Od 2013 r. do lekarza tylko z numerem PESEL
REKLAMA
REKLAMA
Gdy elektroniczny system nie potwierdzi naszego ubezpieczenia
REKLAMA
Dokumenty obowiązujące, które potwierdzają prawo do świadczeń zdrowotnych to np.: zaświadczenie z zakładu pracy, zaświadczenie ZUS lub KRUS, legitymacja ubezpieczeniowa, studencka, rencisty, emeryta, ZUS RMUA, dowód wpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne, zaświadczenie z urzędu pracy o zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego, decyzja wójta gminy czy tzw. karta śląska.
REKLAMA
Jeśli jesteśmy ubezpieczeni, a nie posiadamy żadnego z powyższych dokumentów, będzie możliwość złożenia pisemnego oświadczenia, o posiadanym przez nas prawie do świadczeń opieki finansowej ze środków publicznych. Oświadczenie musi zawierać imię i nazwisko, adres zamieszkania, wskazanie podstawy prawa do świadczeń opieki zdrowotnej, numer PESEL oraz wskazanie dokumentu, na podstawie którego świadczeniodawca potwierdził tożsamość świadczeniobiorcy, w przypadku osób nieposiadających numeru PESEL seria i numer dowodu osobistego, paszportu lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość.
W przypadku świadczeniobiorców małoletnich oraz innych osób nieposiadających pełnej zdolności do czynności prawnych oświadczenie, składa przedstawiciel ustawowy albo opiekun prawny lub faktyczny i Rzecznik Praw Pacjenta.
Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej może zostać potwierdzone na podstawie dokumentu elektronicznego, sporządzonego, na podstawie numeru PESEL, przez Fundusz dla świadczeniodawcy lub niebędącej świadczeniodawcą osoby uprawnionej.
Zobacz: Odszkodowanie dla ofiary błędu medycznego
Ubezpieczenie członków rodziny
W przypadku członków rodziny do objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym wystarczy zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego przez jedną osobę podlegającą obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego, z tym że wnuki mogą zostać zgłoszone tylko w przypadku, gdy żaden z rodziców nie podlega obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego lub nie jest osobą uprawnioną do świadczeń opieki zdrowotnej.
W przypadku dzieci do 3 miesiąca życia będzie się wykorzystywać PESEL rodzica.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 27 lipca 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (oczekujący)
Zobacz serwis: Prawa pacjenta
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat