Komisja ustali czy błąd miał miejsce
Od 1 stycznia 2012 roku pacjenci mogą dochodzić odszkodowania za błędy medyczne przed specjalna komisją powołaną przez wojewodę do tego celu. Komisja ocenia zarzuty i w przypadku potwierdzenia wystąpienia błędu medycznego – pacjent i ubezpieczyciel szpitala uzgadniają wysokość odszkodowania.
Warunki złożenia wniosku o odszkodowanie za błąd medyczny
Wnioski do wojewódzkiej komisji można składać w sprawach, które miały miejsce po 1 stycznia 2012 roku. Wskazany we wniosku błąd musi mieć miejsce w szpitalu i dotyczyć zakażenia szpitalnego, uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia pacjenta będące następstwem diagnozy lub leczenia niezgodnego z aktualną wiedzą medyczną.
Od wniosku pobierana jest opłata w wysokości 200 zł.
Zobacz: Jak ubiegać się o odszkodowanie za błąd lekarza?
Ustalenie wysokości odszkodowania
Wysokość odszkodowania jest uzależniona od kilku elementów. Przy szacowaniu jego wysokości bierze się pod uwagę:
- stopień pogorszenia stanu zdrowia pokrzywdzonego,
- obniżenie jakości życia z powodu braku możliwości kontynuowania pracy zarobkowej lub nauki,
- konieczności zapewnienia opieki osób trzecich oraz
- uciążliwość leczenia pozostającą w związku ze zdarzeniem medycznym.
Każdy ze wskazanych elementów jest odpowiednio oceniany. Suma elementów, a więc wysokość odszkodowania nie może być jednak wyższa od 100 tysięcy złotych.
Stopień pogorszenia stanu zdrowia jest ustalany za pomocą analizy zgromadzonej przez komisję wojewódzką dokumentacji medycznej.
Śmierć w wyniku błędu medycznego
Jeżeli w wyniku błędu medycznego doszło do śmierci pacjenta, jego rodzina może również wnioskować do komisji o odszkodowanie. W takim przypadku wysokość świadczenia może wynosić do 300 tysięcy złotych. Przy czym 100 tysięcy z tej kwoty będzie stanowiło zadośćuczynienie, a 200 tysięcy złotych będzie stanowiło odszkodowanie.
Zobacz serwis: Prawa pacjenta