REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wypowiedzenie umowy zlecenia

Anna Śmigulska
Umowa zlecenia to kontrakt dwustronnie zobowiązujący/ fot. Fotolia
Umowa zlecenia to kontrakt dwustronnie zobowiązujący/ fot. Fotolia
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Umowa zlecenia najczęściej kojarzona jest z umową między pracodawcą a pracownikiem. Jednakże z umową zlecenia mamy do czynienia także, gdy zawieramy umowę ze szkołą językową, z uczelnią wyższą bądź z operatorem telewizji kablowej. W jakiej sytuacji można ją wypowiedzieć?

Pojęcie

Przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie. Jest to umowa konsensualna, dwustronnie zobowiązująca, częściej odpłatna niż nieodpłatna. Nie wymaga formy szczególnej, ale dla celów dowodowych lepiej ją zawierać w formie pisemnej.

REKLAMA

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na Newsletter!

Istotne dla tego typu umów jest to, że zleceniobiorca powinien wykonywać określoną czynność z należytą starannością.

Niekiedy konsument chce zrezygnować z usług danego przedsiębiorcy i wypowiedzieć umowę. Czasami jest to jedynie chęć zawarcia umowy z innym podmiotem na korzystniejszych warunkach. Niekiedy powodem są przyczyny losowe od nas niezależne. Aby skorzystać z takiego rozwiązania trzeba dokładnie przemyśleć wszystkie ewentualnie związane z tym konsekwencje.

POBIERZ WZÓR: Umowa zlecenia

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozwiązanie umowy przez wypowiedzenie

Istnieje możliwość jednostronnego rozwiązania stosunku prawnego poprzez wypowiedzenie umowy. Jeżeli dokonuje tego zleceniodawca, czyli konsument, jego obowiązkiem jest zwrócenie zleceniobiorcy, czyli przedsiębiorcy, wydatków, jakie on poczynił aż do dnia wypowiedzenia oraz część wynagrodzenia odpowiadającą jego dotychczasowym czynnościom. Jeżeli jednak wypowiedzenie nastąpi bez ważnego powodu przedsiębiorca ma roszczenie odszkodowawcze do konsumenta. Dla strony przyjmującej zlecenie szkodą może być utracone wynagrodzenie za niewykonaną część czynności, a dokładnie o korzyści jakie otrzymał dokonując innych czynności, w czasie, w którym wykonywałby przedmiotowe zlecenie.

POBIERZ WZÓR: Wypowiedzenie zlecenia przez dającego zlecenie

Ważny jest powód

Trzeba zwrócić uwagę na stopień ważności powodu wypowiedzenia umowy. Jak już wspominano powyżej mogą to być zarówno przesłanki o charakterze obiektywnym (np. zmiany w sytuacji gospodarczej, zmiany na rynku, zmiany w prawie) oraz bardziej subiektywne (zmiana sytuacji życiowej bądź ekonomicznej strony). Z całą pewnością za ważny powód można uznać nieudzielanie konsumentowi niezbędnych informacji o przebiegu sprawy lub w pełni uzasadniona utrata zaufania co do starannego działania zleceniobiorcy.

Czytaj: Komu opłaca się umowa o dzieło?

Nie można zrzec się z góry prawa do wypowiedzenia zlecenia z ważnych powodów. Taka zmiana uprawnień konsumenta jest zabroniona. Dlatego też należy zwracać uwagę na podobne zapisy w umowie.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że uprawnienia do wypowiedzenia zlecenia przysługują konsumentowi zarówno w przypadku zawarcia przez niego umowy na czas nieokreślony jak i na czas określony. Ten drugi przypadek w praktyce jest bardziej problematyczny.

POBIERZ WZÓR: Wypowiedzenie zlecenia przez przyjmującego zlecenie

Wypowiedzenie umowy, w tym również umowy zlecenia jest oświadczeniem woli i aby było skuteczne musi być doręczone drugiej stronie w taki sposób, aby mogła ona zapoznać się z jego treścią.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy obowiązek pracodawców. Dodatkowe dokumenty w dokumentacji pracowniczej. Zmiany będą obowiązywały od marca 2025 roku

Od marca 2025 roku pracownicy będą mogli skorzystać z nowego uprawnienia. Pociągnie do za sobą konieczność wprowadzenia zmian w dokumentacji pracowniczej. W części B akt osobowych trzeba będzie przechowywać nowe dokumenty.

Niższe ceny prądu w I kwartale 2025 roku tylko z tym oświadczeniem. Trzeba je złożyć do końca stycznia. Opublikowano nowy wzór

Niższe ceny prądu dla podmiotów uprawnionych w I kwartale 2025 roku tylko z tym oświadczeniem. W końcu opublikowano nowy wzór. Trzeba je złożyć do końca stycznia. Zawiera aż cztery strony, ale z wypełnieniem go nie powinno być problemów.

Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja 2025 r. Oto najważniejsze terminy!

W Dzienniku Ustaw zostało opublikowane Postanowienie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 15 stycznia 2025 r. w sprawie zarządzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Data wyborów prezydenckich została wyznaczona na niedzielę dnia 18 maja 2025 r.

Pacjent ze znaczną niepełnosprawnością. Jak zadbać o swoje prawa?

Osoby niepełnosprawne w stopniu znacznym mają prawo do świadczeń z NFZ poza kolejnością. Co robić, gdy placówka nie respektuje tych przepisów? Ministerstwo Zdrowia odpowiada na ważną interpelację.

REKLAMA

FUS: Niby jest stabilnie, ale tendencje są deficytowe. ZUS przedstawił prognozę na lata 2025-2029

W Polsce zmienia się struktura osób pracujących i tych, które zakończyły aktywność zawodową w związku z przejściem na emeryturę lub pobieraniem innych świadczeń. Powoduje to, że Fundusz Ubezpieczeń Społecznych wykazuje tendencje deficytowe, chociaż pozostaje stabilny – wynika z przedstawionej przez ZUS prognozy funduszu na lata 2025-2029.

Uzupełniający urlop macierzyński. Jaka będzie treść wniosku o urlop i jakie trzeba będzie dołączyć załączniki

Będzie nowe rozporządzenie regulujące kwestie dotyczące uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem. Wiadomo już, co będzie musiał zawierać wniosek o uzupełniający urlop macierzyński i jakie załączniki trzeba będzie dołączyć do wniosku.

Czy rozróżniasz: mDowód, e-dowód, dowód osobisty, dowód cyfrowy i elektroniczny. Czym są i jakie mają funkcje?

Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśniało w komunikacie, jakie są podobieństwa i różnice pomiędzy mDowodem, e-dowodem, dowodem osobistym, dowodem cyfrowym i dowodem elektronicznym. Wskazało też jakie funkcje pełnią te dokumenty.

1000 zł netto na dziecko. Bez kryterium dochodowego. Dla studentów, bezrobotnych i rodziców niepłacących składek chorobowych

Również osoby znajdujące się w szczególnej sytuacji zawodowej mogą liczyć na pomoc państwa w wychowaniu dzieci. Mowa np. o rodzicach będących studentami czy osobami bezrobotnymi. Mają oni prawo do szczególnego świadczenia w wysokości 1000 zł netto miesięcznie.

REKLAMA

Potencjał seniorów na rynku pracy – jak go efektywnie wykorzystać?

Starzejące się społeczeństwo stawia przed rynkiem pracy wyzwania związane z rosnącą liczbą seniorów i mniejszą liczbą pracujących w wieku produkcyjnym. Aktywizacja zawodowa osób starszych nie tylko wykorzystuje ich potencjał, ale także wspiera budowanie bardziej zrównoważonego i inkluzyjnego społeczeństwa.

Dodatek specjalny nie przysługuje za zadania powtarzalne i przewidywalne

Pracownicy samorządowi mają prawo do dodatku specjalnego w razie okresowego zwiększenia obowiązków służbowych lub powierzenia dodatkowych zadań. Urzędnikom nie można przyznawać tego dodatku na długi okres za zadania powtarzalne i przewidywalne.

REKLAMA