Jaki będzie skład komisji medycznych?
REKLAMA
REKLAMA
Od stycznia 2012 roku pacjenci będą mogli kierować wnioski o odszkodowanie za błąd lekarza do nowo utworzonych komisji medycznych. Jakie są kompetencje i kto znajdzie się w składzie komisji medycznych?
REKLAMA
Zakres działań
Komisje medyczne będą miały za zadanie rozpatrywanie wniosków pacjentów ubiegających się o odszkodowanie za błąd lekarza czy szpitala. Na ustalenie czy faktycznie jest do czynienia z błędem lekarskim komisja będzie miała 4 miesiące od dnia złożenia wniosku przez pacjenta. Jeżeli komisja orzeknie o zaistnieniu błędu, ubezpieczyciel szpitala będzie musiał wypłacić poszkodowanemu odszkodowanie.
Skład komisji
W składzie komisji znajda się specjaliści zarówno z dziedziny medycyny jak i prawa. Osoby te będą reprezentowały samorządy zawodów medycznych i prawniczych, jak również w komisji znajdą się przedstawiciele organizacji pacjentów, działających na terenie danego województwa. Swoich przedstawicieli w komisjach będą również mieli minister zdrowia i rzecznik praw pacjenta.
Zobacz: Jak można reklamować leki?
Członkami komisji nie mogą być osoby, które:
- są prawomocnie skazane za przestępstwa skarbowe
- mają sądowy zakaz zajmowania określonego stanowiska czy zawodu
- mają zakaz prowadzenia działalności związanej z leczeniem
- są prawomocnie ukarane z tytułu odpowiedzialności dyscyplinarnej albo zawodowej
Zgłaszanie kandydatów
REKLAMA
Samorządy lekarzy, dentystów, pielęgniarek i położnych, jak również samorządy adwokatów i radców prawnych oraz organizacje pacjentów zgłaszają swoich kandydatów do 30 września tego roku. Miesiąc później swoich kandydatów zgłoszą minister zdrowia oraz rzecznik praw konsumentów.
Kandydaci zgłoszeni przez ministra i rzecznika mają zapewnione miejsce w komisji. O pozostałych miejscach zadecyduje właściwy wojewoda. Oznacza to, że w 16-osobowej komisji 14 osób będzie powołanych przez wojewodę.
Zobacz: Porada prawna
Skład komisji będzie się zatem przedstawiał następująco:
- 4 reprezentantów samorządów zawodów medycznych
- 4 reprezentantów samorządów prawniczych
- 6 reprezentantów organizacji działających na rzecz pacjentów
- 1 reprezentant ministra zdrowia
- 1 reprezentant rzecznika praw pacjenta.
Kadencja
Kadencja komisji jest sześcioletnia. Pół roku przed końcem kadencji następuje nowe zgłaszanie kandydatów do komisji.
Zobacz serwis: Prawa pacjenta
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat