Zniczodzielnie cieszą się coraz większą popularnością
REKLAMA
REKLAMA
Czym są zniczodzielnie?
Zbliżający się okres Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny, to czas gdy wspominamy bliskich, którzy odeszli i licznie odwiedzamy cmentarze. Z tego względu Główny Inspektorat Ochrony Środowiska przypomina, że w kilkudziesięciu miejscach w Polsce działają zniczodzielnie.
REKLAMA
Zniczodzielnie to regały lub stojaki, na których możemy pozostawić zużyte znicze, pod warunkiem, że nie są one zniszczone. W zniczodzielni można zostawić pełne znicze, osłony do zniczy lub nowe wkłady. Szklany znicz po wypaleniu wystarczy umyć i pozostawić na regale. Dzięki temu, osoby dla których zakup znicza jest dużym wydatkiem mogą skorzystać z lampki pozostawionej przez kogoś innego.
„Drugie życie” zniczy to nie tylko ulga dla niejednego portfela. Dzięki recyklingowi zniczy unikamy kontenerów pełnych odpadów i chronimy w ten sposób środowisko.
Gdzie powstają zniczodzielnie?
Pierwsze zniczodzielnie powstały na warszawskim Cmentarzu Północnym. W tej chwili jest ich kilkadziesiąt w całym kraju m.in. w Łomiankach, Płocku, Częstochowie, Poznaniu i Świdniku. Regały ze zniczami cieszą się coraz większą popularnością wśród lokalnych mieszkańców, dlatego tego typu inicjatyw pojawia się coraz więcej.
GIOŚ podkreśla, iż czas Wszystkich Świętych jest trudny zarówno dla nas jak i środowiska naturalnego. Na cmentarzach pozostają tony niesegregowanych odpadów, wzrasta poziom zanieczyszczenia powietrza, a samo wdychanie parafiny z palących się świec, wpływa negatywnie na nasz układ nerwowy i oddechowy. Dlatego również w tym szczególnym okresie, odwiedzając miejsca pochówku zmarłych w całym kraju warto pamiętać o segregowaniu odpadów zgodnie z przyjętymi zasadami.
Źródło: Główny Inspektorat Ochrony Środowiska
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat