Pseudoefedryna ograniczona nowelizacją ustawy

Jarosław Krasnodęmbski
rozwiń więcej
Pseudoefedryna działa podobnie do amfetaminy.
Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii wprowadza w życie ograniczenie możliwości zakupów leków zawierających pseudoefedrynę, która jest bardzo popularnym składnikiem leków na katar.

Projekt nowelizacji zakłada ograniczenie ilości sprzedawanych leków do jednego opakowania. Ustawa ma zabronić zakupów w ilości hurtowej, które mogą się przyczynić do używania tych preparatów do celów pozamedycznych, takich jak odurzanie się poprzez spożywanie dużej ilości pseudoefedryny.

Działanie pseudoefedryny

Pseudoefedryna działa w sposób podobny do amfetaminy. Środek całkowicie likwiduje senność, znacznie poprawia zdolność koncentracji, usuwa zmęczenie. Jeśli chodzi o efekty somatyczne należą do nich: drżenie mięśni (zwłaszcza rąk), przyspieszone i wzmocnione bicie serca, zwiększone wydzielanie śliny, zwiększony popęd seksualny, brak łaknienia. Spożycie dużej ilości pseudoefedryny powoduje odurzenia oraz odczucia zbliżone do odczuć narkotycznych. 

Zobacz: Omijanie przepisów prawa pracy przy zatrudnieniu kontraktowym lekarzy

Skala przyjmowania leków na katar w nadmiernych ilościach nie jest łatwa do zbadania. Jest to popularne w kręgach studenckich, szczególnie w okresach wzmożonej nauki. Ale również w młodszych środowiskach licealnych jak również gimnazjalnych. Wśród młodszego pokolenia pokutuje pogląd o odchudzających właściwościach tego typu specyfików.

Przyjmowanie tych leków w celach pozamedycznych może się zakończyć fatalnie, włącznie z zawałem, udarem, a nawet zgonem.

Narkobiznes z lekami w tle

Zdarzają się apteki, które pozyskują leki z pseudoefedryną w zaskakujących ilościach. Średnia sprzedaż leku w takich aptekach sięga nawet 2 tysięcy opakowań dziennie. Znany jest przypadek jednej z aptek w Karpaczu, która miała średnią sprzedaż jednego z takich leków dochodzącą do 10 tysięcy opakowań w ciągu dwóch dni.

Wzbudza to uzasadnione obawy, że część leków nie służy celom medycznym, tylko trafiają one do osób uzależnionych.

Istnieje również możliwość pozyskiwania pseudoefedryny z tych leków, co możliwe jest do zrobienia w warunkach laboratoryjnych.

Internet

W Internecie można znaleźć fora oraz wiele stron o pseudoefedrynie. Z łatwością można odnaleźć tam sposoby używania oraz opisy stanów w jakie wprowadziły się osoby używające danych specyfików. 

Ratio legis

Ministerstwo zdrowia wychodząc naprzeciw tego typu zjawiskom postanowiło ograniczyć dostęp do dużych ilości medykamentów zawierających tą substancję. Nie powinny więc się martwić osoby, które leki te wykorzystują zgodnie z ich pierwotnym przeznaczeniem, czyli leczą nimi uciążliwy katar.

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Prawo
5 świadczeń w roku szkolnym 2024/25. Ile, dla kogo i do kiedy wnioski?
02 lip 2024

Wybraliśmy kilka najważniejszych form pomocy materialnej przeznaczonej dla uczniów w nadchodzącym roku szkolnym. Niektóre wnioski już można składać, inne lada moment. Jakie kryteria są wymagane?

Do kiedy Dobry start 2024? Do jakiego wieku dziecka przysługuje?
02 lip 2024

Do kiedy wniosek o Dobry start 300+ można składać w 2024 roku? Kiedy będzie wypłata 300 zł, gdy wniosek zostanie złożony w lipcu lub sierpniu? Do jakiego wieku dziecka przysługuje 300+?

Akcja CBA na uczelniach prywatnych w Łodzi, Krakowie i Katowicach. W tle korupcja, nieprawidłowości i nawet 200 tys. zł
01 lip 2024

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego przeprowadzili operację na terenie Warszawy, Łodzi, Rzeszowa i Katowic, zatrzymując trzech mężczyzn i jedną kobietę. Śledztwo dotyczy nieprawidłowości na niepublicznych uczelniach wyższych, a także działalności zorganizowanej grupy przestępczej.

Sygnalista w szkole. Kto może nim być i jak go chronić?
01 lip 2024

Kim jest sygnalista w szkole? Kogo dotyczą nowe obowiązki związane z ustawą o ochronie sygnalistów? Jakie działania powinni podjąć dyrektorzy placówek oświatowych?

Więcej urlopu dla osób 55 plus. Dodatkowe 5 dni na niezbędne wizyty u lekarzy. Czy to może zachęcić emerytów do pracy?
02 lip 2024

Więcej urlopu dla osób 55 plus. Dodatkowe 5 dni na niezbędne wizyty u lekarzy. Taki pomysł trafił do Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Czy ma szansę na realizację i czy mógłby zachęcić emerytów do pracy?

Zmiany w terminarzu wypłat 800 plus. Sprawdź, czym zaskoczy cię lipiec 2024 r. Data przelewu zmieni się trzykrotnie.
01 lip 2024

Przelewy 800 plus są wykonywane transzami i trafiają na konta uprawnionych w ściśle określonych terminach. Jednak w terminarzu wypłat zdarzają się zmiany. Tak właśnie jest w lipcu 2024 r.

Odszkodowanie za opóźniony lot - jakie prawa Ci przysługują?
01 lip 2024

Podróże lotnicze z każdym rokiem stają się coraz bardziej popularne. Spora dostępność połączeń lotniczych i atrakcyjne ceny biletów zachęcają nas do zwiedzania świata i odkrywania nowych miejsc. Wybierając się w podróż na pokładzie samolotu, warto mieć jednak świadomość, że podczas niej mogą pojawić się pewne zakłócenia, za które przewidziana jest rekompensata. Jeżeli bowiem nasz lot będzie opóźniony lub odwołany, możemy domagać się odszkodowania od linii lotniczych.

Ochrona i wysokość odszkodowania dla sygnalisty [WYWIAD]
01 lip 2024

Sygnaliście przysługuje odszkodowanie w wysokości nie niższej niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w poprzednim roku. - Sygnalista ma możliwość udowodnienia konieczności wyższego odszkodowania, tym samym […] ma on prawo do pełnego odszkodowania, w zależności od zakresu szkody, który zależeć będzie od zastosowanych przez podmiot działań odwetowych, przykładowo np. od wartości utraconych przez pracownika zarobków. - Paweł Galec, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, pozytywnie ocenia określenie wysokości odszkodowania dla sygnalisty.

Dopilnuj tej rzeczy, aby nie opóźnić pieniędzy z ZUS
01 lip 2024

Nieaktualny adres, zmienione konto bankowe. Brak aktualizacji adresu czy numeru konta może skutkować zwrotem pieniędzy do ZUS czy nieotrzymaniem ważnej informacji. Kiedy trzeba to zgłosić do placówki? 

Sygnalista dokona ujawnienia publicznego, jeśli pracodawca nie wdroży procedur w terminie? [WYWIAD]
01 lip 2024

Ustawa o ochronie sygnalistów wchodzi w życie z dniem 25 września 2024 r. Co jeśli pracodawca nie wdroży w terminie procedury dokonywania zgłoszeń wewnętrznych? - Rzeczywiście przepisy dotyczące funkcjonowania procedur zgłoszeń zewnętrznych czyli do Rzecznika Praw Obywatelskich bądź właściwych organów publicznych wchodzą w życie 3 miesiące później czyli 25 grudnia 2024 r. Przepisy dotyczące ujawnienia publicznego wchodzą w życie natomiast z dniem 25 września br. - tłumaczy Robert Lisicki, dyrektor departamentu pracy Konfederacji Lewiatan.

pokaż więcej
Proszę czekać...