Za powikłania po leczeniu w szpitalu można dochodzić odszkodowania
REKLAMA
REKLAMA
Kiedy można ubiegać się o odszkodowanie?
REKLAMA
Przepisy znowelizowanej ustawy o prawach pacjenta wskazują, że o odszkodowanie będą mogły ubiegać się osoby, których stan zdrowia pogorszył się (lub które zmarły) w wyniku:
1. błędnej diagnozy (a w konsekwencji błędne leczenie);
2. leczenia, w tym zabiegu operacyjnego;
3. zastosowania leku lub wyrobu medycznego.
Aktualnie osoby, które chcą dochodzić swoich roszczeń w tym zakresie, muszą kierować sprawę do sądu. Niedługo będzie możliwość skierowania jej do wojewódzkiej komisji do spraw orzekania.
Zobacz serwis: Ubezpieczenia
Złożenie wniosku
Wniosek do komisji należy złożyć w terminie roku od dnia, w którym pacjent dowiedział się o pogorszeniu stanu zdrowia lub przyczynach, w wyniku których nastąpiła śmierć pacjenta. Termin nie może jednak przekroczyć 3 lat.
REKLAMA
Co powinien zawierać wniosek? Po pierwsze: dane osoby go składającej, tj. imię, nazwisko, datę urodzenia, PESEL, adres doręczeń. Ponadto, należy wskazać dane podmiotu leczniczego prowadzącego szpital. Istotnym elementem wniosku jest również uzasadnienie i propozycję wysokości odszkodowania.
Maksymalne wysokości odszkodowania zostały jednak wskazane w ustawie. W przypadku zakażenia, uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia można domagać się maksymalnie 100 tysięcy złotych, natomiast w razie śmierci pacjenta – do 300 tysięcy złotych.
Do wniosku należy również dołączyć dowody uprawdopodobniające okoliczności zdarzenia, a także potwierdzenie uiszczenia opłaty za złożenie wniosku (200 zł).
Jeżeli roszczeń dochodzi rodzina zmarłego, należy złożyć również postanowienie o nabyciu spadku.
Zobacz serwis: Spadki
Procedura rozpatrywania wniosku
Wniosek składa się do właściwej wojewódzkiej komisji ds. orzekania. Ta przekazuje go kierownikowi szpitala oraz firmie ubezpieczeniowej, w której szpital ma wykupioną polisę. W ciągu 30 dni mogą one przedstawić swoje stanowisko w sprawie waz z dowodami na jego poparcie. Jeżeli tego nie uczynią, przyjmuje się, że zaakceptowali wniosek (w tym także sumę odszkodowania).
Członkowie komisji mają prawo prowadzić postępowanie wyjaśniające, wzywać świadków, a także wizytować pomieszczenia szpitalne. Na wydanie orzeczenia komisja ma 3 miesiące od dnia złożenia wniosku.
Zarówno szpital, jak i ubezpieczyciel mają 14 dni na złożenie wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy.
Po zakończeniu sprawy, pacjent bądź rodzina zmarłego pacjenta nie mogą skierować sprawy do sądu cywilnego. Oznacza to, że decydując się na tą (dużo krótszą) drogę dochodzenia roszczeń, zrzekamy się prawa do drogi sądowej.
Zobacz serwis: Prawa pacjenta
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA