Pseudoefedryna jest jednym ze składników popularnych leków na katar i przeziębienie. Niestety jest nadużywana, a przyjmowana w dużych ilościach prowadzi do odurzenia. Projekt nowelizacji jest odpowiedzią na coraz częstsze przypadki odurzeń lekami na katar występującymi przede wszystkim u dzieci i młodzieży.
Działanie pseudoefedryny
Środek ten likwiduje uczucie senność, znacznie poprawia zdolność skupienia i koncentracji, usuwa zmęczenie. Doprowadza jednak do efektów somatycznych, takich jak: drżenie mięśni (zwłaszcza rąk), przyspieszone i wzmocnione bicie serca, zwiększone wydzielanie śliny, zwiększony popęd seksualny, brak łaknienia. Pseudoefedryna ma sposób działania zbliżony do amfetaminy.
Zobacz: Umawianie się na wizyty i badania przez Internet
Ograniczenia
Nowelizacja ustawy zakłada, że pacjent nie kupi takiego leku, jeżeli w jednym opakowaniu leku znajdzie się więcej niż 720 miligramów pseudoefedryny. Jest to ilość wystarczająca do kuracji na przeziębienie i jednocześnie za mała by zdołać się odurzyć.
Nowelizacja ustawy nie przewiduje żadnych okresów przejściowych. Spowoduje to straty po stronie koncernów farmaceutycznych, które już teraz podnoszą głosy w tej sprawie. Wprowadzenie ograniczeń bez okresu przejściowego spowoduje niemożliwość sprzedaży leków wyprodukowanych przed wejściem w życie nowelizacji. Opakowania z większą ilością pseudoefedryny niż ustawowa norma 720 miligramów nie będą mogły być sprzedane, a co za tym idzie przyniosą straty.
Zobacz: Bezpłatne porady prawne
Nie ma tez rozwiązania, co do kwestii zwrotu leków zawierających w jednym opakowaniu większej ilości pseudoefedryny. Aptekarze nie będą mieli podstawy do zwrotu leków do hurtowni, a hurtownie do producentów. Spowoduje to sytuację, w której opakowania leków niespełniające nowych wymogów trafią do kosza.
Przepisy nie są jednak szczelne. Stanowią bowiem o ograniczeniu jednorazowej transakcji. Nie będzie więc problemem zakup kolejnego opakowania przez pacjenta, jeżeli pójdzie on do innej apteki, a nawet, jeżeli jeszcze raz ustawi się w kolejce w tej samej aptece i przez to po raz drugi zechce zakupić lek zawierający pseudoefedrynę.
Zobacz serwis: Prawa pacjenta