Czym jest nocna i świąteczna opieka zdrowotna?
Nocna i świąteczna opieka zdrowotna obejmuje świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej udzielane od poniedziałku do piątku w godzinach od 18 do 8 dnia następnego oraz w soboty, niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy w godzinach od 8 do godziny 8 dnia następnego.
Finansowanie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej będzie poprzez ryczałt miesięczny zależny od wielkości populacji na obszarze zabezpieczenia. Obszary zabezpieczenia świadczeń obejmować będą do 50.000 mieszkańców.
Jaka pomoc medyczna w nocy i w dni świąteczne?
W ramach ubezpieczenia zdrowotnego pacjenci mogą korzystać z całodobowej opieki w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, ze szpitalnych oddziałów ratunkowych oraz z pogotowia ratunkowego.
Od 1 marca br. nocna i świąteczna opieka zdrowotna nie jest związana z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, do którego zadeklarował się pacjent.
Zobacz również: Skierowanie do specjalisty z innego województwa
Odmiennie niż dotąd ubezpieczeni w sytuacji pogorszenia stanu zdrowia będą mogli korzystać z pomocy dowolnego punktu nocnej opieki.
Pacjenci korzystający z ambulatoryjnej pomocy lekarskiej, którzy w godzinach nocnych lub w dni wolne od pracy nie mogą zjawić się w przychodni, mogą poprosić o przyjazd lekarza lub pielęgniarki. Pielęgniarka po przyjeździe wykona niezbędny zabieg np. zastrzyki.
Źródło: Narodowy Fundusz Zdrowia
Zobacz również serwis: Prawa pacjenta