Place zabaw pod międzynarodową kontrolą
REKLAMA
REKLAMA
Zabawa w piaskownicy czy na huśtawkach oprócz tego, że powinna być przyjemna musi być również bezpieczna dla dziecka i jego opiekunów. Trzeba brać tutaj pod uwagę odpowiednie ogrodzenie, otoczenie oraz stan urządzeń, które się na placu znajdują. Wymaga to stałej dbałości, konserwacji i nielekceważenia obowiązków przez nadzorujących – administratorów, właścicieli oraz organy kontrolne.
REKLAMA
Przedstawiciele państw takich jak: Bułgaria, Dania, Estonia, Holandia, Norwegia, Słowacja, Słowenia oraz Polska przeprowadzili kontrolę placów zabaw. W ramach rocznego projektu współfinansowanego przez Komisję Europejską sprawdzono16 tys. tego typu obiektów.
Polska kontrola
Inicjatorem akcji była Polska i dlatego kontrola przeprowadzona przez nasze państwo objęła największą liczbę placów zabaw – ponad 13 tys. Uchybienia dotyczyły tylko 14% z nich. Dla porównania warto wspomnieć, że w innych krajach wyniki wypadły o wiele gorzej. W Bułgarii aż 4 tys. na blisko 6 tys. urządzeń okazało się nieprawidłowych. W Estonii co piąty skontrolowany plac nie spełniał wymagań bezpieczeństwa, natomiast na Słowacji uchybienia była na 60% placów zabaw.
Kto wykonywał kontrolę
Ponieważ kontrola tego typu wymaga wiedzy i doświadczenia mógł ją przeprowadzić Główny Urząd Nadzoru Budowlanego w zakresie wymagań technicznych. Badał on i przeprowadzał analizę ogólnego stanu infrastruktury. Producenci, importerzy i hurtownicy byli sprawdzani przez Inspekcję Handlową.
Najczęstsze problemy
Do najczęstszych uchybień i nieprawidłowości zaliczyć należy:
- brak wymaganej dokumentacji, w szczególności instrukcji obsługi, konserwacji i montażu urządzeń; w ten sposób producenci nie mogą udowodnić, że urządzenie, które wytworzyli jest zgodne z obowiązującymi normami;
- brak wiedzy administratorów o swoich obowiązkach; często nie wiedzą oni na przykład, że powinni przeprowadzać gruntowna kontrolę raz na 5 lat, natomiast rutynowe badania - co najmniej raz na tydzień.
Nakaz rozbiórki
Po przeprowadzeniu kontroli placów zabaw wydane zostały nakazy rozbiórki23 tego typu obiektów oraz całkowitej likwidacji 15 placów zabaw. Ponadto wydanych zostało blisko 650 zaleceń przez Wojewódzkich Inspektorów Nadzoru Budowlanego. Zalecenie skierowane były do zarządzających miejscami zabaw i dotyczyły m.in. uszkodzeń sprzętów, ich za małą stabilnością, zaniedbań w zakresie konserwacji oraz uszkodzeń stwarzających ryzyko zranienia.
Zobacz serwis: Prawa konsumenta
Przewodnik
Opracowany został przewodnik dla administratorów i właścicieli, którzy odpowiadają za stan placów; są to spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty, dozorcy lub administratorzy budynków. Określa on m.in. co zrobić by uniknąć problemów związanych z bezpieczeństwem, jak i kiedy przeprowadzane powinny być kontrole.
Źródło: www.uokik.gov.pl
Zadaj pytanie: Forum
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat