Maseczki – nakaz zakrywania ust i nosa według ustawy

Maseczki – nakaz zakrywania ust i nosa według ustawy./Fot. Shutterstock / shutterstock
Maseczki, a konkretnie nakaz zakrywania ust i nosa, budzą sporo kontrowersji, również legislacyjnych. Tzw. ustawa covidowa, którą podpisał Prezydent ma na celu rozwianie tych wątpliwości. Jakie zmiany zostały przewidziane w ustawie? Co mogą oznaczać w praktyce?

Ustawa covidowa z podpisem Prezydenta

3 listopada 2020 r. Prezydent podpisał tzw. ustawę covidową. Zawiera ona m.in. regulacje dotyczące obowiązku zakrywania ust i nosa. Ustawa z dnia 28 października 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19 nie została jeszcze opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Od momentu publikacji zależy termin wejścia w życie przedmiotowych przepisów.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, publikacja ustawy w Dzienniku Ustaw ma zostać opóźniona do grudnia, do momentu, gdy wejdzie w życie jej nowelizacja. Chodzi o nowe przepisy dotyczące wynagrodzeń dla medyków.

Czytaj więcej: Ustawa covidowa - co z publikacją w Dzienniku Ustaw?

Polecamy: Seria 5 książek. Poznaj swoje prawa!

Nakaz zakrywania ust i nosa w ustawie

W ustawie o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi ma pojawić się zapis o tym, iż w rozporządzeniu wydanym przez Radę Ministrów można ustanowić „nakaz zakrywania ust i nosa, w określonych okolicznościach, miejscach i obiektach oraz na określonych obszarach, wraz ze sposobem realizacji tego nakazu”.

Co istotne, nieprzestrzeganie tego obowiązku ma stanowić uzasadnioną przyczynę odmowy sprzedaży, o której mowa w art. 135 Kodeksu wykroczeń.

Ponadto osoba, która nie przestrzega zakazów, nakazów, ograniczeń lub obowiązków określonych w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi ma podlegać karze grzywny albo karze nagany.

Obecnie obowiązujące przepisy w tym zakresie budzą sporo kontrowersji.

Na potrzebę wprowadzenia odpowiednich regulacji zwracał uwagę w swoich wystąpieniach Rzecznik Praw Obywatelskich. Zdaniem RPO obowiązek zakrywania ust i nosa wprowadzony w rozporządzeniu Rady Ministrów nie ma oparcia w przepisach ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. „Wyraźnie przewidują one, że obowiązek stosowania innych środków profilaktycznych i zabiegów może być nałożony wyłącznie na osoby chore i podejrzane o zachorowanie. Nie może on zatem dotyczyć każdego, niezależnie od oceny jego stanu zdrowia w aspekcie zagrożenia epidemią” – pisze rzecznik. Jednocześnie RPO zapewnia o swoim poparciu dla noszenia maseczek. „Jeśli naprawdę komuś zależy tym, aby noszenie maseczek stało się powszechnym, niekwestionowanym obowiązkiem, to bardzo proszę – razem spróbujmy wywierać na rząd i ustawodawcę obywatelską presję, aby jak najszybciej uporządkował sprawy prawne” – można było przeczytać na stronie internetowej RPO.

Co nowe przepisy mogą oznaczać w praktyce?

Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy celem tych zmian jest doprecyzowanie istniejących przepisów, w celu uniknięcia wątpliwości interpretacyjnych co do możliwości ustanawiania obowiązku stosowania określonych środków profilaktycznych i zabiegów, w tym przykładowo nakazu zasłaniania nosa i ust, noszenia rękawiczek, w przypadku wystąpienia stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego, w odniesieniu do wszystkich adresatów przepisów.

Pojawi się zatem ustawowa podstawa do tego, aby w drodze rozporządzenia możliwe było wprowadzenie obowiązku zakrywania ust i nosa. Opinie prawników co do tego czy nowe regulacje rozwiążą dotychczasowe problemy są jednak podzielone. Często podkreśla się, iż będą one mogły być stosowane dopiero do przyszłych rozporządzeń.

Polecamy serwis: Prawa konsumenta

Prawo
Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia. Spłaszczenie wynagrodzeń to duży problem
27 lip 2024

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS
26 lip 2024

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz
26 lip 2024

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?
26 lip 2024

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów
26 lip 2024

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem
26 lip 2024

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich
26 lip 2024

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?
26 lip 2024

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej
25 lip 2024

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku
25 lip 2024

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

pokaż więcej
Proszę czekać...