CBAM jako nowy instrument polityki klimatycznej UE

Maciej Różycki
Prawnik ID Advisory
rozwiń więcej
ID Advisory
Nie mnożymy wątpliwości, proponujemy konkretne rozwiązania
rozwiń więcej
CBAM jako nowy instrument polityki klimatycznej UE / shutterstock

W dniu 17 sierpnia 2023 r. Komisja Europejska przyjęła rozporządzenie wykonawcze, które określa zasady wdrażania mechanizmu dostosowującego ceny na granicach z uwzględnieniem emisji dwutlenku węgla (CBAM). CBAM jest nową metodą ustalania opłat dla wysokoemisyjnych towarów importowanych. Od 1 października 2023r. została wdrożona część obowiązków związanych z rozporządzeniem dotyczącym CBAM i okres przejściowy ma potrwać do końca 2025 r.

W okresie przejściowym wszyscy przedsiębiorcy będą zobligowani do okresowego deklarowania informacji o wprowadzonych na terytorium UE towarach, w szczególności dotyczy to przedsiębiorstw dokonujących importu:

  • cementu,
  • żelaza i stali,
  • aluminium,
  • nawozów sztucznych,
  • wodoru,
  • energii elektrycznej.

Jak będzie działać CBAM?

CBAM został zaprojektowany w ten sposób, aby odzwierciedlał unijny system handlu emisjami (ETS) i miał zastosowanie do produkcji towarów importowanych do UE. CBAM w okresie docelowym, czyli od 2026 r., ma być oparty na systemie certyfikatów obejmujących emisje wbudowane w produkty importowane do UE. Cena takich certyfikatów miałaby odzwierciedlać cenę uprawnień ETS.

Kogo obejmują nowe regulacje dotyczące CBAM?

Zarówno importerzy jak i producenci z tzw. państw trzecich zostali uwzględnieni w nowych przepisach. Opublikowane przez Komisję Europejską wytyczne przedsiębiorcy będą musieli zaimplementować w procesie wdrażania przepisów CBAM. Aby ułatwić przystosowanie do nowych przepisów, został udostępniony szablon w postaci pliku otwieranego za pomocą aplikacji Microsoft Excel, który miałby posłużyć do swobodnego przepływu informacji między importerami a producentami z państw trzecich.

Obowiązki sprawozdawcze w CBAM

W rozporządzeniu zostały sprecyzowane zasady, według których dochodzi do składania kwartalnych sprawozdań CBAM w okresie przejściowym, a które znajdziemy w art. 35 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/956 z dnia 10 maja 2023 r. ustanawiającego mechanizm dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2 (Dz. Urz. UE L 130 z 16.5.2023, s. 52-104).

W odniesieniu do pierwszej deklaracji CBAM należy ją złożyć za IV kwartał 2023 r. do końca stycznia 2024 r. Deklaracje za CBAM mają być zgłaszane przez elektroniczny portal CBAM stworzony przez Komisję Europejską. Ponadto Państwa Członkowskie UE  będą musiały wyznaczyć organy, które byłyby odpowiedzialne za obsługę systemu i deklaracji CBAM. W Polsce jest to Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami.

Rozporządzenie określa także metodologię obliczania wbudowanych emisji, które są uwalniane podczas produkcji towarów podlegających CBAM. Zostało to również sprecyzowane w unijnych wytycznych dla importerów oraz zagranicznych operatorów instalacji produkcyjnych. Należy podkreślić, że w ramach okresu przejściowego wprowadzono również możliwość stosowania metod uproszczonych, które zostały opisane precyzyjnie w przepisach.

Sankcje w CBAM

Co istotne, regulacje unijne przewidują możliwość kontroli przedsiębiorców w zakresie przestrzegania obowiązków wynikających z CBAM. Ponadto dla przedsiębiorców przewidziano sankcje związane z brakiem składania deklaracji CBAM i w takiej sytuacji kary za nieprawidłowe lub niekompletne zaraportowanie oraz brak raportu będą mogły wynosić od 10 do 50 euro za każdą tonę emisji.

Efekty wprowadzenia CBAM

CBAM to kolejna próba dążenia przez Unię Europejską do poprawy jakości klimatu na Ziemi poprzez zmniejszenie emisji dwutlenku węgla w atmosferze. CBAM jest obecnie w fazie przejściowej i skutki oddziaływania tego mechanizmu będzie można ocenić rzetelnie dopiero za kilka lat. Przede wszystkim CBAM stanowić będzie spore wyzwanie dla przedsiębiorców w odniesieniu do wywiązywania się z obowiązków, które nakłada to rozporządzenie. Przykład tego stanowi, chociażby uzyskiwanie informacji dotyczących emisyjności towarów. Możliwe jest również, że zakres towarów podlegających raportowaniu w ramach CBAM będzie ulegał sukcesywnemu rozszerzeniu, przez co może być w ostateczności bardzo rozbudowany. Graniczny podatek węglowy zapewne odniesie wpływ na eksport oraz import towarów w Unii Europejskiej, a także przyczyni do zmian w zakresie wpływów budżetowych państw Unii Europejskiej.

oprac. Wioleta Matela-Marszałek
rozwiń więcej
Prawo
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

pokaż więcej
Proszę czekać...