REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Darmowe leki dla ciężarnych w 2020 r. - pytania i odpowiedzi

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Możliwość zakupu bezpłatnie leków mają uzyskać wszystkie kobiety w ciąży od momentu jej stwierdzenia do zakończenia ciąży.
Możliwość zakupu bezpłatnie leków mają uzyskać wszystkie kobiety w ciąży od momentu jej stwierdzenia do zakończenia ciąży.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Do Sejmu trafił projekt przewidujący wprowadzenie bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży jeszcze w 2020 r. Czy wszystkie kobiety w ciąży będą miały prawo do bezpłatnych leków? W jaki sposób będą mogły je uzyskać? Prezentujemy odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące planowanych rozwiązań.

Czy darmowe leki będą przysługiwały wszystkim ciężarnym?

Możliwość zakupu bezpłatnie leków mają uzyskać wszystkie kobiety w ciąży od momentu jej stwierdzenia do zakończenia ciąży. Biorąc pod uwagę dane Głównego Urzędu Statystycznego Ministerstwo Zdrowia szacuje, iż z prawo do bezpłatnych leków obejmie około 402 000 kobiet w ciąży rocznie.

REKLAMA

Kto powinien stwierdzić ciążę?

Ciążę powinien stwierdzić lekarz specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii lub lekarz w trakcie odbywania tej specjalizacji. Ciążę będzie mogła stwierdzić również położna (podstawowej opieki zdrowotnej lub w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej w poradni ginekologiczno-położniczej).

Polecamy: Prawo pracy i ZUS 2020 - pakiet STANDARD

Kto będzie mógł wystawiać recepty na refundowane leki dla kobiet w ciąży?

Recepty – zgodnie z projektem – wystawią lekarze i położne, którzy stwierdzili ciążę. Przy zastosowaniu odpowiedniego mechanizmu weryfikacyjnego uprawnienie to ma przysługiwać również innym lekarzom oraz położnym. W takim przypadku wystawienie recepty będzie odbywało się na podstawie zaświadczenia wystawionego przez osobę stwierdzającą ciążę. Zaświadczenie to będzie ważne przez okres ciąży, jednak nie dłużej niż 15 dni po planowanej dacie porodu wskazanej w tym zaświadczeniu.

Jakie leki kobiety w ciąży będą otrzymywały bezpłatnie?

Lista ma zawierać leki najczęściej stosowane przez kobiety w ciąży. Będą to leki na receptę, których stosowanie przez kobiety w ciąży jest konieczne do zaspokojenia potrzeb zdrowotnych wynikających z ciąży. Wykaz takich leków będzie miał formę podlisty z tzw. listy aptecznej obwieszczenia refundacyjnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy ciąża powstała w wyniku „in vitro” będzie uprawniała do bezpłatnych leków?

Zgodnie z projektem ustawy podstawą nabycia uprawnienia do bezpłatnych leków jest ciąża stwierdzona przez określonego lekarza lub położną. Nie ma żadnej wzmianki o tym, iż droga poczęcia dziecka miała znaczenie dla przedmiotowego prawa.

Czy kobieta w ciąży będzie miała prawo do bezpłatnego zamiennika leku?

Osoba wydająca leki będzie miała obowiązek poinformowania ciężarnej o możliwości nabycia bezpłatnego zamiennika leku wskazanego na recepcie, a na jej żądanie również wydania takiego leku. Lekarz lub położna wystawiając receptę będą mogli jednak umieścić odpowiedni wpis lub adnotację o niemożności dokonania zamiany przepisanego leku.

Kiedy wejdą w życie przepisy wprowadzające bezpłatne leki dla ciężarnych?

Projektowana ustawa ma wejść w życie 1 lipca 2020 r. Nie później niż w terminie 4 miesięcy od tej daty powinien zostać ogłoszony pierwszy wykaz bezpłatnych leków dla ciężarnych.

Podstawa prawna:

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (etap legislacyjny: przed pierwszym czytaniem w Sejmie)

Polecamy serwis: Prawa pacjenta

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

REKLAMA

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

REKLAMA

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

REKLAMA