REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowy rozkład jazdy pociągów 2023/2024 od 10 grudnia

Nowy rozkład jazdy pociągów 2023/2024 od 10 grudnia
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nowy rozkład jazdy pociągów 2023/2024 wejdzie w życie o północy z 9 na 10 grudnia 2023 r. W większości krajów Europy rozkład ulega zmianie raz do roku, w drugi weekend grudnia w nocy z soboty na niedzielę.

Obowiązek wcześniejszego opublikowania nowych godzin kursowania pociągów spoczywa głównie na operatorach obiektów infrastruktury kolejowej, w tym na zarządcach dworców i peronów.

Od 10 grudnia 2023 r. nowy roczny rozkład jazdy pociągów

REKLAMA

Nowy rozkład jazdy wprowadza wiele zmian w zakresie oferty przewozowej. Po remoncie linii kolejowej samorząd Dolnego Śląska przywraca po 27 latach kursowanie pociągów do Świeradowa-Zdroju. Pasażerowie Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach i mieszkańcy regionu zyskają kolejowe połączenie na lotnisko dzięki zakończeniu modernizacji linii kolejowej Tarnowskie Góry – Pyrzowice Lotnisko – Zawiercie, która pozwoli na reaktywację pociągów pasażerskich na tej linii. Nowe pociągi połączą Częstochowę z Tarnowskimi Górami przez lotnisko. Z kolei w województwie warmińsko-mazurskim, po zakończeniu prac modernizacyjnych, pociągi powrócą również na linię Braniewo – Olsztyn oraz na ostatni nieczynny odcinek linii kolejowej nr 35 pomiędzy Chorzelami a Szczytnem. Dzięki temu możliwa będzie podróż z Olsztyna i Szczytna w kierunku Ostrołęki z przesiadką w Chorzelach.

REKLAMA

Od 22 grudnia 2023 r. planowany jest również stały powrót pociągów do Zakopanego. Zakończone zostaną wieloletnie prace modernizacyjne na odcinku Kraków – Zakopane. Dzięki wybudowaniu łącznicy omijającej stację Chabówka, wyeliminowana zostanie czasochłonna zmiana kierunku jazdy. W ramach budowy łącznicy powstał przystanek Chabówka Stadion, dzięki czemu pociągi korzystające z łącznicy nadal będą mogły mieć postoje w tym mieście. Wart odnotowania jest także powrót – po wieloletniej przerwie – pociągów dalekobieżnych na linię kolejową łączącą Kłodzko, Nową Rudę i Wałbrzych. Przewidziana jest także nowa relacja międzynarodowego pociągu nocnego „Chopin” z Warszawy do Pragi/Budapesztu/Grazu, którego część wagonów dotychczas kursujących do Grazu przez Wiedeń, będzie kursowała do Monachium. Pojawią się także nowe połączenia międzynarodowe z Krakowa do Berlina i Wiednia oraz z Wrocławia do Wiednia. Zarządca infrastruktury PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. odda do użytku szereg nowych i zmodernizowanych przystanków.

Kolejne zmiany w organizacji ruchu kolejowego i pieszego czekają pasażerów także w obrębie modernizowanej stacji Warszawa Zachodnia. Z uwagi na zaawansowanie prac część pociągów wróci na swoje podstawowe trasy przez Warszawę Centralną, część nadal będzie kierowana na trasy alternatywne (m.in. do/z/przez stację Warszawa Gdańska) lub ich perony zatrzymań czy relacje zostaną zmienione. Na tej ostatniej stacji w rozkładzie jazdy 2023/2024 zarządca infrastruktury odda również do eksploatacji nowy peron (nr 5), który powinien usprawnić obsługę podróżnych.

Będą cztery korekty

W czasie obowiązywania rozkładu jazdy edycji 2023/2024 zarządca infrastruktury, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., przewidział cztery korekty związane z dostosowaniem godzin kursowania pociągów do postępujących prac modernizacyjnych na polskiej sieci kolejowej. Wejdą one w życie w terminach:

  • 10 marca 2024 r.,
  •  9 czerwca 2024 r.,
  • 1 września 2024 r.,
  • 10 listopada 2024 r.

Szczegóły dotyczące nowego rozkładu, w tym jego późniejszych korekt, muszą być ogłoszone podróżnym na stronie internetowej zarządcy infrastruktury co najmniej 21 dni przed jego wejściem w życie. Na dworcach, peronach lub dojściach na perony nowy rozkład powinien być udostępniony z co najmniej 10-dniowym wyprzedzeniem. Aktualny rozkład jazdy powinien być również dostępny na stronach internetowych przewoźników, choć w odniesieniu do nich przepisy nie wskazują, z jakim wyprzedzeniem czasowym musi być opublikowany.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ważne linki

  • Oficjalny internetowy rozkład jazdy zarządcy infrastruktury PKP PLK (https://www.portalpasazera.pl/)
  • Generator elektronicznych plakatów stacyjnych (https://www.portalpasazera.pl/Plakaty)
  • Sieciowy rozkład jazdy (https://www.portalpasazera.pl/Tablice)
  • Adresy stron przewoźników pasażerskich oraz numery telefoniczne ich infolinii można znaleźć na 0stronie https://utk.gov.pl/pl/pasazerowie/kolejowe-faq/numery-infolinii/19802,Jakie-sa-numery-infolinii-przewoznikow-kolejowych.html

Źródło: Urząd Transportu Kolejowego

oprac. Wioleta Matela-Marszałek
Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Orzekanie o niepełnosprawności - będą nowe zasady. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

REKLAMA

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

MRPiPS ujawniło co dalej z przeliczeniem emerytur i rent rodzinnych dla osób, którym przyznano świadczenia w latach 2009-2019. Nie będzie wyrównania i odsetek

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

REKLAMA

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Cena prądu dla gospodarstw domowych w 2025 r. Do kiedy zamrożona cena maksymalna?

W 2025 roku ceny energii elektrycznej ponownie zostały zamrożone, co zostało oficjalnie potwierdzone przez rząd. Nowe regulacje mają na celu ochronę budżetów rodzinnych przed gwałtownymi wzrostami cen, które mogłyby wywołać poważne obciążenia finansowe.

REKLAMA