REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co wiemy o biurach podróży

Anna Śmigulska
W ponad 70% skontrolowanych biurach podróży wykryto nieprawidłowości, które naruszały prawa konsumentów.
W ponad 70% skontrolowanych biurach podróży wykryto nieprawidłowości, które naruszały prawa konsumentów.

REKLAMA

REKLAMA

Powszechne korzystanie z usług turystycznych nastręcza możliwości do zaistnienia na rynku nierzetelnych biur podróży. Aby to sprawdzić Inspekcja Handlowa przeprowadziła kontrolę tej branży, a dokładnie 121 przedsiębiorców.

Inspekcja Handlowa po raz kolejny podjęła się przeprowadzenia kontroli przedsiębiorców. Tym razem na celownik zostały wystawione biura podróży. Kontrola miała na celu sprawdzenie prawidłowości i legalności ich działania.

REKLAMA

Najczęstsze nieprawidłowości

W ponad 70% skontrolowanych biurach podróży wykryto nieprawidłowości, które naruszały prawa konsumentów.

Najczęściej spotykane:

1. zamieszczanie w umowach klauzul niedozwolonych

„Przedsiębiorca zastrzega sobie prawo do zmiany warunków umowy, z odwołaniem lub przesunięciem imprezy włącznie z przyczyn od siebie niezależnych takich jak działania siły wyższej, działania kontrahentów,...”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2. niezawieranie wszystkich niezbędnych informacji wskazanych w ustawie o usługach turystycznych:

Brak danych o rodzaju środka transportu, ilości i rodzaju posiłków, terminu na powiadomienie konsumenta o odwołaniu imprezy turystycznej; obowiązujących przepisach paszportowych, wizowych i sanitarnych oraz zdrowotnych.

3. brak informacji przed zawarciem umowy o wymaganych dokumentach podczas przekraczania granicy albo niezbędnych do posługiwania się nimi w innym kraju:

Brak informacji o obowiązujących przepisach paszportowych oraz o terminie oczekiwania na paszport i wizę, wymogach sanitarnych i zdrowotnych, a także o możliwości zawarcia ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia.

4. postanowienia umowne, które ograniczały lub wyłączały odpowiedzialność organizatorów turystyki za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy;

5. brak książek kontroli

6. powierzenie zadań przewodnikowi lub pilotowi wycieczek, którzy nie posiadali uprawnień

7. brak obowiązkowego ubezpieczenia na rzecz klientów;

8. nieprawidłowe sporządzenie umowy

W umowie nie podano informacji o: położeniu i rodzaju obiektu hotelarskiego, ilości i rodzaju posiłków, rodzaju i zakresu ubezpieczenia turystów, terminie powiadomienia klienta na piśmie o ewentualnym odwołaniu imprezy oraz sposobie zgłaszania reklamacji.

9. opłaty – występowały różnice między ceną podaną konsumentowi do wiadomości a faktycznie od niego pobranej.

Jakie zastosowano kary

W wyniku kontroli Inspekcja Handlowa nałożyła:

  • 9 mandatów karnych,
  • skierowała wniosek do sądu o ukaranie przedsiębiorcy,
  • przekazała 24 informacje o stwierdzeniu nieprawidłowości do marszałków województwa,
  • wystosowała 57 wystąpień pokontrolnych z wnioskami o usunięcie nieprawidłowości,
  • zażądała (53 żądania) usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości.

Zadaj pytanie: Forum

Zobacz: Prawa konsumenta

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń w 2025 roku – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności: będzie nowy system. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

100 tys. emerytów oraz renciści rodzinni nie otrzymają wyrównania za lata wypłaty zaniżonych świadczeń – MRPiPS rozwiewa wszelkie wątpliwości

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA