Jakie pacjent ma prawa?
REKLAMA
REKLAMA
Skąd czerpiemy prawa pacjenta?
REKLAMA
Prawa pacjenta wynikają z rozmaitych aktów prawnych, od Konstytucji począwszy. Regulacje dotyczące uprawnień pacjenci znajdą również w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, w ustawie o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, czy wreszcie w ustawie o zakładach opieki zdrowotnej.
Prawo do świadczeń, lista oczekujących
Podstawowym prawem każdego pacjenta jest prawo do świadczeń zdrowotnych, które powinny być udzielane z należytą starannością, jak również powinny odpowiadać wymogom aktualnej wiedzy medycznej.
REKLAMA
Z uprawnienia tego bynajmniej nie wynika obowiązek świadczenia opieki natychmiastowej. Powszechność publicznej opieki zdrowotnej, a także ograniczenia finansowe oraz rzeczywiste skazują system służby zdrowia na funkcjonowanie w warunkach ograniczonej dostępności do świadczeń.
Z tego też względu uprawnienia pacjenta nie rozciągają się na prawo do natychmiastowego dostępu do świadczeń. Niemniej jednak każdy pacjent ma prawo do korzystania z rzetelnej, opartej na kryteriach medycznych listy oczekujących. Oznacza to, że dostępność do świadczeń nie może być reglamentowana na podstawie przesłanek innych, niż obiektywne oraz medyczne. W szczególności nie można regulować dostępności w oparciu o kryteria takie jak płeć, rasa, wyznanie itd.
Zobacz serwis: Prawa pacjenta
Druga opinia
Otrzymując świadczenia medyczne jednym z podstawowych praw pacjenta jest prawo do rzetelnej informacji. Wiąże się to tak z informacją na temat przysługujących praw, jak również do informacji dotyczącej swojego stanu zdrowia. Prawo do informacji nie określa tylko zakresu treściowego, lecz również i jakościowy, jako że tak podana informacja ma być dla niego jasna i zrozumiała.
Lekarz ma obowiązek poinformować pacjenta o stanie zdrowia w sposób jasny i dla niego zrozumiały. Obowiązek ten nie jest realizowany jednorazowo, a pacjenta ma prawo do uzyskania odpowiedzi na dalsze wątpliwości.
Z prawem do informacji wiąże się również możliwość zażądania drugiej opinii medycznej dotyczącego własnego przypadku, jak również dostępu do dokumentacji medycznej.
Zobacz: Portal Zdrowie
Wyrażenie zgody
Co jednak najistotniejsze, to pacjent jest dysponentem własnego losu, a to oznacza, że ma on prawo do decydowania co do dalszego leczenia. Przejawia się to w obowiązku uzyskania zgody pacjenta na zastosowanie danego leczenia.
Inne prawa
Przedstawione wyżej prawa są jedynie częścią ogółu uprawnień, jakimi dysponuje pacjent korzystający ze świadczeń opieki zdrowotnej.
Zadaj pytanie: Forum
Źródło: nfz.gov.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat