Umowa zlecenia jako jedyne źródło dochodów
Gdy umowa zlecenia jest jedynym źródłem zarobkowania, zleceniobiorca będzie podlegał obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym, rentowym oraz zdrowotnym. Umowa zlecenie może również obejmować ubezpieczenie wypadkowe, o ile zlecenie będzie wykonywane w siedzibie lub miejscu prowadzenia działalności przez zleceniodawcę. Przy takiej umowie dobrowolne jest tylko ubezpieczenie chorobowe.
Zobacz: Kiedy można odstąpić od umowy zlecenia?
Umowa zlecenia obok umowy o pracę
W przypadku, gdy osoba jest zatrudniona na umowę o pracę, a dorabia sobie u innego pracodawcy na podstawie umowy o zlecenie, nie opłaca się składek na ubezpieczenie społeczne.
Gdy pracownik z umowy o pracę uzyskuje co najmniej minimalne wynagrodzenie ubezpieczenia emerytalne i rentowe z umowy zlecenia są dobrowolne. Ubezpieczenie zdrowotne jest nadal opłacane.
Podsumowując umowa zlecenie stanowi tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego.
Zobacz: Do kiedy absolwent uczelni posiada ubezpieczenie zdrowotne?
Potwierdzenie prawa do świadczeń zdrowotnych
Uprawnienie do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych przysługuje każdemu ubezpieczonemu. Aby móc z nich skorzystać trzeba przedstawić potwierdzenie prawa do takich świadczeń. Forma takiego potwierdzenia jest uzależniona od podstawy ubezpieczenia.
Pracownicy
Ubezpieczeniu podlegają pracownicy, pracujący na podstawie umowy o pracę. Ubezpieczenie to przysługuje również członkom ich rodzin.
Pracownik powinien posiadać aktualne zaświadczenie z zakładu pracy, legitymację ubezpieczeniową uzupełnioną o aktualny wpis i pieczątkę pracodawcy. Można również okazać druk zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego lub raport miesięczny ZUS RMUA z ostatniego miesiąca, który wydaje pracodawca.
Członek rodziny pracownika
W przypadku członka rodziny ubezpieczonego, aby miał on prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej, konieczne jest wskazanie dowodu opłacenia składki zdrowotnej przez osobę, która zgłosiła członków rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego. Koniecznie trzeba dołączyć kserokopię tego zgłoszenia.
Dzieci
Dzieci przed ukończeniem 18 roku życia maja konstytucyjnie zagwarantowane prawo do bezpłatnej ochrony zdrowia. Do potwierdzenia uprawniania wystarczy dowód osobisty rodzica, potwierdzający obywatelstwo dziecka.
Studenci
Studenci są ubezpieczeni do 26 roku życia. Jeżeli po ukończeniu tego wieku nadal studiują powinni zgłosić się do uczelni, która ma obowiązek ich ubezpieczyć. Dokumentem potwierdzającym ubezpieczenie jest legitymacja studencka.
Zobacz serwis: Prawa pacjenta