Jakie usługi zostaną zwolnione z VAT?
Zgodnie z brzemieniem znowelizowanej ustawy o podatku VAT, zwolnione z VAT będą usługi medyczne w zakresie:
• profilaktyki, ratowania, zachowania, przywracania i poprawy zdrowia;
• dostawy towarów i świadczenia usług ściśle związane z w/w usługami, świadczone przez zakłady opieki zdrowotnej, lekarzy, dentystów, pielęgniarki, położne, psychologów oraz osoby wykonujące inne zawody medyczne.
Takie ograniczenie spowoduje, że cześć usług firm medycznych będzie objęta VAT, a część z nich zwolniona. Podział na te dwie kategorie będzie polegał na określeniu, czy dana usługa medyczna służy profilaktyce, ratowaniu, poprawie zdrowia czy też nie.
Modyfikacja przepisów spowodowała, że operacje plastyczne służące poprawieniu urody, dotąd zwolnione z podatku, będą teraz objęte 23-procentowym podatkiem VAT. Tego typu usługi będą zwolnione z podatku wyłącznie w sytuacji, gdy ich przeprowadzenie będzie konieczne dla poprawy bądź ratowania zdrowia (np. korekta skrzywionej przegrody nosowej).
Zobacz: Jakie są zasady sprzedaży leków przez Internet?
Uczelnie medyczne i zbiórki pieniędzy
Należy również pamiętać, że zwolnione z podatku będą usługi w zakresie opieki medycznej, które służą profilaktyce, ratowaniu, zachowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, a także dostawa towarów i świadczenie usług ściśle związanych z tymi usługami, świadczona przez uczelnie medyczne.
Ponadto, zwolnione z podatku będzie również świadczenie usług i dostawa towarów (poza towarami akcyzowymi), wykonywana przez ZOZ, w związku z organizowaniem imprez połączonych ze zbiórką pieniędzy na potrzeby działalności zwolnione, o ile:
• środki te zostaną w całości przekazane na potrzeby działalności zwolnionej;
• zwolnienie nie spowoduje naruszenia warunków konkurencji;
• podmioty nie naruszają przepisów o zbiórkach publicznych.
Zobacz serwis: Prawa konsumenta