Czy można nie zgodzić się na udział studentów w zabiegu?
REKLAMA
REKLAMA
Prawo pacjenta
REKLAMA
Pacjentowi przysługuje prawo do zadecydowania jakie osoby z personelu medycznego mogą przebywać razem z nim podczas badania lub zabiegu. Pacjent może zażądać opuszczenia sali przez osoby, których obecność nie jest wymagana ze względów medycznych. Podczas zabiegów lub badań w sali powinien znajdować się wyłącznie personel niezbędny do prawidłowego wykonania danego zabiegu.
Zgoda pacjenta
Lekarz prowadzący przypadek konkretnej osoby nie ma obowiązku uzyskiwać od niej zgody na uczestnictwo przy jego leczeniu studentów kierunków medycznych. Ich obecność jest jednak możliwa tylko w tych placówkach, które mają uprawnienia do ich kształcenia. Jeżeli zabieg ma być tylko demonstracją w celach dydaktycznych, a nie zabiegiem ratującym zdrowie lub życie pacjenta, konieczne jest uzyskanie zgody pacjenta na obecność i uczestnictwo studentów.
Wyjątek od prawa intymności
Każdy pacjent przebywający w szpitalu posiada prawo do nienaruszania jego intymności. Uczestnictwo studentów jest usprawiedliwionym wyjątkiem od tej zasady. Zgodę na uczestnictwo osób uczących się wyraża sam pacjent, a za pacjentów małoletnich osób ubezwłasnowolnionych zgodę na obecność osób postronnych w trakcie wykonywania świadczeń medycznych wyrażają ich rodzice, przedstawiciel ustawowy lub opiekun prawny.
Zobacz serwis: Sprawy rodzinne
Podstawa prawna:
Ustawa z 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta (Dz.U. z 2009 r. nr 52, poz. 417 z późn. zm.).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat