Skąd pochodzi miód? Na etykietach będzie więcej informacji dla konsumentów
REKLAMA
REKLAMA
Nowe rozporządzenie
17 października 2023 r. w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 13 października 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych
Ma ono na celu poprawę identyfikacji miodów na rynku w zakresie państwa pochodzenia. Jak wskazano w uzasadnieniu, zmiana jest odpowiedzią na wnioski pszczelarzy, którzy zwracali się do resortu rolnictwa z postulatami wprowadzenia skutecznych działań mających na celu udostępnienie konsumentom informacji o pochodzeniu miodu.
Jakie są przepisy?
Na poziomie unijnym oznakowanie miodu w zakresie kraju pochodzenia reguluje dyrektywa Rady 2001/110/WE z dnia 20 grudnia 2001 r. odnosząca się do miodu (Dz. U. UE. L. z 2002 r. Nr 10, str. 47 z późn. zm.). Zgodnie z jej przepisami na etykiecie wskazuje się kraj lub kraje pochodzenia, gdzie miód został zebrany. Jeżeli mieszanka miodów pochodzi z więcej niż jednego państwa członkowskiego lub państwa trzeciego, wskazanie kraju pochodzenia nie jest obowiązkowe i może zostać zastąpione jednym z oznaczeń:
- mieszanka miodów pochodzących z UE,
- mieszanka miodów niepochodzących z UE lub
- mieszanka miodów pochodzących z UE i niepochodzących z UE.
Zgodnie z aktualnie obowiązującym rozporządzeniem w oznakowaniu miodu w opakowaniach podaje się dodatkowo nazwę państwa lub państw pochodzenia, w których miód został zebrany. W przypadku, gdy miód pochodzi z więcej niż jednego państwa należy podać informację, że jest to mieszanka miodów: pochodzących z UE, niepochodzących z UE albo mieszanka miodów pochodzących z UE i niepochodzących z UE.
Jak uzasadnia Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi taka sytuacja umożliwia ukrycie państwa lub państw pochodzenia miodów importowanych z krajów trzecich niespełniających norm UE.
Co się zmieni?
Nowe rozporządzenie wymaga wskazania: nazwy państwa pochodzenia, w którym miód został zebrany, a w przypadku gdy miód pochodzi z więcej niż jednego państwa, nazwy państw pochodzenia, w których miód został zebrany.
W praktyce zatem jeżeli miód będzie się składał z mieszanki miodów pochodzących z więcej niż jednego państwa, to na etykiecie będzie trzeba podać nazwy wszystkich państw pochodzenia, w których został on zebrany.
Jak informuje MRiRW obowiązek oznaczania wszystkich krajów pochodzenia w miodzie mieszanym obowiązuje już w takich krajach jak Węgry, Włochy, Cypr, Grecja, Hiszpania, Malta, Francja czy Portugalia.
Od kiedy nowe przepisy?
Nowe przepisy wejdą w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia, czyli 18 kwietnia 2023 r. W rozporządzeniu znalazły się jednak przepisy przejściowe, które umożliwiają pozostawanie w obrocie miodu oznakowanego w oparciu o dotychczasowe przepisy, do wyczerpania zapasów, jednak nie dłużej jednak niż przez okres 12 miesięcy od dnia wejścia w życie nowego rozporządzenia.
Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 13 października 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych (Dz. U. z 2023 r., poz. 2233)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat