REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rzecznik konsumentów złoży za ciebie pozew grupowy

Anna Śmigulska
Powództwo zbiorowe będą mogli złożyć konsumenci poszkodowani w tych samych okolicznościach faktycznych albo na tej samej podstawie prawnej.
Powództwo zbiorowe będą mogli złożyć konsumenci poszkodowani w tych samych okolicznościach faktycznych albo na tej samej podstawie prawnej.

REKLAMA

REKLAMA

Wczoraj w siedzibie UOKiK odbyla się debata na temat projektu ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępownaiu grupowym. Regulacje te umożliwią złożenia powództwa przez grupę co najmniej 10 osób przecwiko jednemu niuczciwemu przedsiębiorcy.

Tak jak w innych krajach, np. USA, Austrii, Niemczech, Szwecji, przepisy mają na celu ułatwienie dochodzenia swoich praw większej liczbie konsumentów, których prawa zostały naruszone przez tego samego przedsiębiorcę. W związku z wytycznymi Komisji Europejskiej, prace nad nowymi regulacjami trwają również w Polsce. Projekt ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym znajduje się w fazie uzgodnień międzyresortowych. Przewidywany koniec prac – koniec tego roku.

REKLAMA

Model opt-in

Powództwo zbiorowe będą mogli złożyć konsumenci poszkodowani w tych samych okolicznościach faktycznych albo na tej samej podstawie prawnej, jeżeli okoliczności faktyczne uzasadniające żądanie są wspólne dla wszystkich roszczeń. Przykładem mogą być poszkodowani przez ten sam kartel, np. poszkodowani używaniem tego samego leku. Uczestnikami w procesie mogą być jednak tylko ci, którzy w wyznaczonym terminie zgłoszą się do postępowania.

Łatwiejsza droga, ale…

REKLAMA

Rozwiązanie takie ma na celu zachęcenie osób do składania pozwów. W tej chwili każdy, kto został poszkodowany wnosi pozew, uiszcza stosowną opłatę sądową oraz ustanawia i opłaca swojego pełnomocnika. Wiąże się to z dużymi kosztami dla powoda. Proponowane zmiany przewidują, że koszty postępowania będą podzielone proporcjonalnie do członków grupy występującej z powództwem. Ułatwienia mogą też wystąpić dla sądów: nie będzie trzeba prowadzić wielu spraw o podobnym charakterze oraz będzie można przeprowadzić jedno postępowanie dowodowe.

Problematyczną kwestią pozostaje natomiast samo oszacowanie wysokości szkody. Grupa osób występująca z powództwem zbiorowym musi najpierw określić ryczałtową wysokość odszkodowania dla całej grupy lub podgrupy.

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Reprezentant grupy

Nowe przepisy pozwolą na złożenie powództwa grupie co najmniej 10 osób. Grupa ta będzie musiała mieć swojego reprezentanta, którym może być członek grupy albo powiatowy/miejski rzecznik konsumentów. Reprezentant działałby na zasadzie podstawienia procesowego, dochodziłby on bowiem roszczeń we własnym imieniu, ale na rzecz innych osób.

Ochrona konkurencji

Pozwy zbiorowe wpłyną również na roszczenia związane z naruszeniem prawa konkurencji - private enforcement. Uczestnicy przedmiotowej debaty poruszali kwestię przyjęcia przez Komisje Europejską Białej Księgi. Stanowi ona pewnego rodzaju wyznacznik a propos naprawienia szkody, możliwości występowania z roszczeniami, wynikłymi z naruszenia wspólnotowego prawa ochrony konkurencji.

Zadaj pytanie: Forum

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Uzupełniający urlop macierzyński. Jaka będzie treść wniosku o urlop i jakie trzeba będzie dołączyć załączniki

Będzie nowe rozporządzenie regulujące kwestie dotyczące uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem. Wiadomo już, co będzie musiał zawierać wniosek o uzupełniający urlop macierzyński i jakie załączniki trzeba będzie dołączyć do wniosku.

Czy rozróżniasz: mDowód, e-dowód, dowód osobisty, dowód cyfrowy i elektroniczny. Czym są i jakie mają funkcje?

Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśniało w komunikacie, jakie są podobieństwa i różnice pomiędzy mDowodem, e-dowodem, dowodem osobistym, dowodem cyfrowym i dowodem elektronicznym. Wskazało też jakie funkcje pełnią te dokumenty.

1000 zł netto na dziecko. Bez kryterium dochodowego. Dla studentów, bezrobotnych i rodziców niepłacących składek chorobowych

Również osoby znajdujące się w szczególnej sytuacji zawodowej mogą liczyć na pomoc państwa w wychowaniu dzieci. Mowa np. o rodzicach będących studentami czy osobami bezrobotnymi. Mają oni prawo do szczególnego świadczenia w wysokości 1000 zł netto miesięcznie.

Potencjał seniorów na rynku pracy – jak go efektywnie wykorzystać?

Starzejące się społeczeństwo stawia przed rynkiem pracy wyzwania związane z rosnącą liczbą seniorów i mniejszą liczbą pracujących w wieku produkcyjnym. Aktywizacja zawodowa osób starszych nie tylko wykorzystuje ich potencjał, ale także wspiera budowanie bardziej zrównoważonego i inkluzyjnego społeczeństwa.

REKLAMA

Dodatek specjalny nie przysługuje za zadania powtarzalne i przewidywalne

Pracownicy samorządowi mają prawo do dodatku specjalnego w razie okresowego zwiększenia obowiązków służbowych lub powierzenia dodatkowych zadań. Urzędnikom nie można przyznawać tego dodatku na długi okres za zadania powtarzalne i przewidywalne.

Posiłki i zasiłki na żywność z MOPS. W 2025 r. nowe kryteria

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosły kryteria dochodowe w pomocy społecznej, co wpływa również na wsparcie w ramach programu „Posiłek w domu i w szkole”. Ile wynoszą aktualne progi? Kto może ubiegać się o świadczenia?

Jesienne ferie w szkołach. Do MEN trafiają postulaty, których nie można ignorować. Trzeba się przyjrzeć organizacji roku szkolnego

Organizacja roku szkolnego nie zmieniła się od lat. Zimowa i wiosenna przerwa świąteczna, a do tego ferie zimowe i wakacje. Czy to się zmieni? Mówi się o trzech semestrach i dodatkowych feriach jesiennych.

ZUS: prognoza Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na lata 2025-2029: saldo roczne FUS jest ujemne. Co wpływa na sytuację finansową FUS?

ZUS: prognoza Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na lata 2025-2029: saldo roczne FUS jest ujemne. Co wpływa na sytuację finansową FUS? ZUS poinformował, że w latach 2025–2029 Fundusz Ubezpieczeń Społecznych (FUS) pozostaje stabilny, ale wykazuje tendencje deficytowe. Dlaczego?

REKLAMA

ZUS przekazał informacje o rozliczeniu składek. Płatnik dowie się o swoim saldzie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że płatnicy składek mogą już sprawdzić na swoich kontach w PUE ZUS rozliczenie składek zapłaconych w 2024 r. Płatnik dowie się, czy ma w ZUS nadpłatę, niedopłatę, czy też jego saldo zerowe.

Nie usłyszysz już w przychodni, sklepie czy pociągu „proszę Pani”/”proszę Pana”. Komunikacja nie powinna być personalizowana ze względu na płeć. Zapadł ważny wyrok TSUE

W dniu 9 stycznia 2025 r., w sprawie C-394/23 – Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozstrzygnął kwestię – czy w celu świadczenia usług (w tym przypadku przewozowych, bo sprawa dotyczyła przejazdu koleją) – mogą być przez przewoźnika zbierane dane dotyczące płci pasażerów, w celu personalizacji komunikacji z klientem ze względu na płeć. Okazuje się, że przetwarzanie danych dotyczących płci klientów w tym celu – nie może być to uznane za niezbędne do wykonania umowy i ponadto może stanowić dyskryminację ze względu na tożsamość płciową.

REKLAMA