REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Z receptą w aptece - poradnik pacjenta

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Wioleta Matela
leki fot. Fotolia
leki fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Odpowiadamy na najczęstsze wątpliwości pacjentów związane z realizacją recepty w aptece począwszy od terminów realizacji po możliwość zakupu tańszych zamienników.

W jakim terminie muszę zrealizować receptę?

REKLAMA

Termin realizacji recepty nie przekracza 30 dni od daty jej wystawienia. W przypadku recept wystawionych na antybiotyki oraz w ramach pomocy doraźnej termin ten nie może przekroczyć 7 dni od daty wystawienia recepty. Receptę na leki lub wyroby medyczne sprowadzane z zagranicy dla użytkowników indywidualnych na zasadach określonych w odrębnych przepisach należy zrealizować w terminie 120 dni od daty jej wystawienia. Na wyroby immunologiczne wytwarzane dla indywidualnego pacjenta termin realizacji recepty nie może przekroczyć 90 dni od daty jej wystawienia.

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17 maja 2007 r. w sprawie recept lekarskich.

Czy otrzymam lek pomimo braku recepty?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie pamiętam, gdzie położyłem receptę, a powinienem stale zażywać przepisane przez lekarza tabletki. Czy aptekarz wyda mi lek pomimo braku recepty?

Zgodnie z prawem farmaceuta może wydać lek bez wymaganej recepty jedynie w przypadku nagłego zagrożenia życia lub zdrowia. Produkt wydawany jest w najmniejszym terapeutycznym opakowaniu. Nie dotyczy to jednak środków odurzających i substancji psychotropowych.

Farmaceutą uprawnionym do wydania leku pomimo braku recepty jest kierownik apteki.

Sporządza on receptę farmaceutyczną, na której zamieszcza nazwę wydanego leku, dawkę oraz przyczynę jego wydania. Recepta zawiera także tożsamość i adres osoby, dla której produkt leczniczy został wydany, datę wydania, podpis i pieczątkę farmaceuty. Tak sporządzona recepta podlega ewidencjonowaniu.

Recepta farmaceutyczna zastępuje receptę za 100 % odpłatnością.

O możliwości wydania przez aptekarza leku na receptę farmaceutyczną powinni pamiętać pacjenci, którzy znajdują się poza miejscem swojego zamieszkania na przykład na urlopie, z wizytą u rodziny czy u znajomych. Może się bowiem zdarzyć, że zapomną oni o zabraniu ze sobą odpowiedniej dawki niezbędnych medykamentów lub recepty wystawionej przez lekarza

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne;

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17 maja 2007 r. w sprawie recept lekarskich.

Zobacz również serwis: Prawa pacjenta

Kiedy mam prawo otrzymać tańszy zamiennik?

REKLAMA

Leki refundowane są do pewnej wysokości. Oznacza to, że Ministerstwo Zdrowia ustala limit ceny, do której Fundusz Zdrowia pokrywa odpłatność za lek.
Jeżeli cena leku w aptece jest wyższa niż limit ceny, wówczas to pacjent musi dopłacić różnicę.

Obowiązkiem aptekarza jest poinformowanie pacjenta o możliwości nabycia leku, którego odpłatność nie przekracza limitu ceny. Odpowiedniki posiadają taką samą dawkę, postać farmaceutyczną i to samo wskazanie farmaceutyczne.

Apteki mają obowiązek posiadania tańszych odpowiedników.

Farmaceuta ma obowiązek wydania na żądanie pacjenta leku, którego cena jest niższa niż cena leku przepisanego na recepcie.

Jedynie w sytuacji, gdy lekarz wystawiający receptę dokonał odpowiedniej adnotacji na druku recepty, nie można dokonać zamiany przepisanego leku.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Czy farmaceuta może odmówić wydania leku na receptę?

Zgłosiłam się do apteki po odbiór sporządzonego dla mnie lekarstwa, jednak aptekarka odmówiła mi jego wydania. Powiedziała, że od przygotowania leku do mojego zgłoszenia się po jego odbiór upłynęło zbyt wiele czasu. Czy farmaceuta może nie wydać leku na receptę?

W pewnych przypadkach aptekarz rzeczywiście może odmówić wydania leku, nawet gdy posiadamy receptę.

REKLAMA

Po pierwsze aptekarz nie wyda lekarstwa, jeżeli mogłoby to zagrażać życiu lub zdrowiu pacjenta. Farmaceuta nie zrealizuje też recepty, jeżeli przedstawi ją osoba, która nie ukończyła 13 roku życia. Podobnie w sytuacji, gdy zachodzi uzasadniona wątpliwość co do wieku pacjenta.

Sama autentyczność recepty również może mieć wpływ na możliwość jej zrealizowania. Jeżeli farmaceuta ma uzasadnione podejrzenie co do autentyczności recepty lub zapotrzebowania, może odmówić wydania leku.

W przypadku leków recepturowych sporządzanych w aptekach pacjent zostanie odprawiony z kwitkiem, jeżeli od dnia sporządzenia leku upłynęło co najmniej 6 dni. Zdarza się, iż podany w recepcie skład może zmienić działanie leku. Wówczas farmaceuta powinien dokonać jego korekty. Jeżeli w tym celu nie może skontaktować się z lekarzem, który wydał receptę, wówczas ma prawo do odmowy wydania medykamentu.

Czy muszę wykupić wszystkie leki umieszczone na recepcie?

Mój lekarz wypisał mi receptę na trzy różne lekarstwa. Jeden z tych leków jeszcze posiadam, więc chętnie kupiłbym go za kilka dni. Czy mam taką możliwość?
Nie jest konieczne zrealizowanie całej recepty jednorazowo.

Pacjent może wykupić część leków przepisanych przez lekarza, a z pozostałych zrezygnować. Istnieje też możliwość zakupienia ich w późniejszym terminie.
Na jednej recepcie lekarz może przepisać do pięciu leków gotowych lub wyrobów medycznych albo jeden lek recepturowy (sporządzany w aptece).

Recepta może zawierać tylko jeden lek w przypadku środków odurzających oraz substancji psychotropowych.

Jeżeli lekarz przepisał kilka leków na jednej recepcie, to część z nich można zakupić w terminie późniejszym. Należy jednak pamiętać, aby nie przekroczyć terminu realizacji recepty.

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17 maja 2007 r. w sprawie recept lekarskich.

Zobacz również: W jaki sposób wydaje się leki refundowane?

Czy można realizować receptę z błędami?

Jeżeli na recepcie nie wpisano, wpisano w sposób nieczytelny lub niezgodny z rozporządzeniem dane niezbędne do wystawienia recepty farmaceuta może ją zrealizować w pewnych wypadkach.

Gdy nieprawidłowo jest wpisany identyfikator oddziału wojewódzkiego Funduszu lub kod uprawnień dodatkowych pacjenta. Aptekarz może określić te dane
na podstawie odpowiednich dokumentów dotyczących pacjenta przedstawionych przez osobę okazującą receptę lub po ich uzyskaniu z Funduszu.

Osoba wydająca lek umieszcza wówczas na recepcie odpowiednią adnotację oraz swój podpis.

Gdy na recepcie błędnie jest wpisany kod pacjenta uprawnionego do zakupu leków refundowanych, wówczas aptekarz może zrealizować receptę, jednak przyjmie, że przyjmuje, że pacjentowi nie przysługują uprawnienia do refundacji.

Aptekarz na podstawie swojej wiedzy określi też postać leku, jeżeli jest ona źle wpisana.

Jeżeli recepta nie zawiera określonej dawki leku albo jest ona nieczytelna, wówczas farmaceuta wyda najmniejszą dostępną dawkę leku.
W przypadku, gdy z wpisanych na recepcie: liczby i wielkości opakowań, liczby jednostek dawkowania i sposobu dawkowania wynikają różne ilości leku, osoba wydająca lek przyjmuje najmniejszą z nich jako ilość leku przepisaną przez lekarza

Nie ma większego problemu, jeżeli na recepcie wpisano mylnie lub w sposób nieczytelny numer PESEL. Wówczas osoba wydająca lek może go skorygować na podstawie dokumentów przedstawionych przez osobę okazującą receptę; osoba wydająca lek umieszcza wówczas na recepcie odpowiednią adnotację oraz swój podpis.

Jeżeli na recepcie wpisano w sposób nieczytelny lub niepełny adres pacjenta, osoba wydająca lek może go skorygować na podstawie dokumentów przedstawionych przez osobę okazującą receptę; osoba wydająca lek umieszcza wówczas na recepcie odpowiednią adnotację oraz swój podpis.

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17 maja 2007 r. w sprawie recept lekarskich.

Zobacz również serwis: Leki refundowane

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyrok TK: Emeryci nie wiedzieli, że ZUS pomniejszy ich emeryturę. Bali się utraty pracy. Bez przeliczenia

Niekorzystnie rozliczana przez ZUS emerytura wcześniejsza. Dlaczego ją wybierano w 2005 r., 2010 r. 2015 r.? Z dwóch powodów. Pierwszy, to brak wiedzy o tym, ze za świadczenia z tej emerytury zapłaci "karę" w postaci obniżenia emerytury zasadniczej. Jest to "kara" dożywotnia. Miesiąc w miesiąc jest wypłacana niższa emerytura (pracownicy ZUS nie przekazali o tym informacji czytelnikowi, który nie był biegły w przepisach emerytalnych). Jest jednak druga przyczyna przejścia na wcześniejszą emeryturę. To zapowiedź zwolnienia z pracy. Tak wynika z przykładowego listu czytelnika.

Po co emerytowi orzeczenie o stopniu niepełnosprawności?

„Jestem już na emeryturze, którą wypłaca mi ZUS. Mój stan zdrowia w ostatnim czasie znacznie się pogorszył. Czy w związku z tym mogę ubiegać się o stopień niepełnosprawności? Co daje orzeczenie w przypadku osoby starszej” – pyta Czytelniczka.

Brak podwyżki zasiłku pielęgnacyjnego do 2028 r. Umiarkowany stopień niepełnosprawności poza nowymi świadczeniami?

Jest aż do 2028 r. prawie pewny brak waloryzacji dla takich świadczeń jak zasiłek pielęgnacyjny (od 2019 r.!), a także takie świadczenia jak dodatek dopełniający (do renty socjalnej) i dodatek do renty z tytułu niezdolności do pracy (projekt ustawy), które oparte są o niesamodzielność, a nie niepełnosprawność. Także w świadczeniu wspierającym samo orzeczenie o niepełnosprawności to za mało, aby je otrzymać. Potrzebny jest jeszcze poziom wsparcia (ocena samodzielności). Zestawienie tych zmian prowokuje do ważnego dla osób niepełnosprawnych pytania - "Czy w przyszłości będą coraz mniej ważne orzeczenia o niepełnosprawności w stopniu lekkim i umiarkowanym?"

QUIZ z polskich przysłów i powiedzeń. Potrafisz je dokończyć? Już na 5. pytaniu będzie pod górkę
W tym quizie prosimy Was o dokończenie popularnych przysłów o raz powiedzeń. Wiele z nich weszło na stałe do codziennego języka. Używamy ich dosyć często, ale zdarza się, że je mylimy. Dacie radę?

REKLAMA

ZUS: Pracowałeś przed 1999 rokiem? Twoja emerytura może być wyższa

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina osobom, które rozpoczęły pracę przed 1999 rokiem, o możliwości zwiększenia przyszłej emerytury poprzez dostarczenie brakujących dokumentów potwierdzających zatrudnienie.

NSA: Po przyznaniu świadczenia pielęgnacyjnego (3287 zł) osoba niepełnosprawna (stopień umiarkowany) wybierze wyższe świadczenie

NSA wskazał na ważny niuans. Opiekun osoby niepełnosprawnej (matka) ma zasiłek stały. Podstawą dla tego zasiłku była całkowita niezdolność do pracy. Opiekun w świadczeniu pielęgnacyjnym musi być zdolny do pracy. Tylko wtedy może zrezygnować z pracy dla wykonania zadania opieki nad osobą niepełnosprawną (tu córka leżącą, stopień znaczny niepełnosprawności, pełna niesamodzielność). Pomimo zasiłku stałego (i niezdolności do pracy) matka została uznana dla świadczenia pielęgnacyjnego za osobę potencjalnie zdolną do pracy. Jak to jest możliwe? Na pozór wydaje się niemożliwe. A jednak jest możliwe.

Nowy rodzaj zabezpieczenia sądowego w postaci obowiązku dalszego zatrudnienia

W dniu 22 września 2023 roku wszedł w życie art. 755 [5] Kodeksu postępowania cywilnego. Daje on pracownikom podlegającym szczególnej ochronie przed rozwiązaniem stosunku pracy możliwość ubiegania się od sądu o wydanie zabezpieczenia, polegającego na przywróceniu do pracy. Prawo to przysługuje pracownikowi w trakcie toczącego się procesu sądowego i trwa do czasu jego prawomocnego zakończenia.

Zasiłek chorobowy w 2025 r. i 2026 r.

Komu przysługuje zasiłek chorobowy? Po jakim czasie? Na jakich zasadach? Jaka jest wysokość zasiłku chorobowego? Jak długo można pobierać zasiłek chorobowy? Komu nie będzie przysługiwał zasiłek chorobowy?

REKLAMA

Nowy limit zwolnienia z abonamentu RTV. Więcej osób już może skorzystać z tego zwolnienia

Opłaty abonamentowe nie są lubiane, ale – niestety – ciągle obowiązkowe. Mimo obietnic likwidacji abonament RTV ma się dobrze i nadal należy go opłacać. Na szczęście niektórzy są zwolnieni od tego przykrego obowiązku. Liczba tych szczęściarzy niedawno się powiększyła. Kogo to dotyczy?

Przymusowe odbieranie dzieci w Polsce. Nowe wytyczne Ministerstwa Sprawiedliwości

Dobro dziecka musi być absolutnym priorytetem – także wtedy, gdy sąd decyduje o przymusowym odebraniu dziecka – to główna konkluzja nowych wytycznych dla kuratorów sądowych i zaleceń dla psychologów, które podpisano w Ministerstwie Sprawiedliwości. W 2024 r. było ponad 1,2 tys. takich odbiorów.

REKLAMA