Czy podczas przyjęcia do szpitala trzeba mieć ubezpieczenie?
REKLAMA
REKLAMA
Przyjmowanie do szpitala
REKLAMA
Często zdarza się, że podczas przyjmowania do szpitala pacjent nie posiada przy sobie książeczki ubezpieczeniowej lub odpowiedniego zaświadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, które potwierdzałoby fakt, że dana osoba jest ubezpieczona. Nie zmienia to faktu, że osoba taka zostanie hospitalizowana.
Termin na potwierdzenie
Chory musi jak najszybciej dostarczyć dokument, który potwierdzi prawo danej osoby do nieodpłatnego leczenia. Pacjent może zrobić to osobiście lub za pośrednictwem kogoś z członków swojej rodziny. Pacjent ma na dostarczenie 30 dni. Jeżeli nie zrobi tego w wymienionym terminie, a opuści szpital, to na dostarczenie zaświadczenia ma on nieprzekraczalnie 7 dni. Po przekroczeniu tego terminu szpital wystawi pacjentowi rachunek za leczenie i pobyt w szpitalu.
Zobacz serwis: Konsument
Nieubezpieczenie nie z własnej winy
Jeśli okaże się, że pacjent jest nieubezpieczony z nie własnej winy, to koszty leczenia ponosi winowajca. Jeśli osoba nie jest ubezpieczona z winy pracodawcy to koszty leczenia poniesie pracodawca, który nie odprowadzał świadczenia za pracownika.
Zobacz serwis: Ubezpieczenia
Podstawa prawna:
Ustawa z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat