REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co wiemy o biurach podróży

Anna Śmigulska
W ponad 70% skontrolowanych biurach podróży wykryto nieprawidłowości, które naruszały prawa konsumentów.
W ponad 70% skontrolowanych biurach podróży wykryto nieprawidłowości, które naruszały prawa konsumentów.

REKLAMA

REKLAMA

Powszechne korzystanie z usług turystycznych nastręcza możliwości do zaistnienia na rynku nierzetelnych biur podróży. Aby to sprawdzić Inspekcja Handlowa przeprowadziła kontrolę tej branży, a dokładnie 121 przedsiębiorców.

Inspekcja Handlowa po raz kolejny podjęła się przeprowadzenia kontroli przedsiębiorców. Tym razem na celownik zostały wystawione biura podróży. Kontrola miała na celu sprawdzenie prawidłowości i legalności ich działania.

REKLAMA

Najczęstsze nieprawidłowości

W ponad 70% skontrolowanych biurach podróży wykryto nieprawidłowości, które naruszały prawa konsumentów.

Najczęściej spotykane:

1. zamieszczanie w umowach klauzul niedozwolonych

„Przedsiębiorca zastrzega sobie prawo do zmiany warunków umowy, z odwołaniem lub przesunięciem imprezy włącznie z przyczyn od siebie niezależnych takich jak działania siły wyższej, działania kontrahentów,...”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2. niezawieranie wszystkich niezbędnych informacji wskazanych w ustawie o usługach turystycznych:

Brak danych o rodzaju środka transportu, ilości i rodzaju posiłków, terminu na powiadomienie konsumenta o odwołaniu imprezy turystycznej; obowiązujących przepisach paszportowych, wizowych i sanitarnych oraz zdrowotnych.

3. brak informacji przed zawarciem umowy o wymaganych dokumentach podczas przekraczania granicy albo niezbędnych do posługiwania się nimi w innym kraju:

Brak informacji o obowiązujących przepisach paszportowych oraz o terminie oczekiwania na paszport i wizę, wymogach sanitarnych i zdrowotnych, a także o możliwości zawarcia ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia.

4. postanowienia umowne, które ograniczały lub wyłączały odpowiedzialność organizatorów turystyki za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy;

5. brak książek kontroli

6. powierzenie zadań przewodnikowi lub pilotowi wycieczek, którzy nie posiadali uprawnień

7. brak obowiązkowego ubezpieczenia na rzecz klientów;

8. nieprawidłowe sporządzenie umowy

W umowie nie podano informacji o: położeniu i rodzaju obiektu hotelarskiego, ilości i rodzaju posiłków, rodzaju i zakresu ubezpieczenia turystów, terminie powiadomienia klienta na piśmie o ewentualnym odwołaniu imprezy oraz sposobie zgłaszania reklamacji.

9. opłaty – występowały różnice między ceną podaną konsumentowi do wiadomości a faktycznie od niego pobranej.

Jakie zastosowano kary

W wyniku kontroli Inspekcja Handlowa nałożyła:

  • 9 mandatów karnych,
  • skierowała wniosek do sądu o ukaranie przedsiębiorcy,
  • przekazała 24 informacje o stwierdzeniu nieprawidłowości do marszałków województwa,
  • wystosowała 57 wystąpień pokontrolnych z wnioskami o usunięcie nieprawidłowości,
  • zażądała (53 żądania) usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości.

Zadaj pytanie: Forum

Zobacz: Prawa konsumenta

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
1000 zł netto na dziecko. Bez kryterium dochodowego. Dla studentów, bezrobotnych i rodziców niepłacących składek chorobowych

Również osoby znajdujące się w szczególnej sytuacji zawodowej mogą liczyć na pomoc państwa w wychowaniu dzieci. Mowa np. o rodzicach będących studentami czy osobami bezrobotnymi. Mają oni prawo do szczególnego świadczenia w wysokości 1000 zł netto miesięcznie.

Dodatek specjalny nie przysługuje za zadania powtarzalne i przewidywalne

Pracownicy samorządowi mają prawo do dodatku specjalnego w razie okresowego zwiększenia obowiązków służbowych lub powierzenia dodatkowych zadań. Urzędnikom nie można przyznawać tego dodatku na długi okres za zadania powtarzalne i przewidywalne.

Posiłki i zasiłki na żywność z MOPS. W 2025 r. nowe kryteria

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosły kryteria dochodowe w pomocy społecznej, co wpływa również na wsparcie w ramach programu „Posiłek w domu i w szkole”. Ile wynoszą aktualne progi? Kto może ubiegać się o świadczenia?

Jesienne ferie w szkołach. Do MEN trafiają postulaty, których nie można ignorować. Trzeba się przyjrzeć organizacji roku szkolnego

Organizacja roku szkolnego nie zmieniła się od lat. Zimowa i wiosenna przerwa świąteczna, a do tego ferie zimowe i wakacje. Czy to się zmieni? Mówi się o trzech semestrach i dodatkowych feriach jesiennych.

REKLAMA

ZUS: prognoza Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na lata 2025-2029: saldo roczne FUS jest ujemne. Co wpływa na sytuację finansową FUS?

ZUS: prognoza Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na lata 2025-2029: saldo roczne FUS jest ujemne. Co wpływa na sytuację finansową FUS? ZUS poinformował, że w latach 2025–2029 Fundusz Ubezpieczeń Społecznych (FUS) pozostaje stabilny, ale wykazuje tendencje deficytowe. Dlaczego?

ZUS przekazał informacje o rozliczeniu składek. Płatnik dowie się o swoim saldzie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że płatnicy składek mogą już sprawdzić na swoich kontach w PUE ZUS rozliczenie składek zapłaconych w 2024 r. Płatnik dowie się, czy ma w ZUS nadpłatę, niedopłatę, czy też jego saldo zerowe.

Nie usłyszysz już w przychodni, sklepie czy pociągu „proszę Pani”/”proszę Pana”. Komunikacja nie powinna być personalizowana ze względu na płeć. Zapadł ważny wyrok TSUE

W dniu 9 stycznia 2025 r., w sprawie C-394/23 – Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozstrzygnął kwestię – czy w celu świadczenia usług (w tym przypadku przewozowych, bo sprawa dotyczyła przejazdu koleją) – mogą być przez przewoźnika zbierane dane dotyczące płci pasażerów, w celu personalizacji komunikacji z klientem ze względu na płeć. Okazuje się, że przetwarzanie danych dotyczących płci klientów w tym celu – nie może być to uznane za niezbędne do wykonania umowy i ponadto może stanowić dyskryminację ze względu na tożsamość płciową.

Renta wdowia z ograniczeniami. Kiedy ZUS odmówi przyznania świadczenia?

Renata wdowia to możliwość pobierania renty rodzinnej z innym świadczeniem, np. emeryturą. Prawo do renty będzie przysługiwało od 1 lipca 2025 r. Jednak są pewne ograniczenia. Kiedy ZUS odmówi przyznania świadczenia w zbiegu?

REKLAMA

Niegodny czy wydziedziczony? Prawo spadkowe po zmianach

Uznanie za niegodnego dziedziczenia i wydziedziczenie mają podobne skutki i zdarza się, że są mylone. Trzeba jednak wiedzieć, iż to odmienne instytucje prawa spadkowego. Czym się różnią? Jakie są aktualne przepisy?

Kolejny dzień dyrektorski dla pracowników. I 2 dni, 4 dni, 6 dni, 8 dni i 10 dni urlopu za staż pracy od 5 lat do 25 lat [projekt nowelizacji]

Rząd wzmacnia prestiż zawodu opiekunów w żłobkach. Projekt ustawy (a potem ustawa) przyzna im od 2 do 10 dni wolnego (dodatkowo do 20 albo 26 dni urlopu wypoczynkowego), a a także wolne od pracy w ramach 8 godzinnej delegacji albo dnia dyrektorskiego.

REKLAMA