Pakiet antykolejkowy
REKLAMA
REKLAMA
- Głównym celem zmian jest skuteczne i szybkie leczenie oraz wyjęcie spod zwykłego trybu leczenia pacjentów onkologicznych – powiedział premier Tusk. Zapowiedział, że minister zdrowia w najbliższych dniach przedstawi szczegóły tych rozwiązań.
REKLAMA
Leczenie chorób nowotworowych
Przeżywalność pacjentów onkologicznych zależy przede wszystkim od możliwie wczesnego wykrycia choroby w jak najwcześniejszym jej stadium. Nowe przepisy gwarantują pacjentom onkologicznym kompleksową opiekę na każdym etapie choroby nowotworowej, poprawiają dostęp do leczenia onkologicznego oraz zapewniają odpowiedni standard opieki. Dla pacjentów z chorobami nowotworowymi będzie utworzona odrębna lista. Każdy pacjent otrzyma kartę diagnostyki i leczenia onkologicznego. Zawarte w niej informacje będą dostępne dla lekarzy prowadzących terapię, która odbywa się nierzadko w różnych ośrodkach. Dzięki karcie wszystkie informacje o przebiegu leczenia będą dostępne w jednym miejscu.
Zobacz również: Prawo pacjenta do dokumentacji medycznej
Lekarz pierwszego kontaktu
REKLAMA
Zwiększy się rola lekarza pierwszego kontaktu w leczeniu pacjentów z nowotworami. Pacjent będzie zgłaszał się do swojego lekarza POZ, który określi, czy konieczna jest wizyta u specjalisty oraz zleci wykonanie niezbędnych badań w ramach diagnostyki podstawowej. W przypadku podejrzenia nowotworu złośliwego – skieruje pacjenta do onkologa lub innego specjalisty, np. pulmonologa.
Korzystnym dla pacjentów rozwiązaniem jest możliwość wypisania recepty przez lekarza bez konieczności osobistego badania pacjenta. Lekarz, znając z dokumentacji medycznej stan zdrowia pacjenta, będzie mógł wypisać receptę na lek kontynuujący leczenie, a co ważne, receptę będzie mogła odebrać osoba upoważniona przez pacjenta.
Poprawi się dostęp pacjentów do świadczeń poprzez zmienione zasady prowadzenia list oczekujących i zawierania umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Wprowadzono również rozwiązania poprawiające efektywność wydawania środków publicznych na ochronę zdrowia. Chodzi o wycenę świadczeń zdrowotnych opartą o rzeczywiste i uzasadnione dane o kosztach świadczeń czy określenie standardu prowadzenia rachunku kosztów.
Pielęgniarki i położne - rozszerzenie uprawnień
Drugi przyjęty przez rząd projekt nowelizacji ustawy daje pielęgniarkom i położnym uprawnienia do samodzielnego udzielania – w określonym zakresie – świadczeń diagnostycznych i leczniczych. Prawo zlecania niektórych badań i uprawnienia do wystawiania recept na określone leki będą miały pielęgniarki i położne posiadające wyższe wykształcenie i ukończone odpowiednie kursy. Takie uprawnienia posiadają pielęgniarki i położne w wielu państwach członkowskich Unii Europejskiej, w tym w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Szwecji, Danii.
Polecamy serwis: Prawa konsumenta
Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat