W Wielki Piątek 29 marca 2024 r. niektóre markety spożywcze otwarte dłużej
REKLAMA
REKLAMA
- W Wielki Piątek markety będą pracować dłużej
- Zakupy w Wielki Piątek
- Sklepy w Wielką Sobotę
- Wielkanoc a zakaz handlu
W Wielki Piątek markety będą pracować dłużej
W Wielki Piątek będzie można zrobić zakupy w marketach spożywczych nawet do godz. 23. Niektóre jednak czynne będą krócej – do godziny 22. – wynika z informacji zebranych przez PAP.
REKLAMA
Zakupy w Wielki Piątek
REKLAMA
W Wielki Piątek do godz. 23 czynne będą sieci Biedronka (z wyjątkiem placówek czynnych całodobowo, w których jednak mogą nastąpić półgodzinne przerwy techniczne w godzinach nocnych lub porannych), Carrefour, Dino, Lidl, Netto. Tego dnia do godz. 23. pracować będzie również sieć Kaufland, poza placówkami: w Białymstoku przy ul. Wierzbowej 2, w Biłgoraju przy al. Jana Pawła II 49, w Końskich przy ul. Lipowej 12, w Nowym Sączu przy ul. Lwowskiej 80, w Świdniku przy ul. Krępieckiej 3 oraz w Warszawie przy ul. Połczyńskiej 4 – te sklepy będą otwarte do godz. 22). Dodatkowo 62 markety Kaufland będą tego dnia czynne do północy.
Standardowo do godz. 23. działać będą sklepy sieci Żabka. W piątek do 23. będą również czynne niektóre sklepy Stokrotka, pozostałe otwarte będą do godz. 22. Do godz. 22. czynne będą również markety Aldi i Auchan. Decyzję od godzinach pracy poszczególnych sklepów Lewiatan i Intermarche podejmą franczyzobiorcy.
Sklepy w Wielką Sobotę
W Wielką Sobotę większość sieci będzie czynna do godz. 13. Do godziny 13.30 otwarte będą sklepy Aldi, Dino i Biedronka. Do godz. 14 będzie można zrobić zakupy w Intermarche i Żabce, przy tym franczyzobiorcy tej ostatniej będą mogli czas pracy sklepu wydłużyć. W przypadku placówek Lewiatan o godzinach otwarcia w sobotę również decydować będą franczyzobiorcy, choć sieć rekomenduje ich zamknięcie o godz. 13.
Wielkanoc a zakaz handlu
W Wielkanoc obowiązuje to samo prawo, co w niedziele niehandlowe. W ustawie ograniczającej handel w niedziele przewidziano katalog 32 wyłączeni. Zakaz handlu nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, jeśli przychody z tej działalności stanowią co najmniej 40 proc. przychodów ze sprzedaży danej placówki. Ponadto nie obowiązuje w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z kawą i w kawiarniach.
Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. kary, a przy uporczywym naruszaniu – kara ograniczenia wolności. (PAP)
gkc/ drag/
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat