Badania
Jeżeli stan zdrowia chorego wymaga przeprowadzenia badań, szpital ma obowiązek wykonania wszystkich koniecznych badań, potrzebnych do oceny stanu zdrowia pacjenta. Również przyjmowanie do szpitala nie może być związane z przedstawieniem gotowych wyników badań diagnostycznych.
Nie jest również dopuszczalne wystawianie pacjentowi recept do zrealizowania na leki i wyroby medyczne, które są zapewniane pacjentom bezpłatnie.
Zobacz serwis: Prawa pacjenta
Transport
Pacjent nie ponosi kosztów transportu pomiędzy placówkami. Transport ten jest organizowany ze względu na konieczność wykonania badania na sprzęcie , którym szpital nie dysponuje. Kosztem transportu tam i z powrotem obciążona jest ta placówka, która nie mogła zapewnić pacjentowi należytej opieki bądź nie była w stanie, z powodów sprzętowych, przeprowadzić odpowiednich badań.
Koszt transportu jest ponoszony również przez ten szpital, który z braku wolnych miejsc nie może przyjąć chorego wymagającego pomocy i odsyła go do innej placówki.
Jednak, jeżeli w szpitalu funkcjonuje oddział ratunkowy, a chory znajduje się w stanie zagrożenia życia lub zdrowia, to musi zostać przyjęty. Nieuzasadnione nieprzyjęcie pacjenta w takim stanie zagrożone jest sankcją karną.
Zobacz serwis: Sprawy karne
Pielęgnacja
Szpital musi zapewnić pacjentowi odpowiednią do jego stanu zdrowia pielęgnację. Pielęgnacja ta ogranicza się jednak tylko do niezbędnych czynności, które potrzebne są osobie znajdującej się w danym stanie. Szpital nie pokryje kosztów pielęgnacji, takich jak umycie chorego, jeżeli porusza się on samodzielnie i może wykonać to samodzielnie. Pacjent, jak również jego rodzina ma jednak możliwość zawarcia umowy cywilnej z pielęgniarką, która będzie świadczyła dodatkowe czynności pielęgnacyjne wobec tego pacjenta.