Karta EKUZ od 1 czerwca 2019 r. - okres ważności, czas oczekiwania

Karta EKUZ ma duże znaczenie podczas leczenia a UE.
Od 1 czerwca 2019 roku karta EKUZ jest ważna 3 lata. Ile czeka się na kartę? Jakie uprawnienia przysługują jej posiadaczowi?

Karta EKUZ – Twoje wakacyjne ubezpieczenie na wszelki wypadek

Jest niewielka, przypomina kartę płatniczą, ale ma ogromną moc. W razie choroby lub wypadku na wakacjach dzięki Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) korzystasz z publicznej służby zdrowia państwa, w którym wypoczywasz. Teraz wyrabiając EKUZ zyskujesz 3 lata ważności karty*.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to Twój wakacyjny niezbędnik. Pamiętaj o niej, gdy planujesz urlop na terenie Unii Europejskiej, bądź wybierasz się do Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii.

Karta jest niewielka, dlatego na pewno zmieści się w każdym podręcznym bagażu. Za to ma ogromne znaczenie, gdy będziesz potrzebował pomocy lekarza podczas pobytu za granicą.

Dlaczego warto wyrobić kartę EKUZ?

Niebieska, plastikowa karta potwierdza, że możesz skorzystać ze świadczeń zdrowotnych w czasie tymczasowego pobytu w państwach:

  • Unii Europejskiej
  • Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), czyli Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii.

W praktyce oznacza to, że świadczenia publicznej opieki zdrowotnej państwa, w którym wypoczywasz lub spędzasz wakacje, będzie udzielane  na tych samych warunkach, co ubezpieczonym obywatelom tego państwa.

O czym musisz wiedzieć nawet, gdy masz kartę EKUZ?

  • Zakres świadczeń dostępnych za granicą może być szerszy od tych udzielanych w Polsce bądź węższy, np. w Austrii, w pełni odpłatne jest ratownictwo górskie.

Czy wiesz, że…

W większości unijnych państw obowiązuje zasada współpłacenia za leczenie, dlatego jeśli będziesz potrzebował pomocy, możesz zostać poproszony o dodatkową opłatę np. za wizytę lekarza. Więcej szczegółów na ten temat znajdziesz w praktycznym informatorze, który dostaniesz razem z kartą EKUZ.

  • W niektórych państwach, np. we Francji, płacąc za leczenie ambulatoryjne sięgasz do swojego portfela i po zakończeniu leczenia występujesz o zwrot kosztów. Starasz się o to na miejscu lub po powrocie do Polski.
  • Idąc do lekarza upewnij się, że działa on w publicznym systemie opieki zdrowotnej państwa, w którym przebywasz, ponieważ tylko w publicznej jednostce medycznej karta zostanie uznana.
  • Pamiętaj, że koszty ewentualnego transportu do Polski nie mieszczą się w katalogu usług, udzielanych na podstawie karty EKUZ. Pokrywasz je wyłącznie z własnej kieszeni.

Sposobem na uniknięcie dodatkowych opłat jest wykupienie polisy ubezpieczeniowej.  

Polecamy: RODO 2019. Plusy i minusy zmian od 4 maja

Złóż wniosek i zyskaj spokój na 3 lata

Od 1 czerwca 2019 roku karta EKUZ jest ważna 3 lata. To dwukrotnie dłużej niż dotychczas. Wyrabiając kartę teraz możesz zaplanować swoje wakacje i wyjazdy okazjonalne na długie 36 miesięcy do przodu. Już nie martwisz się, że nie dostaniesz karty na czas lub zapomniałeś złożyć wniosku o EKUZ. Zyskujesz 3 lata spokoju i gwarancję bezpieczniejszych urlopów.

Jeśli Narodowy Fundusz Zdrowia daje taką możliwość, to z niej korzystam – przekonuje Piotr Półtorak, który po EKUZ przyszedł do Podlaskiego Oddziału NFZ.

* Trzyletni okres ważności karty dotyczy zatrudnionych oraz osób prowadzące pozarolniczą i rolniczą działalność gospodarczą. Dla dzieci (do ukończenia 18 lat) i emerytów EKUZ jest wydawany aż na pięć lat.

Czy wiesz, że…

Od grudnia 2005 roku wydaliśmy już ponad 27 mln kart EKUZ.

EKUZ – ile się czeka?

Wyrobienie karty jest bardzo proste i trwa zaledwie kilka minut. Przyjdź do najbliższego oddziału NFZ lub delegatury NFZ, złóż wniosek i kartę dostajesz od ręki. Szybko, sprawnie, wygodnie.

Czy wiesz, że…

Składając wniosek w Twoim Oddziale Wojewódzkim NFZ lub Delegaturze NFZ koniecznie musisz mieć ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem, np. dowód osobisty, prawo jazdy lub paszport.

Wniosek o EKUZ możesz też złożyć elektronicznie, nie wychodząc z domu. Wystarczy, że wyślesz e-maila ze skanem wniosku lub skorzystasz z Elektronicznej Skrzynki Podawczej ePUAP najbliższego oddziału NFZ. Kolejną możliwością jest nadanie wniosku na poczcie lub wysłanie go faksem.

Czy wiesz, że…

Twój wniosek jest ważny TYLKO, GDY GO PODPISZESZ!

Polecamy serwis: Prawa pacjenta

Prawo
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Dodatkowo: minimalne powierzchnie kojców [projekt ustawy]
17 lip 2024

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

pokaż więcej
Proszę czekać...