Czy kobieta w ciąży musi mieć ubezpieczenie zdrowotne?
REKLAMA
REKLAMA
Konstytucja
O szczególnym uprawnieniu kobiet w ciąży mówi art. 68 ust. 3 Konstytucji, który stanowi, że państwo ma obowiązek objęcia szczególną opieką zdrowotną dzieci do 18. lat, kobiety w ciąży, w okresie połogu, osoby niepełnosprawne i w podeszłym wieku. Zapis w konstytucji jest skonkretyzowany przez ustawę o świadczeniach z opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
REKLAMA
Brak tytułu ubezpieczenia
Pomimo braku jakiegokolwiek tytułu ubezpieczenia kobieta w ciąży jest uprawniona do wszystkich świadczeń, jakie muszą być jej udzielone ze względu na stan zdrowia.
Od osoby ubezpieczonej placówka, np. szpital wymagają okazania dowodu ubezpieczenia zdrowotnego. Placówki ochrony zdrowia mają prawo do żądania takich dokumentów.
Zobacz: Prawa ciężarnej w pracy - wyjaśnia prawnik
W przypadku kobiety w ciąży wystarczy sam fakt pozostawania w ciąży. Pracownicy szpitali czy ośrodków zdrowia nie mają prawa do żądania od niej dokumentów potwierdzających prawo do bezpłatnego leczenia.
Zobacz: Kiedy jest możliwa wizyta lekarza specjalisty w domu pacjenta?
Gdy kobieta w ciąży spotka się z przypadkiem odmowy udzielenia pomocy medycznej należy np. telefoniczne skontaktować się z Funduszem w celu uzyskania potrzebnej pomocy.
Pomimo, że uprawnienie przysługuje z samego faktu pozostawania w ciąży, potrzebna jest jednak karta przebiegu ciąży, która jest zakładana na pierwszej wizycie przez lekarza ginekologa. Brak tego dokumentu nie może być jednak podstawą do odmowy udzielenia świadczenia.
Jak długo trwa uprawnienie do bezpłatnej opieki zdrowotnej?
Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie sposobu i trybu finansowania z budżetu państwa świadczeń opieki zdrowotnej, uprawnienie kobiety w ciąży do bezpłatnej opieki zdrowotnej trwa do zakończenia połogu, czyli przez 6 tygodni od dnia porodu.
Czy szpital może nie przyjąć kobiety w ciąży?
W przypadku, gdy lekarz przyjmujący stwierdzi, że poród rozpocznie się za kilka godzin, może odesłać pacjentkę do domu i prosić o ponowny przyjazd za kilka godzin.
Jeżeli odmowa przyjęcia spowodowana jest brakiem wolnym miejsc, szpital musi wskazać inną placówkę, która przyjmie pacjentkę oraz musi zapewnić transport do tej placówki.
Szpital nie może odmówić udzielenia pomocy w sytuacji nagłego pogorszenia zdrowia lub zagrożenia życia.
Zobacz serwis: Prawa pacjenta
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat