REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Konsument może wpisać dłużnika do rejestru długów

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Magdalena Galas

REKLAMA

REKLAMA

Dnia 14 czerwca 2010 r. wchodzą w życie przepisy ustawy z 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych. Dzięki nowym przepisom konsumenci łatwiej odzyskają swoje pieniądze zarówno od przedsiębiorców jak i innych konsumentów. Będą mogli umieścić swoich dłużników w rejestrze prowadzonym przez Biuro Informacji Gospodarczej.

Wierzyciele konsumenci w nowej ustawie

REKLAMA

Nowa ustawa reguluje w szczególności zasady udostępniania informacji gospodarczych dotyczących wiarygodności płatniczej podmiotów będących osobami prawnymi i fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą jak również osób fizycznych nie prowadzących działalności zarobkowej czyli konsumentów. Określa także zasady wymiany danych dotyczących wiarygodności płatniczej z instytucjami dysponującymi takimi danymi. 

Od chwili wejścia w życie ustawy każda osoba fizyczna, także będąca konsumentem mająca wierzytelność stwierdzoną tytułem wykonawczym, będzie mogła wpisać do Biura Informacji Gospodarczej innego konsumenta lub przedsiębiorcę. Wierzyciel będzie mógł przekazywać informacje na podstawie zawartej z BIG umowy o udostępnianie informacji gospodarczych .

Zobacz także: Jak sprawdzić klienta

W rejestrze znajdą się dane osobowe takie jak imię i nazwisko, adres, numer PESEL oraz seria i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość. Będzie można wpisać istniejące zobowiązanie pieniężne z podaniem tytułu prawnego z którego ono wynika, kwoty zaległości, datę powstania zobowiązania oraz inne informacje z nim związane . 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W celu umieszczenia dłużnika w rejestrze BIG konieczne jest stwierdzenie wierzytelności tytułem wykonawczym.

Tytuł wykonawczy


Tytuł wykonawczy to tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności. Klauzula wykonalności to inaczej stwierdzenie sądu, iż tytuł egzekucyjny który przedstawił wierzyciel nadaje się do wykonania oraz że dopuszczalne jest przeprowadzenie egzekucji przeciwko dłużnikowi. O nadanie tytułu wykonawczego należy wystąpić z wnioskiem do sądu. Wniosek o nadanie klauzuli wykonalności sąd rozpoznaje niezwłocznie. Nie później jednak niż w ciągu trzech dni od daty jego złożenia. Tytułowi w postępowaniu, które zostało lub mogło być wszczęte z urzędu, sąd nadaje klauzulę wykonalności z urzędu. Tytułem egzekucyjnym może być, między innymi prawomocne orzeczenie sądu , ugoda zawarta przed sądem, wyrok sądu polubownego lub ugoda zawarta przed takim sądem czy akt notarialny.

Zobacz także: Jak banki obliczają zdolność kredytową

Warunki przekazania informacji

Ustawa określa trzy warunki umożliwiające przekazanie danych o zobowiązaniu dłużnika będącego konsumentem:

  •  zobowiązanie powstało w związku z określonym stosunkiem prawnym
  •  łączna kwota wymagalnych zobowiązań dłużnika-konsumenta wobec wierzyciela wynosi co najmniej 200 zł oraz są one wymagalne od co najmniej 60 dni
  •  upłynął miesiąc od wysłania przez wierzyciela listem poleconym albo doręczenia dłużnikowi będącemu konsumentem do rąk własnych wezwania do zapłaty należności zawierającego ostrzeżenie o zamiarze przekazania jego danych do Biura Informacji Gospodarczej z podaniem firmy i adresu tego biura.

Podobnie w celu przekazania danych o zobowiązaniu dłużnika nie-konsumenta muszą być spełnione warunki:

  •  zobowiązanie powstało w związku z określonym stosunkiem prawnym, w szczególności z tytułu umowy związanej z wykonywaniem działalności gospodarczej
  •  łączna kwota wymagalnych zobowiązań dłużnika nie-konsumenta wobec wierzyciela wynosi co najmniej 500 zł oraz są one wymagalne od co najmniej 60 dni
  •  upłynął co najmniej miesiąc od wysłania przez wierzyciela listem poleconym albo doręczenia dłużnikowi do rąk własnych, na adres do doręczeń wskazany przez dłużnika (albo na adres siedziby lub miejsca wykonywania działalności gospodarczej) wezwania do zapłaty

REKLAMA

Przy czym wymagalność zobowiązania oznacza, że wierzyciel ma prawną możliwość żądania zaspokojenia przysługującej mu wierzytelności, zaś dłużnik jest zobowiązany spełnić świadczenie. Innymi słowy oznacza to, iż minął termin płatności zobowiązania i konieczne jest jego wykonanie. Zasadą jest, że świadczenie staje się wymagalne z chwilą nadejścia terminu jego spełnienia, czyli w przypadku świadczeń pieniężnych terminu płatności. W przypadku zobowiązań bezterminowych jest wymagalne niezwłocznie po wezwaniu dłużnika do jego wykonania. Opóźnienie w zapłacie może powodować konieczność zapłaty odsetek. Wraz z upływem terminu zobowiązanie pieniężne w większości przypadków stanie się zaskarżalne – może być dochodzone przed sądem. Stąd prosta droga do uzyskanie tytułu wykonawczego. 

Jednym z koniecznych warunków umożliwiających wpisanie dłużnika do rejestru jest doręczenie mu wezwania do zapłaty należności, zawierającego ostrzeżenie o zamiarze przekazania jego danych do Biura Informacji Gospodarczej z podaniem firmy i adresu tego biura.

Przekazując informacje gospodarcze na temat dłużnika należy pamiętać o podaniu wszystkich niezbędnych danych wymaganych przez ustawę. W innym wypadku BIG zwróci wniosek bez jego uzupełnienia.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

Idą rewolucyjne zmiany w urlopach. To już postanowione. „Kończymy z tym absurdem”

Harują ciężko całymi latami, ale to harowanie nie wlicza się do stażu pracy. O taką, obwarowaną przepisami ścianę, rozbijają się zatrudniani na umowach-zleceniach i ci , którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Czy teraz wreszcie się to zmieni? Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów pozytywnie zaopiniował projekt ustawy, który przyniesie rewolucję dotyczące zasad, na jakich staż pracy zostanie wyliczony. To z kolei pociągnie za sobą zmiany w prawach do urlopu.

Nowe taryfy na prąd dla gospodarstw domowych od 1 października 2025 r. [projekt] Będzie drożej, czy jednak nie

Rząd planuje, by nowe taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych miałyby obowiązywać 1 października 2025 r., a nie 1 lipca br. Tak wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń do zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii.

ZUS: Dodatek do renty dla niepełnosprawnego Piotra na wózku. Brak dodatku dla Katarzyny niewidomej od 30. roku życia

Piotr i Katarzyna są ciężko poszkodowani przez los, znaczne stopnie niepełnosprawności i niesamodzielności. Nie wiadomo dlaczego rodzaj świadczeń dla nich jest zależny od wieku nabycia niepełnosprawności. Piotr o kulach od 17. roku życia, to renta socjalna albo stare świadczenie pielęgnacyjne. Paweł o kulach od 30-ego roku to renta z tytułu niezdolności do pracy.

REKLAMA

ZUS: Wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią. 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety. Kiedy decyzja ws. renty wdowiej? Postępowanie wyjaśniające. Jakie dokumenty przygotować?

W lipcu rozpoczną się pierwsze wypłaty tzw. renty wdowiej. Z Danych ZUS wynika, że od 1 stycznia 2025 r. wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią, z czego 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety.

Emerycie, rencisto, nie dostałeś z ZUS-u deklaracji PIT za 2024 rok? Możesz dostać duplikat - jak to załatwić?

Jesteś emerytem lub rencistą i nie masz deklaracji podatkowej PIT? A może otrzymałeś PIT ale go zgubiłeś lub jest zniszczony? Wyjaśniamy czy możesz otrzymać duplikat tego dokumentu z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Umiarkowany stopień niepełnosprawności. Co z orzeczeniem? [LISTA]

Osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności często zastanawiają się nad tym, z jakiego rodzaju form wsparcia mogą korzystać. Na jakie przywileje w pracy można liczyć? Ile wynosi dofinansowanie z PFRON w 2025 r.? Jakie zasiłki z MOPS przysługują z orzeczeniem? Oto najważniejsze świadczenia i aktualne kwoty!

Dłużnik nie płaci? Jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze i zacząć działać

Każdy przedsiębiorca, niezależnie od branży, może napotkać problemy płatnicze, dotykające go bezpośrednio lub pojawiające się w wyniku współpracy z kontrahentem, którego stabilność finansowa uległa zachwianiu. Czy istnieją sygnały, które wysyła nasz partner biznesowy, mówiące o tym, że oczekiwana wpłata nigdy nie nastąpi?

REKLAMA

Suwałki przeciwko Centrum Integracji Cudzoziemców: Mieszkańcy protestują przeciw nielegalnej migracji

Mieszkańcy Suwałk wyrażają swój sprzeciw wobec pomysłu stworzenia w ich mieście Centrum Integracji Cudzoziemców. Organizowane są pikiety, zbierane są podpisy pod petycjami, a atmosfera w regionie staje się coraz bardziej napięta. W lutym również rada miejska w Suwałkach przegłosowała uchwałę sprzeciwiającą się tej inicjatywie.

Cmentarz nie będzie mógł zlikwidować grobu, w związku z jego nieopłaceniem – szykuje się ważna zmiana w przepisach?

W dniu 20 stycznia br., do Sejmu została złożona petycja, w której jej autor domaga się objęcia kolejnych grobów wyłączeniem od prawa zarządu cmentarza do jego likwidacji (a dokładnie – wykorzystania grobu do ponownego chowania zwłok innej osoby), jeżeli po upływie 20 lat nikt nie zgłosi zastrzeżenia przeciw ponownemu użyciu grobu i nie zostanie uiszczona tzw. opłata prolongacyjna, a grób nie zostanie uznany przez władze cmentarza za posiadający wartość „pamiątki historycznej”. Niezgodna – z proponowaną regulacją – likwidacja grobu, ma ponadto wiązać się z odpowiedzialnością karną (i możliwością wymierzenia kary pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8).

REKLAMA