W przypadku niektórych rodzajów świadczeń skierowanie nie jest jednak konieczne.
Dotyczy to następujących świadczeń:
- ginekologa i położnika;
- dentysty;
- dermatologa;
- wenerologa;
- onkologa;
- okulisty;
- psychiatry;
- dla osób chorych na gruźlicę;
- dla osób zakażonych wirusem HIV;
- dla inwalidów wojennych i wojskowych, osób represjonowanych oraz kombatantów;
- dla cywilnych niewidomych ofiar działań wojennych;
- dla osób uzależnionych od alkoholu, środków odurzających i substancji psychotropowych – w zakresie lecznictwa odwykowego;
- dla uprawnionego żołnierza lub pracownika, w zakresie leczenia urazów lub chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicami państwa.
Zobacz również serwis: Prawa pacjenta
Jakich świadczeń udzieli nam lekarz rodzinny?
Poza podstawowymi poradami i badaniami lekarskimi lekarz podstawowej opieki zdrowotnej wydaje decyzje o skierowaniu pacjenta na badania diagnostyczne.
Lekarz rodzinny może wystawić skierowanie na rezonans magnetyczny, tomografię komputerową, kolonoskopię i gastroskopię. Do wymienionych badań nie jest zatem konieczne skierowanie od lekarza specjalisty. Co ważne w przypadku tego typu badań pacjenci sami mogą wybrać placówkę medyczną wykonującą te badania (posiadającą umowę z NFZ).
Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej wystawia skierowanie na leczenie uzdrowiskowe oraz rehabilitacyjne, na podstawie którego NFZ podejmuje decyzję o kierowaniu na leczenie uzdrowiskowe. W przypadku skierowania do sanatorium, lekarz kieruje wcześniej pacjenta na określone badania (ogólne moczu, morfologię krwi, OB, RTG klatki piersiowej oraz EKG).
Lekarz rodzinny wystawia również recepty. Co ważne, mogą one dotyczyć także leków zleconych przez lekarza specjalistę, jeżeli lekarz rodzinny posiada pisemną informację od specjalisty dotyczącą rozpoznania choroby pacjenta i zalecanej farmakoterapii.
Na życzenie pacjenta lekarz podstawowej opieki zdrowotnej wystawia orzeczenia i zaświadczenia lekarskie dotyczące np. niezdolności do pracy, związane z uczestnictwem w zajęciach sportowych czy niezbędne dla uzyskania świadczeń z pomocy społecznej.
Zobacz również: Zmiana lekarza rodzinnego - jak i kiedy?