej niż jednego województwa, stan zagrożenia epidemicznego ogłasza minister właściwy do spraw zdrowia w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw administracji publicznej, na wniosek Głównego Inspektora Sanitarnego.
Podobnie jak w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego przez wojewodę, minister również dokonuje tego w drodze rozporządzenia.
W rozporządzeniu o wprowadzającym stan zagrożenia epidemicznego można ustanowić:
- czasowe ograniczenie określonego sposobu przemieszczania się,
- czasowe ograniczenie lub zakaz obrotu i używania określonych przedmiotów lub produktów spożywczych,
- czasowe ograniczenie funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy,
- zakaz organizowania widowisk i innych zgromadzeń ludności,
- obowiązek wykonania określonych zabiegów sanitarnych, jeżeli wykonanie ich wiąże się z funkcjonowaniem określonych obiektów produkcyjnych, usługowych, handlowych lub innych obiektów,
- nakaz udostępnienia nieruchomości, lokali, terenów i dostarczenia środków transportu do działań przeciwepidemicznych przewidzianych planami przeciwepidemicznymi,
- obowiązek przeprowadzenia określonych w przepisach szczepień ochronnych oraz grupy osób podlegające tym szczepieniom, rodzaj przeprowadzanych szczepień ochronnych.
Wprowadzenie takich rozwiązań powinno uwzględniać drogi szerzenia się zakażeń i chorób zakaźnych oraz sytuację epidemiczną.
Stan zagrożenia epidemicznego - nowe przepisy w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa
Ważne zmiany, dotyczące wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego wprowadziła tzw. specustawa dotycząca koronawirusa, która obowiązuje od 8 marca 2020 r.
REKLAMA
Nowe przepisy przewidują rozwiązania na wypadek wystąpienia stanu zagrożenia epidemicznego o charakterze i w rozmiarach przekraczający możliwości działania właściwych organów administracji rządowej i organów jednostek samorządu terytorialnego.
W takiej sytuacji Rada Ministrów może określić, w drodze rozporządzenia zagrożony obszar wraz ze wskazaniem rodzaju strefy, na którym wystąpił stan epidemii lub stan zagrożenia epidemicznego oraz rodzaj stosowanych na tym terenie rozwiązań .
O jakie strefy chodzi?
Specustawa wprowadziła pojęcia następujących stref:
- strefa zero – obszar, na którym wystąpił stan epidemii, znajdujący się bezpośrednio wokół ogniska wirusa, podlegający ograniczeniom, w szczególności zakazom, nakazom oraz środkom kontroli;
- strefa buforowa – obszar wokół strefy zero, podlegający ograniczeniom, w szczególności zakazom lub nakazom dotyczącym przemieszczania się ludzi;
- strefa zagrożenia – obszar, na którym możliwe jest ryzyko wystąpienia stanu epidemii.
Zagrożony obszar to obszar jednej lub kilku jednostek podziału terytorialnego kraju lub obszar określony w sposób inny niż przez odniesienie do jednostek podziału terytorialnego kraju.
Rozwiązania, które można zastosować w przypadku wystąpienia stanu zagrożenia epidemicznego o charakterze i w rozmiarach przekraczający możliwości działania właściwych organów administracji rządowej i organów jednostek samorządu terytorialnego (poza wcześniej wymienionymi):
- czasowe ograniczenie określonych zakresów działalności przedsiębiorców;
- czasowa reglamentacja zaopatrzenia w określonego rodzaju artykuły;
- obowiązek poddania się badaniom lekarskim oraz stosowaniu innych środków profilaktycznych i zabiegów przez osoby chore i podejrzane o zachorowanie;
- obowiązek poddania się kwarantannie;
- zakaz opuszczania miejsca kwarantanny;
- czasowe ograniczenie korzystania z lokali lub terenów oraz obowiązek ich zabezpieczenia;
- nakaz ewakuacji w ustalonym czasie z określonych miejsc, terenów i obiektów;
- nakaz lub zakaz przebywania w określonych miejscach i obiektach oraz na określonych obszarach;
- zakaz opuszczania strefy zero przez osoby chore i podejrzane o zachorowanie;
- nakaz określonego sposobu przemieszczania się.
Podstawa prawna:
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA